Какви са признаците на ВЪЗПАЛЕНИЕ? Научете повече за фазите, протичането и изхода от състоянието!
11628Възпалението (inflammatio, от латински inflammare - запалвам) е остра или хронична реакция на организма в резултат от продължително въздействие на увреждащи фактори. Чрез възпалението клетките и тъканите реагират с цел да предпазят организма от неблагоприятното въздействие. Могат да бъдат засегнати абсолютно всички органи и системи - кожа, нервна система, дихателна, храносмилателна, сърдечно-съдова, отделителна, полова система и т.н. Възпалението е много сложна каскада от реакции, свързани със структурни, метаболитни, функционални и микроциркулаторни промени. Възпалителните заболявания се означават като се прибави окончанието "-itis" или на български "-ит", например dermatitis - дерматит, bronchitis - бронхит, gastritis - гастрит и т.н.
Възпалението може да бъде класифицирано по много начини. Според продължителността на реакцията различаваме:
- остро (продължава от минути, часове, дни до 3 седмици)
- подостро (до 6 седмици)
- хронично (над 6 седмици, може да продължи с месеци или години)
Факторите, които водят до възпаление може да бъдат класифицирани в две големи групи:
- ендогенни (тъканна некроза при инфаркт, уратни кристали, имунни комплекси, урея, жлъчка, пикочна киселина, солна киселина, антитела и др.)
- екзогенни (бактерии, вируси, гъбички, паразити, протозои, травми, висока и ниска температура, електричен ток, радиация, киселини, основи и др.)
Признаците на възпаление са както локални, така и общи. Локалните признаци на възпаление са били описани още 3000 г. пр.н.е. Състоянието бива изучавано и описано още тогава като всички процеси и реакции са актуални и днес.
Локалните признаци на възпаление са:
- зачервяване (rubor)
- подуване (tumor)
- затопляне (calor)
- болка (dolor)
- отпадане на функция (function laesa)
Общите признаци на възпаление са:
- отпадналост
- повишена телесна температура
- левкоцитоза (увеличени левкоцити)
- интоксикация
- ускорено СУЕ (скорост на утаяване на еритроцитите)
- увеличено CRP (С - реактивен протеин)
Вижте ваучери с отстъпки за изследване на С-реактивен протеин ТУК!
Общите признаци на възпаление са в резултат на отделянето на медиатори. Те предизвикват увеличаване на пропускливостта на съдовата стена, което води до оток. Също така медиаторите стимулират дразненето на нервните окончания и предизвикват болка. Телесната температура се увеличава, тъй като по този начин се спира деленето на много бактерии. Затова тя се смята за защитна реакция на организма.
Вижте ваучери с отстъпки за изследване на кръвна картина ТУК!
Медиаторите и клетките, които вземат участие във възпалението имат ключова роля, тъй като те предизвикват основните тъканни и клетъчни реакции. Медиаторите на възпаление са следните:
1. Хистамин и серотонин. Те имат близки ефекти - предизвикват краткотрайно свиване на съдовете, последвано от разширяването им. Увеличава се пропускливостта и много по-лесно навлизат течности и клетки към огнището на възпаление. Тези медиатори се освобождават от мастоцити, базофили и тромбоцити.
2. Ейкозаноиди - простагландини, левкотриени и липоксини. Отделят се от левкоцити и тромбоцити. Получават се от арахидонова киселина чрез ензима циклооксигеназа и липооксигеназа. Предизвикват разширяване на съдовите, стимулират придвижването на още клетки към огнището на възпаление, увеличават пропускливостта на съдовете. Липоксините имат противовъзпалително действие.
3. Тромбоцитен активиращ фактор. Отделя се от левкоцитите. Ефектите му са подобни.
4. Свободни радикали. Отделят се от левкоцити, бактерии, цитокини, имунни клетки и др. Те имат токсично действие и разрушават както микроорганизмите, така и собствените здрави клетки.
5. Цитокини и хемокини. Най-важните цитокини са интерлевкин-1, интерлевкин-6 и тумор некоротизиращ фактор. Те привличат допълнителни клетки на възпалението към мястото на увреда. Произвеждат се от лимфоцити и макрофаги.
6. Азотен оксид. Отделя се от лимфоцити и макрофаги. Предизвиква разширяване на съдовете.
7. Невропептиди. Отделят се от левкоцити и неврони. Благоприятстват предаването на болковите импулси и увеличават съдовата пропускливост.
Има ли възпаление? С-реактивен протеин /CRP/ в МДЛ Липогард
Възпалението има 3 фази, през които преминава: фаза на тъканно увреждане, фаза на ексудация и фаза на пролиферация.
1. Фаза на тъканна увреда или фаза на алтерация. През тази фаза настъпват редица биохимични и метаболитни нарушения. Първата фаза се дължи на отделянето на големи количества медиатори на възпалението. Те предизвикват промени в съдовата стена, стимулират придвижването на още възпалителни клетки, стимулират болка и повишена температура. Допълнителните клетки водят до отделянето на още медиатори и така се задълбочава възпалителната реакция.
2. Фаза на ексудация. През тази фаза настъпват по-скоро циркулаторни промени. Заради повишената съдова пропускливост започва лесното преминаване на течности и клетки към възпаления участък. Според ексудацията възпалението бива:
- серозно (ексудатът е беден на клетки)
- фибринозно (ексудатът е богат на фибрин и левкоцити)
- гнойно (ексудатът е богат на бактерии и левкоцити)
- хеморагично (в ексудатът има както клетки на възпалението, така и кръв)
3. Фаза на пролиферация. Това представлява изходът от възпалението и възстановяването на увредената тъкан. Първоначално се елиминират всички отпадни продукти на възпалителния процес, всички вече ненужни клетки, бактериите. След това се възстановява тъканният дефект.
Изходите от възпаление могат да бъдат три:
- пълно възстановяване на тъканите и на функциите
- непълно възстановяване с разрастване на фиброзна тъкан или с частична загуба на функции
- хронично възпаление
Възпалението е както обща, така и локална реакция на организма, която цели ограничаване на тъканната увреда и възстановяване на функциите.