Домашен тест за сънна апнея - в кои случаи е подходящ да се прилага
3371Домашните тестове стават все по - често срещани за диагностициране на обструктивна сънна апнея и някои пациенти предпочитат удобството му. Но не е подходящ за всеки.
Изследване на съня или полисомнография все още е най - изчерпателната оценка за ОСА. Но включва прекарване на една нощ далеч от дома нощувайки в клиника. Домашните тестове за сънна апнея дават удобство на много пациенти със сънна апнея.
OСA се характеризира с повтарящо се затруднено или ограничено дишане за периоди от 10 секунди или повече. Това води до недостиг на кислород който от своя страна води до здравословни проблеми много по - лоши от просто шумно дишане и неосвежаващ сън. OСA се свързва с повишен риск от инсулт и сърдечни заболявания, наред с други медицински състояния.
Според резултатите след домашен тест за ОСА лекарите може да препоръчат и изследване на съня в клиника, за да се уверят, че пациентите получават точната диагноза и лечение от което се нуждаят. "Това е много разумен тест който да се разглежда като алтернатива за пациенти които е много вероятно да имат умерена до тежка OСA“, казва д-р Каплиш, асистент професор по неврология и медицинският директор на Лабораторията за сън към Центъра за нарушения на съня към Университета на Мичиган. „Но за много пациенти това вероятно не е подходящото изследване.“
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА СЪННА АПНЕЯ С ОТСТЪПКА ТУК!
Д- р Каплиш разяснява предимства и недостатъци на домашните тестове за сънна апнея
Предимства
Удобство: Спането в непознато легло по време на изследване на съня и свързването с множество електроди може да бъде некомфортно за пациентите или дори плашещо. За разлика от това домашният тест се провежда в уюта на собствената спалня. След правилното обучение пациентите обикновено поставят само оксиметър за отчитане на кислород на пръста, колан за гърдите и тръбичка за носа преди да легнат в леглото си на възглавницата както обикновено.
Хъркате? Скрининг на сънна апнея в домашни условия за 35 лв. вместо за 50 лв.
Изследване за сънна апнея в домашни условия за 120 лв. от МЦ Аргомедика
Струват по - малко: Като първа линия на действие са по - евтини спрямо разходите за полисомнография.
Недостатъци
Не са толкова подробни: Домашният тест измерва само дишането, а не действителния сън така, че резултатите могат да бъдат неубедителни или фалшиво отрицателни. Пациентите с OСA често дишат през устата си което може да доведе до неточни сигнали. Макар и рядко приложеното устройство може да се разхлаби на пръста през нощта.
От друга страна цялостен лабораторен тест със сензори за запис на въздушния поток, дихателно усилие, мозъчни вълни и много други функции събира клинично полезна информация като например колко пъти човек се събужда през нощта и движенията на краката по време на сън.
Работят най - добре при известни вече сериозни случаи: Тъй като домашният тест има ограничен обхват може да го използват само пациенти за които вече се предполага, че имат висок риск от умерена или тежка сънна апнея за проследяване със симптоми:
- Хъркане
- Силна умора, отпадналост или сънливост през деня
- спиране на дишането
- С високо кръвно налягане
- ИТМ над 35
- Възраст над 50 години
- Обиколка на врата по - голяма от 40 см
- Пол (сънната апнея е много по - често срещана при мъжете)
Не са подходящи за всеки пациент: Пациенти с предшестващи състояния като белодробно заболяване, хиповентилация, сърдечна недостатъчност или други нарушения на съня като синдром на неспокойните крака, централна сънна апнея или парасомнии не са подходящи за домашно тестване. Домашните тестове не са валидирани за някои пациенти с тези състояния и е малко вероятно те да дадат убедителни резултати. Наблюдаваната, по - подробна полисомнография е единствената възможност при тези случаи.
Все пак независимо дали тестът се провежда у дома или в клиника д-р Каплиш твърди, че предприемането на действия за справяне и наблюдение на проблема е важно. „Въпреки, че хората са все по - наясно с лишаването от сън. Има последствия за проблемите със съня които остават недиагностицирани", обръща внимание д-р Каплиш.
https://labblog.uofmhealth.org