Какво трябва да знаем за 11-те типа главоболие
17410Главоболието е често срещано оплакване. Според Световната здравна организация повечето хора изпитват главоболие от време на време. Има много различни видове главоболие и техните причини и симптоми могат да варират. Въпреки, че повечето са краткотрайни и рядко са причина за безпокойство трябва да се определи какъв вид главоболие изпитва човек и дали да се обърне към лекар като той да прецени как най-добре да го лекува.
Макар, че понякога могат да бъдат болезнени и изтощителни главоболията могат да бъдат лекувани с болкоуспокояващи и да изчезват в рамките на няколко часа. Въпреки това повтарящите се атаки или определени видове главоболие могат да бъдат знак за нещо по-сериозно. Международната класификация на разстройствата на главоболието (ICHD) определя повече от 150 различни видове главоболие. Те са разделени на две основни категории: първична и вторична.
Първично главоболие
ЯМР на глава със съдови програми от УМБАЛ Света Марина гр. Плевен!
Първично главоболие е това, което не е причинено от друго състояние. Примерите включват мигрена и тензионно главоболие.
1. Мигрена. Човек, който има мигрена характерно ще почувства силна пулсираща болка само от едната страна на главата. Може да изпита повишена чувствителност към светлина, звук и миризма. Гаденето и повръщането също са често срещани. Около една трета от хората изпитват мигрена придружена от аура преди началото на състоянието. Това са зрителни и сензорни смущения, които обикновено траят между 5 и 60 минути. Те могат да включват:
- виждане на зигзагообразни линии, трептящи светлини или петна
- частична загуба на зрение
- скованост
- изтръпване, карфици или усещане подобно на убождане с игла
- мускулна слабост
- затруднено говорене
Имайте предвид, че симптомите на аурата също могат да означават инсулт или менингит. Всеки, който ги изпитва за първи път, трябва незабавно да посети лекар.
Мигрените са склонни да се повтарят и всяка атака може да продължи до 3 дни. За мнозина това състояние е цял живот. Въпреки, че мигрена може да се появи както при възрастни, така и при деца има три пъти по-голяма вероятност да се развие при жените, отколкото при мъжете. Честотата на атаките може да варира от няколко пъти седмично до веднъж годишно. Причините за мигрена не са напълно изяснени. Могат да протичат по семейна линия. По-често срещани са при хора с определени предшестващи състояния като депресия и епилепсия. Фактори за мигрена:
- стрес и тревожност
- нарушаване на съня
- хормонални промени
- пропуснато хранене
- дехидрация
- някои храни и лекарства
- ярки светлини и силен шум
Болкоуспокояващите лекарства без рецепта могат да спрат главоболието или да намалят степента на болката и продължителността. Лекарите могат да предпишат антиеметично лекарство за облекчаване на гадене и повръщане Предлагат се и комбинирани лекарства със специфична мигрена. Атаките също могат да бъдат облекчени от:
- почивка на тъмно, тихо място
- поставяне на пакет с лед или студена кърпа на челото
- пиене на вода
При по-трудно лечими мигрени лекарите могат да предпишат специфичен вид лекарство. Те трябва да се приемат веднага след като симптомите на мигрена започват за най-добър ефект. Хората с хронична мигрена трябва да посетят лекар за превантивно лечение. Лекарят може да диагностицира човек с хронична мигрена, ако е изпитал главоболие:
- повече от 15 дни месечно
- за период от 3 месеца
- от които поне осем показват симптоми на мигрена
Освен лекарствата други варианти, които трябва да се вземат предвид са хранителните добавки, медитацията, акупунктурата и невромодулационната терапия, която включва прилагане на леки електрически импулси към нервите.
2. Тензионно главоболие. Главоболието от напрежение е много често и повечето хора го изпитват от време на време. Представя се като тъпа, постоянна болка, която се усеща от двете страни на главата. Други симптоми могат да включват:
- изнеженост на лицето, главата, шията и раменете
- усещане за натиск зад очите
- чувствителност към светлина и звук
Обикновено продължава от 30 минути до няколко часа. Тежестта може да варира, но рядко пречи на нормалните дейности. Причината за този вид главоболие е неясна, но стресът, тревожността и депресията са чести причини. Други потенциални фактори са:
- дехидрация
- силен шум
- липса на упражнения
- лош сън
- лоша стойка
- пропуснато хранене
- напрежение в окото
Болкоуспокояващи обикновено са много ефективни при спиране или намаляване на болката. Хората, които изпитват главоболие повече от 15 дни на месец над 90 дни трябва да посетят лекар__. Промените в начина на живот и някои лечения могат да помогнат за предотвратяване на напрежението главоболие. Те могат да включват__:
- получаване на достатъчно сън
- редовни упражнения и стречинг
- подобряване на стойката в седнало и изправено положение
- очен преглед
- контрол на стрес, тревожност или депресия
- акупунктура
3. Клъстерно главоболие. Тежко и повтарящо се главоболие, което е шест пъти по-вероятно да се развие при мъжете, отколкото при жените. Хората описват интензивна пареща или пронизваща болка зад или около едното око. Други симптоми могат да включват:
- сълзящо око
- подут клепач
- запушен нос или хрема
- чувствителност към светлина и звук
- неспокойствие или възбуда
Клъстерното главоболие обикновено е внезапно без предварителни признаци и трае между 15 минути и 3 часа. Възможно е да се изпитват до осем атаки на ден. Атаките са склонни да се наблюдават във времеви групи, които могат да продължат седмици или месеци. Те обикновено се проявяват по едно и също време на деня, което често може да бъде няколко часа след заспиване през нощта. Всеки човек изпитващ тези симптоми, които понякога може да бъдат сбъркани със сенна хрема трябва да се консултира с лекар. Причината за клъстерното главоболие е неясна, но по-вероятно е те да се появят при пушачите. Хората трябва да избягват алкохола по време на периоди на атака. Лечението цели намаляване на тежестта и честотата на пристъпите.
4. Екстернални главоболия. Главоболието при тренировки се причинява от усилено физическо натоварване и може да бъде предизвикано от:
- тичане
- скачане
- вдигане на тежести
- полов акт
- пристъпи на кашлица или кихане
Тези главоболия обикновено са много краткотрайни, но понякога могат да продължат до 2 дни. Те се представят като пулсираща болка усещана в цялата глава и по-честа при семейна анамнеза за мигрена. Хората, които изпитват клъстерно главоболие за първи път, трябва да посетят лекар, тъй като те могат да бъдат знак за нещо сериозно.
Повечето атаки на болката могат да бъдат лекувани с болкоуспокояващи. Приемането на нестероидно противовъзпалително лекарство (НСПВС) или бета-блокер преди натоварване може да помогне за предотвратяване на главоболието, както и упражненията за загряване.
5. Хипнично главоболие. Рядко състояние, което обикновено започва за първи път при хора около 50-те години, но може да започне по-рано. Известно също като главоболие будилник събужда хората през нощта. Хипнично главоболие се състои от лека до умерена пулсираща болка, която обикновено се усеща от двете страни на главата. Може да продължи до 3 часа, а други симптоми могат да включват гадене и чувствителност към светлина и звук. Хората могат да изпитват няколко атаки всяка седмица. Причината за хипничното главоболие не е разбрана и няма известни задействания. Въпреки, че хипничното главоболие е безобидно, един по-възрастен човек, който изпитва всякакъв нов вид главоболие за първи път, трябва да посети лекар. Мигрената и клъстерното главоболие също трябва да бъдат изключени.
Вторично главоболие
Вторичното главоболие е симптом на нещо друго, като главоболие в резултат на нараняване на главата или внезапно спиране на кофеин.
6. Главоболие от прекомерна употреба на лекарства. Главоболието с прекомерна употреба на лекарства понякога известно като ребаунд главоболие е най-често срещаният вид вторично главоболие. Отличава се с чести или ежедневни главоболия със симптоми подобни на тези на тензионно главоболие или мигрена. Първоначално реагират на болкоуспокояващи, но след това отново се появяват по-късно. Може да бъде резултат от приема на болкоуспокояващи на повече от 15 дни в месеца. Лекарствата, които могат да причинят този тип главоболие включват:
- опиоидни аналгетици
- ацетаминофен
- триптани
- нестероидни противовъзпалителни средства като аспирин и ибупрофен
Може да се появи въпреки приемането на тези лекарства според указанията. Обаче изглежда, че се развива главно при хора приемащи болкоуспокояващи специално за лечение на главоболие. Единственото лечение на този тип главоболие е да спре приема на лекарствата за главоболието. Всеки, който спира лекарствата, трябва да прави това под наблюдението на лекар. Лекарят ще Ви създаде план и може да предпише други лекарства, които могат да улеснят процеса на спиране. Симптомите вероятно ще се влошат преди да се подобрят след спиране на лекарството. Главоболието обикновено спира в рамките на 10 дни. Допълнителните симптоми на ребаунд главоболие обикновено отшумяват в рамките на 7 дни, но могат да отнемат до 3 седмици. Те включват:
- гадене и повръщане
- повишена сърдечна честота
- нарушение на съня
- неспокойствие, тревожност и нервност
Повечето хора се връщат към първоначалния си модел на главоболие в рамките на 2 месеца. След това трябва да е безопасно да започнете да приемате отново лекарства за облекчаване на болката.
Следните стъпки могат да помогнат за предотвратяване на ребаунд главоболие:
- избягване на използването на кодеин
- прием на болкоуспокояващи за главоболие на не повече от 2 дни в седмицата
- използване на превантивни лекарства за хронична мигрена
7. Синусово главоболие. Синусовото главоболие се причинява от синузит - подуване на синусите, което обикновено е резултат от инфекция или алергия. Симптомите се състоят в тъпа, пулсираща болка около очите, бузите и челото. Болката може да се влоши при движение или напрежение и понякога може да се разпространи в зъбите и челюстта. Тези главоболия обикновено са придружени от гъст зелен или жълт секрет от носа. Други симптоми могат да включват запушен нос, треска, гадене и чувствителност към светлина или звук. Синусовото главоболие е доста рядко. Ако няма назални симптоми, главоболие от този характер е по-вероятно да е мигрена. Синусовото главоболие може да се лекува с болкоуспокояващи и назални деконгестанти (препарати за отбъбване на лигавицата). Ако симптомите не се подобрят в рамките на седмица трябва да се посети лекар.
Лекарят може да предпише антибиотици, ако смятат, че бактериална инфекция е причинила главоболието, или антихистамини в случай на алергия. Също така може да предпише кортикостероиден спрей за нос, който да помогне за намаляване на отока. За да диагностицира основната причина за синузита може да се насочи пациента към специалист по уши, нос и гърло.
8. Главоболие, свързано с кофеин. Тежката консумация на кофеин повече от 400 милиграма (mg) или около 4 чаши кафе - понякога може да доведе до главоболие. При хора, които консумират повече от 200 mg кофеин дневно в продължение на повече от 2 седмици, спирането може да доведе до мигреноподобно главоболие. Обикновено се развива в рамките на 24 часа след рязко спиране. Други възможни симптоми включват:
- умора
- затруднена концентрация
- лошо настроение или раздразнителност
- гадене
Симптомите често се облекчават в рамките на един час от приема на кофеин или ще отзвучат напълно до 7 дни след пълното спиране. Ефектите на кофеина варират от човек на човек, но намаляването на приема може да намали риска от получаване на главоболие. Ограничаването на консумацията на кофеин понякога се препоръчва на хора, които имат хронична мигрена.
9. Главоболие при нараняване на главата. Незначителните неравности и удари по главата и шията се случват и обикновено няма за какво да се притеснявате. Понякога главоболието може да се развие веднага или скоро след това. Често е подобно на мигрена или тензионно главоболие и обикновено може да бъде лекувано с болкоуспокояващи.
Всеки, който изпитва постоянни или влошаващи се главоболия, трябва да посети лекар. Винаги се обаждайте на линейка за сериозни наранявания на главата или ако някой изпитва следните симптоми след някакво нараняване на главата:
- безсъзнание
- припадъци
- повръщане
- загуба на паметта
- объркване
- проблеми със зрението или слуха
Посттравматичното главоболие може да се развие и месеци след първоначалното нараняване на главата, което затруднява диагностицирането. Понякога се появяват ежедневно и да продължа до 12 месеца.
10. Менструални главоболия. Главоболието често е свързано с промени в нивата на хормоните. При жените мигрената често е свързана с периоди поради естествени промени в нивата на естроген. Тези менструални мигрени се развиват в дните непосредствено преди или по време на период или понякога по време на овулация. Симптомите са подобни на мигрена без аура, но могат да продължат по-дълго или да бъдат по-изтощителни. Менструалното главоболие също може да бъде причинено от:
- орални контрацептиви
- менопаузата
- бременност
Лечението е същото като лечението на мигрена без аура. Лекарите могат да съветват възможни превантивни мерки, като например:
- хормонална терапия
- приемане на триптан или НСПВС по време на периодите
- алтернативни планове за орална контрацепция
- хормонозаместителна терапия за жени претърпели менопауза
11. Главоболие от махмурлук. Консумацията на твърде много алкохол може да доведе до пулсиращо главоболие на следващата сутрин или дори по-късно същия ден. Тези главоболия, подобни на мигрена, обикновено се усещат от двете страни на главата и се влошават при движение. Някой, който има главоболие от махмурлук също може да изпита гадене и чувствителност към светлина. Няма лек за махмурлук, но е възможно да се облекчат симптомите, като се пие много вода и се ядат сладки храни. Болкоуспокояващи може да помогнат за намаляване или спиране на болката. Симптомите на махмурлук обикновено отшумяват в рамките на 72 часа. Рискът от получаване на махмурлук може да бъде намален с:
- умерено пиене
- да не се пие на празен стомах
- пиене на вода между алкохолните напитки и преди лягане
Кога да посетите лекар
Въпреки, че главоболието може да се контролира ефективно с болкоуспокояващи всеки, който изпитва тежки, постоянни, повтарящи се или влошаващи се главоболия трябва да се консултира с лекар. Незабавно да се потърси медицинска помощ за главоболие:
- което се появява много внезапно и е изключително болезнено
- повтарящи се главоболия при деца
- след значителен удар по главата
- свързано с объркване или нарушено зрение, баланс или говор
- свързано с изтръпване или слабост
- свързано с треска, гърчове или безсъзнание
- придружено от схванат врат или обрив
- свързано с упорито повръщане
https://www.medicalnewstoday.com