Как алкохолът уврежда черния дроб? Ето какви заболявания причинява!
20211Хроничната употреба на алкохол е един от най-сериозните проблеми в днешния свят. Редовната му консумация е свързана с неблагоприятни влияния върху редица органи, най-вече върху черния дроб, защото той е основният орган, който метаболизира екзогенните вещества. Алкохолът е с доказано хепатотоксично действие и е основен причинител на чернодробни заболявания. За да се развие чернодробна патология от много важно значение са:
- какво е количеството на приемания алкохол.
- каква е продължителността на консумацията му.
- индивидуалната чувствителност спрямо него.
Разбира се, че количеството е най-големият фактор. Всекидневната или редовна употреба на около 70 грама за мъже и 40 грама за жени концентрирано питие е предпоставка за развитието на сериозно чернодробно заболяване с алкохолна етиология. Не са изключени също така отключване на автоимунни механизми, които да ускорят развитието на болестта в резултат на злоупотреба.
Алкохолът може да причини: алкохолна чернодробна стеатоза, алкохолен хепатит и алкохолна цироза. При тях има покачване на лабораторните чернодробни показатели: АсАТ (аспартат аминотрансфераза, АлАТ (аланин аминотрансфераза) и ГГТ (гама-глутамилтрансфераза). Консултацията със специалист е задължителна.
Профилактичен преглед при гастроентеролог и ехография на коремни органи в ДКЦ ГУРГУЛЯТ!
Ехография на коремни органи от Медицински център FiHealth Пловдив!
Алкохолна чернодробна стеатоза.
Стеатозата е така нареченото омазняване на черния дроб. Основнен причинител за заболяването е първият продукт от метаболизма на етанола - ацеталдехидът. Той блокира бета-окислението на мастните киселини и е причина за отделянето на голямо количество свободни радикали.Освен това се повишава ендогенния синтез на мастни киселини, а разграждането на триглицеридите се нарушава. Първите стадии на заболяването може да протичат леко с незначителни оплаквания (тежест в дясно подребрие, уголемен черен дроб), но късните стадии и острите форми могат сериозно да влошат качеството на живот и да го застрашат.
Алкохолен хепатит.
Алкохолният хепатит може да протича както безсимптомно и с незначителен дискомфорт, така и с остра и тежка форма на чернодробна недостатъчност. Черният дроб е увеличен. Пациентите се оплакват от гадене, повръщане, липса на апетит, болка в дясно подребрие. Възможно е и развитието на иктер (жълтеница).
Алкохолна цироза.
Най-крайният и необратим стадий на чернодробното увреждане. Промените са тежки и са резултат от възпаление, дифузна фиброза, некротични участъци и масова регенерация на паренхима. Симптомите наподобяват описаните, като в крайните етапи се развива клинична картина на тежка чернодробна недостатъчност.
Лечението на алкохолните чернодробни заболявания е много сериозна задача и зависи основно от стадия на болестта. Диетата е задължителна, съчетана с редица хепатопротективни и други медикаменти. Крайните стадии са фатални.