Фитофотодерматит - какво трябва да знаем
874Фитофотодерматит се случва когато някои растителни фотосенсибилизиращи субстанции причиняват възпаление на кожата след излагане на слънчева светлина.
Фитофотодерматитът получава името си от гръцките термини „фито“ което означава растение, „снимка“ което означава светлина и „дерматит“ което се отнася до възпаление на кожата. Фитофотодерматитът причинява симптоми които включват възпаление на кожата, сърбеж и образуване на мехури. Това състояние се случва когато човек е изложен на слънчева светлина след контакт с растение към което е чувствителен.
Какви са симптомите?
Изследванията предполагат, че симптомите на фитофотодерматит обикновено започват 24 часа след излагане и достигат пик след 48–72 часа. Симптомите които могат да бъдат леки или тежки включват:
- големи области с образуване на мехури
- сърбеж
- зачервяване или обезцветяване
- възпаление
- болка
- нежност
- усещане за парене
- покрити с кора петна по кожата след като мехурите се спукат
Мехурите обикновено са с неправилна форма и се проявяват по участъците от кожата които са били изложени на растителната субстанция. Например мехури под формата на капки могат да се появят в резултат на излагане на плодов сок. След като мехурите започнат да заздравяват обикновено след 7–14 дни кожата може да покаже признаци на потъмняване което е известно като хиперпигментация. Този стадий на фитофотодерматит известен също като постинфламаторна пигментация може да продължи много седмици или месеци. Някои хора които изпитват само много лека възпалителна реакция след излагане на слънце може дори да не знаят, че са имали реакция. Хиперпигментацията може да е първият симптом, че са развили фитофотодерматит. Мократа кожа, пот и топлина могат да изострят първоначалните симптоми докато излагането на слънце може да потъмни пигментацията на кожата.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ДЕРМАТОЛОГ С ОТСТЪПКА ТУК!
Възможности за лечение
Повечето случаи на фитофотодерматит се изчистват с минимална намеса. Въпреки това има лечение за намаляване на болката и съкращаване на продължителността на симптомите. Възможностите за лечение включват:
- Избягване на повторна експозиция: Важно е да се предприемат стъпки за избягване на растението което е причинило кожната реакция. За много хора това може да е достатъчно за облекчаване на симптомите
- Избягване на други кожни дразнители: Може да е полезно да носите памучно облекло и да избягвате използването на агресивни препарати, сапуни и продукти за лична хигиена които могат да влошат симптомите
- Студени компреси: Поставянето на хладна кърпа върху засегнатата област осигурява облекчение
- Локални кремове: Прилагането на успокояващи мехлеми, лосиони и кремове върху кожата може да намали подуването и сърбежа
- Кортикостероиди: Локалните стероидни кремове ще намалят възпалението и сърбежа.
- Нестероидни противовъзпалителни лекарства без рецепта (НСПВС): включват аспирин и ибупрофен и могат да помогнат за намаляване на болката и подуването
- Предписани лекарства: Лекарят може да предпише перорални кортикостероиди или антихистамини за тежки симптоми
- Намаляване на излагането на слънце: Прекарването на по - малко време на слънце особено когато ултравиолетовите лъчи са най - силни може да помогне за предотвратяване на потъмняването на хиперпигментацията. Също така винаги нанасяйте слънцезащитен крем когато не може да избегне излагането на слънце
Тежките случаи на фитофотодерматит които включват повече от 30% от кожата може да изискват болнично лечение което включва лечение с кортикостероиди и интравенозни течности.
Фотохимиотерапията е вид UV лечение което лекарите могат да посъветват да се използва за лечение на определени състояния свързани с кожата като псориазис. Те обаче не го препоръчват при фитофотодерматит, защото може да влоши хиперпигментацията. В някои случаи фитофотодерматитът може да стане тежък и да доведе до по - сериозни изгаряния, некроза на кожата и бактериални или гъбични инфекции в засегнатата област на кожата.
Симптомите обикновено възникват след директен контакт със самото растение. Много растения и зеленчуци съдържат химически съединения които причиняват чувствителност към слънчева светлина. Такива химикали са известни като фотосенсибилизатори. Пример за фотосенсибилизатор е псорален. Някои често срещани растения които съдържат псорален:
- магданоз
- морков
- целина
- смокини
- цитрусови плодове
- ливадна трева
- пащърнак
Псорален може също да присъства в някои аромати и някои растителни масла като масло от бергамот. При излагане на UVA светлина псораленът предизвиква фотохимични реакции в кожата. Тези реакции увреждат кожните клетки и причиняват клетъчна смърт което води до симптомите на фитофотодерматит.
Рискови фактори
Фитофотодерматитът може да засегне всеки. Въпреки това няколко фактора могат да увеличат риска. Рисковите фактори включват:
- излагане на определени растения и продукти на растителна основа
- използване на парфюми или масла които съдържат определени растителни химикали
- слънчево време
- ангажиране в определени дейности
Дейностите които могат да го задействат включват:
- консервиране на плодове или зеленчуци
- работа с продукти в магазин за хранителни стоки
- готвене на плодове или зеленчуци
- риболов, градинарство, туризъм, къмпинг и други развлекателни дейности на открито които излагат както на растения така и на слънчева светлина
Хората които работят в определени професии също могат да бъдат изложени на по - висок риск:
- фермери
- градинари
- горски
- готвачи и кухненски персонал
- бармани
- правене на консерви
Диагноза
Лекарите обикновено диагностицират фитофотодерматит като вземат под внимание медицинската история и извършват физически преглед. Лекарят ще попита за скорошни дейности, излагане на растения, излагане на слънце и настоящи и предишни симптоми. Ще изследват засегнатата кожа.
Ако лекарят не е сигурен в диагнозата или желае да изключи други състояния може да извърши допълнителни тестове като тест с пластир или кожна биопсия.
Леките случаи на фитофотодерматит не винаги изискват медицинска помощ. Въпреки това, ако симптомите са тежки или постоянни е необходима консултация с лекар. Лекарите първоначално често поставят погрешна диагноза фитофотодерматит бъркайки го с друго състояние като например:
- контактен дерматит
- целулит
- гъбична инфекция на кожата
- изгаряне
- фоточувствителност поради лекарства
Превенция
Може да е възможно да се предотврати възпалителната кожна реакция свързана с фитофотодерматит чрез:
- идентифициране на растенията които могат да причинят кожна реакция и предприемане на стъпки за избягване на контакт с тях
- измиване на кожата особено на ръцете в рамките на 1-2 часа след готвене, прекарване на време на открито или влизане в контакт с растения за отстраняване на растителните химикали от него
- покриване на кожата с подходящо облекло когато сте на открито и в гори
- носенето на ръкавици при градинарство, готвене или нарязване на плодове или зеленчуци
- използване на слънцезащитни продукти, преди да изложите кожата на слънце
Повтарящите се случаи на фитофотодерматит обаче могат да показват многократен контакт с нещо което причинява реакция. Лекарят може да помогне на човек да идентифицира причината. Всеки, който има симптоми които са тежки, повтарящи се, не се подобряват или се влошават трябва да говори с лекар.
https://www.medicalnewstoday.com