Каква диета трябва да се спазва при повишени нива на пикочна киселина в кръвта (подагра)?
154533Пикочната киселина е продукт на обмяната, който се образува при разграждането на пурините - това са белтъчни продукти. Пикочната киселина се отделя от бъбреците чрез урината. Често при грешки в диетата или в хода на други заболявания се увеличават нивата на пикочна киселина в кръвта. Това състояние се нарича хиперурикемия. Когато пикочната киселина е в големи количества, започват да се образуват кристали, които се натрупват в ставите. Хиперурикемията в съчетание с артрит и болки в ставите представлява заболяването подагра. Нарича се още царска болест, защото е резултат от консумация на храни, които са богати на пурини. Такива са повечето месни продукти. Хиперурикемията и подаграта доказано водят до увеличаване от риска за развитие на сърдечно-съдово заболяване, бъбречна увреда, трудно контролиране на артериалната хипертония и развитие на захарен диабет.
Кои хора редовно трябва да проследяват нивата на пикочна киселина в кръвта?
Всички хора, които имат повишени нива на кръвната захар (захарен диабет), страдат от артериална хипертония, имат метаболитен синдром или бъбречно заболяване, трябва редовно да изследват нивата на пикочна киселина в кръвта, защото често тези заболявания се съчетават.
Защо толкова много хора страдат от подагра или имат хиперурикемия?
В съвременния свят броят на хората, страдащи от подагра или тези с повишени нива на пикочна киселина, нараства все повече и повече. Това се дължи на честата употреба на продукти, съдържащи пурини (месо и други месни продукти, морски дарове, риба). Освен това друга причина за увеличаването на болните от подагра е консумацията на алкохол и фруктоза, които пречат на бъбрека да отделя пикочната киселина и тя започва да се натрупва.
Пакет "Бъбречна функция" и такса пробовземане за 21 лв. от МЛ "Д-р Тошкина"
Първоначално повишените стойности на пикочна киселина не дават абсолютно никаква клинична симптоматика, което означава, че ранната диагноза е възможна само чрез профилактични изследвания.
Кои храни трябва да бъдат избягвани при повишени нива на пикочна киселина или при подагра?
- Месо и месни продукти. Червени меса (свинско, агнешко, телешко, дивеч), дреболии (черен дроб, бял дроб, сърца и други), месни бульони.
- Някои видове риба и морски дарове. Сьомга, аншоа, херинга, риба тон, скумрия, миди, скариди, раци.
- Алкохол.
- Захарни изделия и сладкиши.
Кои храни може да се консумират умерено при повишени нива на пикочна киселина или подагра?
- Птиче месо. Пилешко, патешко, пуешко месо.
- Хайвер.
- Гъби.
- Някои зърнени култури. Грах, бобови растения, овесения ядки, овесени трици, пшеничен зародиш.
- Някои зеленолистни зеленчуци. Спанак, лапад, коприва.
- Фабрично произведени плодови сокове.
- Прясно изцедени сокове. Може да се консумират, но в умерени количества, защото са богати на фруктоза.
- Мазнини. Рафинирани мазнини.
Кои храни може да се консумират неограничено при повишени нива на пикочна киселина или подагра?
- Зърнени култури. Пълнозърнести печива, ориз, паста.
- Зеленчуци. 3-4 пъти дневно може да се консумират както сурови, така и термично обработени (варени или печени) - домати, моркови, зеле, тиквички, пипер, краставици.
- Плодове. Отново може да бъдат в суров вид или обработени - ягоди, череши, малини, праскови, портокал, ябълка, банан. Има известни проучвания, според които черешите спомагат за намаляването на пикочната киселина в кръвта.
- Мляко и млечни продукти. Когато те са нискомаслени, спомагат за регулиране на нивата на пикочна киселина.
- Сурови ядки. Орехи, бадеми, кашу.
- Вода.
- Студено пресовани масла и продукти, богати на омега 3 и 6 мастни киселини. Зехтин, ленено масло, авокадо.
Много е важно хората, които страдат от подагра, да не гладуват, защото това води до увеличаване на нивата на пикочна киселина в кръвта. Храните, които се приемат е добре да не бъдат мазни и пържена, а да са сурови, варени или печени. Количествата трябва да бъдат ограничени, заради съчетанието често на подагра с хипертония, диабет или метаболитен синдром.