Болка в черния дроб и чернодробните заболявания
5232Болката в черния дроб може да се усети в горната част на корема от дясната страна. Това може да е признак на сериозно заболяване, затова е необходима медицинска помощ.
Здравият черен дроб помага на тялото да се бори с инфекциите, пречиства кръвта и играе роля в метаболизма. Освен това е орган който може да се регенерира когато се увреди. Ако черният дроб не е в състояние да функционира правилно състоянието може да е животозастрашаващо.
Болката в черния дроб може да възникне по различни причини. Важно е да разберете какво причинява болката и да получите лечение, за да предотвратите необратими увреждания.
Болката в черния дроб и чернодробните заболявания
Болката в черния дроб може да бъде тъпа и неспецифична, но може да бъде и силна. Може да доведе до болки в гърба. Болката в черния дроб понякога се бърка с болка в дясното рамо, в корема или в бъбреците.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ЧЕРЕН ДРОБ С ОТСТЪПКА ТУК!
Много чернодробни заболявания и други състояния на органи могат да причинят болка в черния дроб. Някои от тях могат да доведат до увреждане на черния дроб. Без лечение черният дроб може в крайна сметка да спре да функционира.
Чернодробно заболяване се отнася до всяко състояние което причинява възпаление или увреждане на черния дроб и може да засегне чернодробната функция. Болката в черния дроб често е признак на чернодробно заболяване.
Симптомите на чернодробно заболяване често не се появяват докато състоянието не е напреднало така, че е важно да сте наясно с болката в черния дроб и други симптоми които могат да сигнализират за чернодробно заболяване. Пациентите трябва незабавно да потърсят медицинска помощ, ако получат някой от следните симптоми:
- силна болка, особено в корема
- висока температура
- тъмна урина
- бледи, кървави или с цвят на катран изпражнения
- гадене и повръщане
- отслабване
- жълтеникава кожа
- силна изнеженост при докосване на корема
- подуване на корема или на краката и глезените
- сърбяща кожа
- хронична умора
- загуба на апетит
Над 100 различни вида чернодробни заболявания могат да причинят болка в черния дроб. Някои примери:
Холангит
Холангитът е възпаление на системата на жлъчните пътища обикновено поради бактериална инфекция. Жлъчният канал отвежда жлъчката от черния дроб и жлъчния мехур пренасяйки я в тънките черва. Инфекцията причинява натрупване на натиск в тази дренажна система. Обикновено това показва, че има пречка или блокиране в системата. Може да се дължи на камъни, тумор, кръвни съсиреци или обратен поток от бактерии.
Хепатит означава възпаление на черния дроб. Най - честата причина е вирус, но други причини включват тежка употреба на алкохол, токсини, някои лекарства и някои медицински състояния. Има няколко различни типа вирусен хепатит: хепатит А, хепатит В, хепатит С, хепатит D и хепатит Е.
Хепатит B, C и D причиняват хроничен хепатит който в крайна сметка може да доведе до цироза, чернодробна недостатъчност и рак на черния дроб.
Хепатит А се намира в изпражненията на заразен човек и се предава чрез консумация на заразена вода или храна. Хепатит B се предава чрез излагане на телесни течности като кръв и сперма.
Хепатит С се предава чрез заразена кръв или понякога по полов път.
Хепатит D е вторична инфекция която засяга само тези които имат хепатит B.
Хепатит Е се предава чрез консумация на заразена вода или храна.
Автоимунен хепатит когато имунната система атакува чернодробните клетки. Хепатитът може да бъде остър което означава внезапен и краткотраен или хроничен което означава дългосрочен и упорит.
Чернодробен абсцес
Чернодробен абсцес е джоб от заразена течност или гной който се образува в черния дроб. Инфекция от определени микроби като бактерии, паразити или гъбички може да причини абсцеса. Абсцесът може да увреди близката тъкан, да доведе до кървене, допълнителни инфекции и дори смърт.
Лечението може да включва антибиотик или противогъбично лекарство и абсцесът може да бъде дрениран. Обикновено се провеждат последващи тестове за образна диагностика на черния дроб, за да се гарантира, че абсцесът е изчезнал и няма трайно увреждане.
Цироза
Цирозата е необратимо увреждане на черния дроб. Черният дроб бавно се влошава и става неспособен да функционира правилно поради дълготрайно увреждане. С течение на времето белегът замества здравата чернодробна тъкан и това може да започне да блокира притока на кръв през черния дроб. Здравият черен дроб може да регенерира увредените си клетки. Ако увреждането е твърде тежко или продължително черният дроб не може да се възстанови напълно и вместо това създава белези.
Цирозата се появява постепенно, но когато се влоши черният дроб ще започне да се разрушава. Това може да доведе до хронична чернодробна недостатъчност или краен стадий на чернодробно заболяване при което черният дроб вече не може да изпълнява жизненоважни функции.
Синдром на Budd-Chiari
Рядко чернодробно заболяване при което кръвните съсиреци блокират изтичането на кръв от черния дроб. Кръвта се натрупва в черния дроб което го кара да се уголемява. В някои случаи далакът може също да се увеличи.
Натрупването на кръв причинява повишаване на кръвното налягане в порталната вена. Това е вената отговорна за пренасянето на кръв към черния дроб от червата. Това повишаване на налягането е известно като портална хипертония. Порталната хипертония причинява натрупване на течност в корема. Запушените вени причиняват забавяне или спиране на кръвния поток от черния дроб към сърцето.
Възможни са също белези на черния дроб или цироза. Хората чиято кръв е най - вероятно да се съсирва също са изложени на по - голям риск от синдром на Budd-Chiari. Това включва бременни жени и пациенти с тумор, хронично възпалително заболяване, нарушение на съсирването или инфекция.
Ефектът на алкохола
Обикновено черният дроб разгражда алкохола и го отстранява от тялото. Ако човек консумира повече алкохол отколкото черният дроб може да преработи чернодробните клетки могат да бъдат повредени или унищожени. Високият прием на алкохол може да доведе до натрупване на мазнини и възпаление в черния дроб и това може да доведе до алкохолна цироза.
Цирозата дължаща се на алкохол не може да бъде обърната дори след спиране на пиенето, но спирането на алкохола може да предотврати по - нататъшно увреждане и може да помогне за подобряване на симптомите.
Причини и рискови фактори за чернодробно заболяване
Чернодробното заболяване има няколко различни причини включително:
- инфекция
- проблеми с имунната система
- генетични фактори
- токсичен ефект на лекарствата
- рак
- хронична злоупотреба с алкохол
- натрупване на мазнини в черния дроб
Факторите които повишават риска от развитие на чернодробно заболяване или свързано с него усложнение:
- тежка употреба на алкохол
- инжектиране на наркотици или споделяне на игли
- незащитен секс
- излагане на определени химикали или токсини
- диабет
- затлъстяване
Диагностика
Много заболявания могат да причинят болка в черния дроб така, че е важно да се разбере какъв е случая. Лекарят ще извърши физически преглед и ще прегледа медицинската история на пациента.
Други възможности за тестване могат да включват:
- кръвни изследвания за оценка на чернодробната функция или идентифициране на специфични чернодробни проблеми или генетични заболявания
- тестове за образна диагностика като компютърна томография, ЯМР и ултразвук за оценка на увреждане на черния дроб
- тъканен анализ който включва вземане на тъканна проба от черния дроб за лабораторен тест
Понякога болката в черния дроб изчезва след някои промени в начина на живот като въздържане от алкохол, отслабване или спазване на здравословна диета.
Други проблеми може да изискват лекарства или операция.
Ако има чернодробна недостатъчност може да се наложи чернодробна трансплантация.
За превенция и предотвратяване на чернодробно заболяване:
- пийте алкохол умерено
- избягвайте рисково поведение като употреба на наркотици, споделяне на игли за наркотици и незащитен секс
- ваксинирайте се срещу хепатит
- ако е необходимо прегледайте се за хепатит
- ако е необходимо използвайте лекарства
- разумно поддържайте здравословно тегло
Дори, ако се появи болка в черния дроб с правилно лечение и промени в начина на живот пациентите могат да водят нормален живот.
https://www.medicalnewstoday.com