Да си сам ти носи болести.
3563Често се споменава, че семейните хора са по-здрави, отколкото самотните и самотата увеличава рисковете за здравето.
Как обаче самотата влияе негативно върху нашето физическо здраве?
Ново проучване на Университета в Чикаго сочи, че социалната изолация води до нарастващи нива на стрес, който нарушава производството на белите кръвни телца в тялото ни. Белите кръвни телца - левкоцитите - са основата на нашата имунна система. Колкото по-дълго човек е самотен, толкова по-големи са негативните ефекти.
През септември 2013 година Тед Касиопо започва обсъждане на тема "Смъртността от самотота". Той изважда факта, че хората все по-често живеят сами. Докато през 1940 година броят на домакинствата с един човек е само 15% , през 1970 година се повишава до 20% , а от 2000та година насам повече от една четвърт от домакинствата в световен мащаб са от самотни хора.
Изолацията в днешно време се нарежда сред една от най-големите опасности за нас, като социален вид. Сред многото последици от социалната самота е увеличеният шанс за ранна смърт.
При социалната самоизолация нашите мозъци започват да работят в режим на самосъхранение. Така че, въпреки нашата мотивация и желание да се свържем с други хора , това което нашият мозък прави е да се настрои на вълна свръхбдителност за социални заплахи. "Ако търсите опасности е много вероятно да откриете такива, независимо дали те реално съществуват или не." споделя Тед Касиопо. Тогава е много по-вероятно да имате негативни преживявания. Т.е. когато мозъците ни работят в режим на самосъхранение, ние мислим и се държим, като нежелани и непривлекателни за другите.
Но все пак това не отговаря на въпроса : Защо самотните хора са по-уязвими за болестите?
Отговорът е имунната система.
Профилактични прагледи с над 70% отстъпка може да намерите само в Ofertomat.bg.
Наскоро група лекари направили изследване сред представителна извадка от 141 възрастни хора относно здравеопазването, застаряването и социалните отношения за период от 5 години. Намерението на учените е било да се установи дали социалната изолация причинява намаляване на белите кръвни телца и активиране на специфичен ген за самосъхранение. Анализирайки индивидуалните показатели на левкоцитите на представителната група хора, учените доказват, че хората, които се чувстват изолирани наистина имат прояви на активиране на специфичен ген за самосъхранение. Тези резултати не могат да бъдат обяснени само със стрес или симптоми на депресия. Интересното при проучванията е, че самотата и генната експресия са в реципрочни отношения__: самотата не само показва специфичните симптоми, но и прогнозира проявите на бъдещата самота.__
Преглед при гинеколог, колпоскопия и ехография на малък таз, за 112 лв., в МЦ "Калимат"!
Режимът на самосъхранение на мозъка, активиран от нежелана самота, не само оказва влияние върху нашето поведение, но и на производството на бели кръвни клетки в телата ни. Подобно на глада или жаждата, учените казват, че самотата трябва да се подчини и управлява, тъй като нейните ефекти могат да бъдат опасни.