Астма - тестове за диагностика и проследяване
3619Тестовете за астма помагат за диагностициране и проследяване на астмата. Те също така могат да покажат как белите дробове реагират на лекарството за астма. Симптомите на астма като кашлица, задух и хрипове могат да бъдат причинени от други състояния.
След като лекарят е разгледал Вашите симптоми отключващи фактори, семейна и клинична история тестовете за астма са най - добрият начин да се потвърди или отхвърли астма. Освен изброените тук тестове има някои други тестове, които специалистите по астма могат да използват, за да помогнат при диагностицирането и наблюдението на тежка астма.
Повечето тестове за астма са подходящи за възрастни, млади хора и деца над пет години. Не за всеки пациент е необходимо да направи всички тези тестове.
Въпреки това някои деца над пет години може все още да не са в състояние да направят тестовете достатъчно добре. Ако е така личният лекар ще продължи да лекува техните симптоми и ще ги следи. След това може да направи тестове отново след около шест месеца или година.
Симптомите на астма могат да варират с времето. Така че, ако един тест се покаже нормален това не изключва напълно астма. Може просто да означава, че в деня на изследването дихателните пътища не са били толкова тесни и възпалени. Може да се наложи да направите някои тестове повече от веднъж или няколко различни теста, за да помогнете на личния лекар да постави правилната диагноза.
Спирометрия
Спирометрията е тест за дишане или „белодробна функция“. Той измерва колко въздух можете да издишате за определено време и колко тесни са дихателните пътища. Това помага на лекаря да прецени колко е вероятно да имате астма или да нямате. Този тест е подходящ за възрастни, младежи и деца над пет години.
Спирометрията е безопасна и доста лесна за извършване, но някои пациенти могат да се почувстват леко замаяни или отмаляли след това.
Тестът за спирометрия
Може да бъдете помолени първо да издишате дълбоко, често се описва като голяма въздишка в машината. След това лекарят ще помоли да поемете дълбоко въздух и да издишате възможно най - бързо и по - силно толкова дълго, колкото може през мундщук свързан с машина „спирометър“.
Ще трябва да се издуха няколко пъти, за да може лекарят да получи точен резултат.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ФУНКЦИОНАЛНО ИЗСЛЕДВАНЕ НА ДИШАНЕТО С ОТСТЪПКА ТУК!
Тест за обратимост с бронходилататор
Ако спирометричният тест покаже, че дихателните пътища са стеснени може да се наложи да направите тест за обратимост с бронходилататор (BDR). Това включва приемане на някакво лекарство за облекчаване на астма чрез пулверизатор. Облекчаващото лекарство е бронходилататор, което означава, че отваря дихателните пътища.
Ще бъдете помолени да изчакате 15-20 минути и след това отново да духнете няколко пъти в спорометричната машина. Това се прави, за да се види дали е имало промяна в дихателните пътища след приема на лекарството.
Ако дихателните пътища станат много по - стеснени след облекчаващото лекарство това прави по - вероятно да имате астма, отговор на лекарствата за астма и предполага астма. Може да не получите резултатите веднага.
Кога се използва тест за спирометрия?
Спирометрията се използва, за да се сравни колко тесни са дихателните пътища преди и след употребата на облекчаващо лекарство. Използва се, за да помогне при диагностицирането на астма. Ако вече имате астма спирометрията също се използва за наблюдение на астмата особено, ако не е добре контролирана.
Лекарят може да го използва, за да види колко добре действат лекарствата особено, ако планът за лечение е променен. Лекарят може да предложи спирометричен тест при годишния преглед за астма.
Спирометрията заедно с BDR тест може също да се използва, за да се види дали симптомите може да са причинени от друго белодробно заболяване като хронична обструктивна белодробна болест (COPD) или синдром на припокриване на астма/COPD (ACOS). При ACOS пациентите имат характеристики както на астма, така и на ХОББ.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ПУЛМОЛОГ С ОТСТЪПКА ТУК!
Какво показват резултатите?
Лекарят ще сравни резултатите с измервания, които се считат за „нормални“ граници. Това помага да прецени дали количеството въздух което можете да издишате е по - малко от очаквания диапазон за Вашата възраст, височина и пол. Тестът показва дали дихателните пътища са тесни или ограничени.
Спирометрията не измерва колко възпалени са дихателните пътища. Но ако резултатите показват, че дихателните пътища са запушени това може да се дължи на възпаление. Повторното извършване на спирометрия след приема на облекчаващото лекарство (бронходилататор) може да даде различен резултат от теста. Резултатът може да покаже дали дихателните пътища са се повлияли от лекарството.
Преглед на бели дробове при специалист пулмолог за 51 лв. в Медицински център "Калимат"
Добрият отговор на лекарствата за астма предполага астма.
Резултатите трябва да бъдат прегледани от медицински специалист, който може да ги интерпретира точно.
Увеличена фракция на издишания азотен окис (FeNO)
FeNO означава „фракция на издишания азотен окис“. Тестът за FeNO измерва нивата на азотен окис при издишване. Азотният окис се произвежда в белите дробове когато дихателните пътища са възпалени, обикновено при алергия към алерген който сте вдишва.
Високото ниво на азотен оксид във въздуха, който издишвате може да е знак за възпалени дихателни пътища. Заедно с други тестове, клиничната история и пробно лечение FeNO тестът може да помогне за потвърждаване на диагнозата астма. Този тест е подходящ за възрастни и деца над пет години. Но някои по - малки деца над пет години все още може да не успеят да направят теста достатъчно добре.
FeNO тестът често се прави заедно с други тестове или пробно лечение за най - добрата цялостна картина на симптомите и ясна диагноза.
Как протича тестът FeNO?
Може да се направи в кабинета на личен лекар, ако оборудването е налично или да се отиде за амбулаторно посещение в болница. Има някои фактори, които могат да повлияят на теста FeNO като тютюнопушене, кофеин, алкохол и зелени листни зеленчуци. Най - добре е да ги избягвате преди теста.
Трябва също така да уведомите личния лекар, ако приемате или наскоро сте приемали стероидни лекарства.
Тестът за FeNO се извършва чрез дишане в мундщук прикрепен към ръчен монитор. Отчитането се показва на монитора. Първо трябва да вдишате дълбоко с отворена уста. След това ще бъдете помолени да издишате бавно и равномерно през мундщука. Тестът се прави много бързо и лесно. Може да се наложи да направите теста няколко пъти, за да получите точен резултат.
Кога се използва?
FeNO може да се използва за диагностициране на астма при възрастни. Може да се използва и при деца над пет години когато диагнозата е неясна. FeNO обикновено не се използва при рутинни посещения за проследяване на астма. Но може да се използва в специализирани клиники, ако специалистът смята, че е полезно и работи за даден пациент.
Резултатите
Резултатите от тест за FeNO могат да покажат колко възпалени са дихателните пътища. Може да помогне да се определи какъв тип астма има (алергична или неалергична). Това е така, защото нивата на азотен оксид в дъха обикновено са по - високи при алергичнаастма. FeNO е полезен, за да помогне на здравният екип да предпише или коригира дозата на лекарство или да промени лечението, за да помогне пациентът да се чувства спокоен и добре с астма.
Ако тестът за FeNO покаже, че дихателните пътища са възпалени това може да се контролира с лекарства за астма. След като приемате лекарства за астма резултатите трябва да показват по - ниски нива на азотен оксид в дъха в сравнение с нивата преди да започнете лечението. Това е знак, че лекарствата работят за контролиране на възпалението.
Пиков поток (Peak Flow)
Това е тест за белодробна функция, който измерва колко бързо можете да издишате. Можете да направите този тест в кабинета на личния лекар. Можете също да го направите у дома, за да наблюдавате времето на пиковия поток.
Личният лекар или специалист по астма може да Ви помоли да водите дневник на пиковия поток в продължение на две-четири седмици, за да помогне да потвърди диагнозата за астма. Ще Ви покажат как да записвате резултата на пиковия поток и как да се грижите за оборудването.
Този тест е подходящ за възрастни и деца над пет години, стига да могат да духат добре в устройството.
Как протича?
Поемате пълно дъх след което издухвате възможно най - силно и бързо в малка, ръчна пластмасова тръба, наречена пиков дебитомер. Направеното измерване се нарича пиков поток. Измерва се в литри в минута. Трябва да повторите този тест няколко пъти, за да може личният лекар или специалист по астма да отбележи най - доброто показание.
Полезно е да знаете Вашето лично най - добро показание, защото когато правите тестове за пиков поток в бъдеще те могат да бъдат сравнени с Вашето лично най - добро показание.
Кога се назначава тестът за пиков поток?
Може да бъдете помолени да направите тест за пиков поток когато за първи път отидете на лекар със симптоми, които може да са астма. Помага на личния лекар да види колко отворени са дихателните пътища. Понякога, ако други тестове като FeNO и спирометрия не са дали ясни резултати личният лекар ще иска да наблюдава пиковия поток в продължение на две - четири седмици. Но показанията на пиковия поток сами по себе си не са надежден начин за потвърждаване или отхвърляне на астма.
Пиковият поток се използва и след като има диагноза астма, за да провери как са дихателни пътища. Можете да измерите своя собствен пиков дебит и да запишете показанията в дневник на пиковия дебит. Лекарят може да направи тест за пиков поток при годишните прегледи за астма като част от рутинни проверки. Ще сравни резултата с най - добрия резултат. Може също така да разгледа дневника на пиковия поток, който сте водили у дома.
Резултатите
Резултатите от пиковия поток показват колко бързо можете да издишате и дали дихателните пътища са стеснени. Резултатите ще варират в зависимост от възраст, височина и пол. Също могат да бъдат различни в зависимост от това дали правите своя пиков поток сутрин или през нощта. Най - важен е моделът, който резултатите правят, а не един резултат сам по себе си.
Повечето хора имат „най-добър“ резултат за пиков поток от измерванията така, че ще можете да видите кога резултатът се повишава и намалява.
Бронхопровокационен тест
Този тест се извършва само в болнично амбулаторно отделение. Измерва как дихателнте пътища реагират на провокиращите симптоми на астма. Известен е също като „тест за директно предизвикателство“. Идеята е умишлено да се провокират дихателните пътища, за да се тества реакцията.
След този тест ще бъдете помолени да направите тест спирометрия, за да се види колко чувствителни са дихателни пътища. Този тест обикновено не се препоръчва за деца. Препоръчват се за пациенти на 17 и повече години.
Как протича бронхопровокационният тест?
Ще бъдете помолени да вдишате вещество (хистамин или метахолин) чрез ръчно устройство или пулверизатор. Веществото причинява възпаление и стесняване на дихателните пътища и предизвиква симптоми на астма. Не се притеснявайте, ако се отключат някакви симптоми на астма специалист ще бъде на разположение, за да Ви успокои, наблюдава и лекува, ако е необходимо.
След теста се дава облекчаващо лекарство, за да отворите отново дихателните пътища.
Кога се използва бронхиален провокационен тест?
Този тест ще се използва само, ако резултатите от други тестове за астма не дават ясна картина, която да покаже дали имате астма, но все още имате необясними симптоми. Използва се за измерване на това как дихателните пътища реагират на задействания. Това помага на Вашия лекар да разбере дали имате астма.
Бронхиалните предизвикателни тестове не се използват за проследяване на астма след като има диагноза астма.
Резултатите
Специалистът по астма може да използва резултатите от този тест, за да разбере дали и как дихателните пътища реагират на вещества, които могат да предизвикат симптоми на астма. След това те могат да използват тази информация, за да решат кои лечения за астма е вероятно да работят за Вас.
Ако нямате реакция към веществата, които вдишвате е по - малко вероятно да имате астма. Но ако резултатите показват, че дихателните пътища са реагирали на веществата, които сте вдишали това може да означава, че имате астма.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА БЯЛ ДРОБ С ОТСТЪПКА ТУК!
Тестове за алергия
Има два основни теста за алергия, които възрастните и децата с астма могат да направят:
- кръвен тест
- кожен тест с убождане
Как се правят тестовете за алергия?
Ако имате кръвен тест малко кръв ще бъде взета и тествана, за да се види нивото на антителата. Броят на антителата ще покаже колко сте алергични като цяло.
Ако имате тест с убождане на кожата това обикновено се прави в болнично амбулаторно отделение. Специалист ще убоде кожата с малки количества от алергена към който смятате, че сте алергични и ще потърси признаци, че кожата сърби, подува се и се зачервява. Трябва да получите резултатите от теста за кожна алергия в рамките на около 20 минути.
Кога се използват тестове за алергия?
Тестовете за алергия се използват най - вече след като сте били диагностицирани с астма. Те идентифицират всички алергии, които биха могли да предизвикат симптомите на астма. Тестовете за алергия не се използват за диагностициране на астма.
Но ако кръвен тест или кожен тест се окаже положителен за наличие на алергии това може да означава, че е по - вероятно да има астма.
Какво показват резултатите от теста за алергия?
Кръвен тест ще покаже на лекаря колко IgE антитела има в кръвта. Специфични тестове могат да покажат колко антитела са били произведени в отговор на конкретен алерген като домашни акари, яйца или котешки пърхот. Резултатите може да покажат, че астмата се отключва от много различни видове алергени, за някои може дори да не сте знаели.
Или може да покажат, че сте алергични към един конкретен алерген. Резултатите от кожен прик тест ще могат да определят точно към какво сте алергични така, че да могат да се предприемат правилните стъпки за управление на астмата.
Ако тестовете отразят, че сте алергични към конкретен алерген лекарят ще Ви разясни как да управлявате състоянието или, ако е възможно как да го избегнете.
Например, ако сте алергични към определен вид дървесен прашец лекарят ще Ви информира кои лекарства за сенна хрема може да са подходящи за Вас да приемате през месеците в който полените се активират.
Лекарят ще следи Вашето състояние и астмата и ще прецени дали планът за лечение трябва да се промени.
https://www.asthma.org.uk