Гуша - кои са различните видове гуша, причини и симптоми
20924Гушата е увеличена щитовидна жлеза която причинява подуване на шията. Едно от най-честите нарушения на щитовидната жлеза.
Това не означава непременно, че щитовидната жлеза функционира неправилно. В някои случаи обаче може да сигнализира за основно заболяване на щитовидната жлеза което се нуждае от лечение.
Гушата често е безвредна и може да изчезне след кратко време без лечение. Обикновено няма нужда от лечение освен, ако гушата е голяма и не причинява неприятни симптоми.
Лекарите могат да диагностицират гуша чрез физически преглед. Те могат също да назначат кръвни изследвания или образна диагностика, за да установят причината за гушата.
Какво е гуша?
Щитовидната жлеза с форма на пеперуда е разположена пред трахеята. Отговорна е за производството и секретирането на хормони които регулират растежа и метаболизма.
Повечето случаи на гуша се категоризират като "обикновена" гуша. Те не включват възпаление или каквото и да е увреждане на функцията на щитовидната жлеза, не предизвикват симптоми и често нямат очевидна причина. Някои хора изпитват малка степен на подуване. Други могат да имат значително подуване което свива трахеята и причинява проблеми с дишането.
Увеличената щитовидна жлеза не означава непременно, че щитовидната жлеза работи неправилно. Човек с гуша може да има щитовидна жлеза която създава:
- твърде много хормон или хипертиреоидизъм
- твърде малко хормон или хипотиреоидизъм
- гранично нарушение на щитовидната жлеза което е еутиреоидизъм
Гушата е по - честа при жените отколкото при мъжете, особено след менопаузата. Гушата и заболяванията на щитовидната жлеза обикновено са по - чести след 40-годишна възраст.
Симптоми
В повечето случаи признак на гуша е подуването на шията. Подуването може да е достатъчно голямо, за да се усети с ръката. Степента на подуване и тежестта на симптомите причинени от гушата зависят индивидуално. Други симптоми които са най - чести:
- стягане в гърлото, кашлица и дрезгав глас
- затруднено преглъщане
- в тежки случаи затруднено дишане
Други симптоми може да са налице поради основната причина за гушата.
Хипертиреоидизмът или свръхактивна щитовидна жлеза може да причини симптоми като:
- нервност
- сърцебиене
- хиперактивност
- повишено изпотяване
- топлинна свръхчувствителност
- умора
- повишен апетит
- косопад
- отслабване
Хипотиреоидизмът или недостатъчно активната щитовидна жлеза може да причини симптоми като:
- непоносимост към студа
- запек
- забрава
- промени в личността
- косопад
- качване на тегло
Причини
Изследване на Паратхормон за 21.60 лв. от МДЛ "Мед-Диа"
Има редица възможни причини за гуша:
Дефицит на йод
Най - честата причина за гуша е липсата на йод в диетата. Щитовидната жлеза се нуждае от йод, за да създаде хормони на щитовидната жлеза които регулират метаболизма.
Тъй като йодът се среща по - рядко в растенията веганските диети може да нямат достатъчно йод. Това е по - малък проблем за веганите които живеят в страни където производителите добавят йод към солта.
Йод се намира в следните храни:
- Морска храна
- растителни храни отглеждани в богата на йод почва
- краве мляко
В някои части на света разпространението на гуша може да достигне до 80%. Това включва отдалечени планински райони на Югоизточна Азия, Латинска Америка и Централна Африка.
Хипотиреоидизъм
Хипотиреоидизмът е резултат от недостатъчна активност на щитовидната жлеза. Когато жлезата произвежда твърде малко хормон на щитовидната жлеза тя се стимулира да произвежда повече което води до подуване.
Това обикновено е резултат от тиреоидит на Хашимото, състояние при което имунната система на тялото атакува собствената си тъкан и причинява възпаление на щитовидната жлеза.
Хипертиреоидизъм
Хипертиреоидизмът или свръхактивната щитовидна жлеза е друга причина за гуша. При хора с това състояние щитовидната жлеза произвежда твърде много хормони на щитовидната жлеза.
Това обикновено се случва в резултат на болестта на Грейвс, автоимунно разстройство при което имунитетът на тялото се включва сам и атакува щитовидната жлеза причинявайки подуването й.
Други причини
По - рядко срещаните причини за гуша:
- Пушене: Тиоцианатът в тютюневия дим пречи на абсорбцията на йод и може да причини уголемяване на щитовидната жлеза
- Хормонални промени: Бременността, пубертетът и менопаузата могат да повлияят на функцията на щитовидната жлеза
- Тиреоидит: Възпаление причинено от инфекция може да доведе до гуша
- Литий: Психиатрично лекарство, което може да повлияе на функцията на щитовидната жлеза
- Твърде много йод: Може да предизвика подуване на щитовидната жлеза
- Лъчева терапия: Също може да предизвика подуване на щитовидната жлеза особено когато се прилага на шията
- Рак на щитовидната жлеза: По - често срещан при жените
Възрастните над 40 години са изложени на по-голям риск от гуша, както и хората с фамилна анамнеза за заболяването.
Видове гуша
Типът гуша определя лечението и възможните симптоми. Има няколко основни типа гуша:
- Многонодуларна гуша: При това често срещано състояние се развиват множество възли в щитовидната жлеза
- Дифузна гуша: Случва се когато цялата щитовидна жлеза набъбне. Тези гуши са свързани със свръхактивна и недостатъчно активна щитовидна жлеза
- Ретростернална гуша: Този тип гуша може да расте зад гръдната кост. Това може да свие дихателната тръба, вените на врата или хранопровода и понякога изисква операция
Лечение
Повечето видове гуша са предотвратими чрез адекватен прием на йод, който се добавя към готварската сол в много страни. Медицинските специалисти запазват активното лечение на гуша за случаи в които се причиняват симптоми. Ако гушата е малка и функцията на щитовидната жлеза е нормална пациентите обикновено не се нуждаят от лечение.
Хипотиреоидизъм
В случаите причинени от недостатъчно активна щитовидна жлеза или хипотиреоидизъм лечението е синтетично заместване на тироидния хормон.
Лекарят постепенно ще увеличава дозата на синтетичен тироксин (Т4) докато стойностите покажат, че нормалната функция на щитовидната жлеза е възстановена.
Хипертиреоидизъм
При гуша причинена от свръхактивна щитовидна жлеза или хипертиреоидизъм лечението има за цел да противодейства на излишното производство на хормони. Например антитиреоидните лекарства като тионамидните лекарства постепенно намаляват прекомерните нива на хормона.
Друг вариант е радиоактивният йод за намаляване на функцията на щитовидната жлеза и спиране на производството на хормони.
Операция на гуша
Лекарите ще запазят операция за намаляване на размера на отока за случаите когато гушата причинява обезпокоителни симптоми като затруднено дишане или преглъщане. Хирурзите извършват тиреоидектомия за отстраняване на част или цялата щитовидна жлеза като пациентът е под обща анестезия.
Диагностика
Медицински специалист може да диагностицира гуша чрез физически преглед на шията, палпирайки за подуване. Може да помоли пациента да преглътне докато преглежда. Ако подозира, че има гуша може да препоръча допълнителни тестове за определяне на всички основни проблеми с функцията на щитовидната жлеза като хипертиреоидизъм или хипотиреоидизъм.
Функционалните тестове на щитовидната жлеза са кръвни изследвания които измерват нивата на тироид-стимулиращия хормон (TSH) и тироксин. Внимателно контролиран механизъм за обратна връзка означава, че TSH стимулира щитовидната жлеза да произвежда повече тироксин, докато T4 казва на щитовидната жлеза да спре да произвежда много тироксин.
При свръхактивна щитовидна жлеза нивата на TSH са ниски или нямат никаква стойност, а нивата на T4 са високи. При хора с недостатъчно активна щитовидна жлеза е точно обратното. Нивата на TSH са високи, а нивата на T4 са ниски.
В някои случаи като предполагаема болест на Грейвс здравните специалисти могат да тестват за друг хормон, трийодтиронин. Могат също да препоръчат специални тестове като:
- Сканиране с радиоактивен йод: Осигурява подробна картина на жлезата след инжектиране на радиоактивен йод
- Ултразвуково сканиране: Оценява жлезата и размера на гушата
- Аспирация с тънка игла: Лекарят може да извърши биопсия, за да отстрани проба от клетки от жлезата, ако например подозира рак
https://www.medicalnewstoday.com