Какво трябва да знаем за хипохлорхидрията (ниска стомашна киселина)
6543Хипохлорхидрия е медицинският термин за намалено производство и недостатъчна стомашна киселина. Хората с хипохлорхидрия не са в състояние да произвеждат достатъчно солна киселина (HCL) в стомаха и могат да получат храносмилателни проблеми, хранителни дефицити и стомашно-чревни инфекции, но бързото лечение може да предотврати сериозни усложнения. Стомашната киселина заедно с няколко ензима помага за разграждането на храната. Други функции на стомашната киселина са:
- подпомагане на тялото при усвояването на някои хранителни вещества като протеини и витамин B-12
- убиване на бактерии и други патогени в стомаха, за да се предотврати инфекция
Кои са рисковите фактори за хипохлорхидрия?
Няколко фактора могат да увеличат риска от развитие на хипохлорхидрия. Подуването на корема, оригването и газовете може да са симптоми. Честите причини за хипохлорхидрия включват:
Възраст. Стомахът може да произвежда по-малко киселина в резултат на стареенето. Според проучване от 2013 г. хипохлорхидрията е основната промяна в стомаха с напредване на възрастта. Хората на възраст над 65 години са с най-висок риск.
Стрес. Докато всекидневният стрес може да няма голям ефект върху производството на стомашна киселина, хроничният стрес може да допринесе за хипохлорхидрия.
Лекарства. Дългосрочната употреба на антиациди или други лекарства за киселинен рефлукс или киселини може да намали производството на стомашна киселина в организма. Лекарите често предписват лекарства наречени инхибитори на протонната помпа (ИПП) за лечение на киселинен рефлукс и те могат да причинят хипохлорхидрия.
Бактериална инфекция. Над 50 процента от хората по света са заразени с бактерия наречена Helicobacter pylori (H. pylori). Тази инфекция може да допринесе за ниски нива на стомашна киселина и стомашни язви.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ХЕЛИКОБАКТЕР С ОТСТЪПКА ТУК!
Недостиг на цинк. Цинкът е необходим за производството на стомашна киселина. Диета, в която липсва цинк или с лошо усвояване на цинк или липсата на този минерал може да допринесе за хипохлорхидрия.
Стомашна операция. Някои хирургични процедури включително стомашен байпас могат да намалят количеството киселина което стомахът произвежда.
Симптоми
Симптомите на хипохлорхидрия могат да включват:
- подуване на корема
- оригване
- диария
- газ
- косопад
- киселини в стомаха
- чревни инфекции
- гадене докато приемате добавки
- недостиг на хранителни вещества, включително недостиг на желязо и витамин В-12
- неразградена храна в изпражненията
- разстроен стомах
- слаби нокти
Съществува и връзка между хипохлорхидрия и няколко други медицински проблеми като например:
- алергии
- анемия
- астма
- автоимунни нарушения
- кожни проблеми, включително акне и псориазис
Изследване на Хеликобактер пилори във фецес, за 28 лв., от МДЛ "Мед-Диа"
Диагноза
За да диагностицира хипохлорхидрия лекарят обикновено взема в предвид медицинска история на пациента и извършва физически преглед. Може също да тества киселинността на стомаха с малка капсула, която съдържа предавател. Човекът поглъща капсулата, а предавателят отчита количеството киселина в стомашно-чревния тракт.
Лекарите измерват киселинността с помощта на скалата за рН. Стойността на рН от 3 до 5 предполага хипохлорхидрия, докато нивото на рН под 3 показва нормални нива на стомашната киселина. Ако стойността на рН е по-голяма от 5 това предполага почти пълно отсъствие на стомашна киселина което се нарича ахлорхидрия.
Ако резултатите показват хипохлорхидрия или ахлорхидрия лекарят може да назначи кръвни изследвания, за да провери за дефицит на желязо или други хранителни вещества. Може да предпише добавки съдържащи хидрохлорид, за да потвърди диагнозата. Ако човек се чувства по-добре когато приема тези добавки ниската стомашна киселина е вероятно причината за симптомите.
Лечение
Лечението на хипохлорхидрия зависи от основната причина:
Инфекцията с H. pylori изисква антибиотично лечение. Лекарят обикновено предписва най-малко два антибиотика, които да се приемат едновременно. Приемът на комбинация от антибиотици пречи на бактериите да развият резистентност към едно от лекарствата. Може да се наложи лекарят да провери дали бактериите на H. pylori все още присъстват след 4 седмици лечение. Ако e така може да предпише различна комбинация от лекарства.
Употребата на лекарства. Дългосрочната употреба на антиациди и инхибитори на протонната помпа може да доведе до хипохлорхидрия. Лекарят може да препоръча спиране на употребата на лекарствата или преминаване към друго лечение. Винаги говорете с лекар преди да смените или спрете лекарствата.
Храносмилателни ензими и хидрохлорид добавки. Човек може да се възползва от приема на добавка с хидрохлорид и ензим пепсин за повишаване на киселинността в стомаха. Тази възможност за лечение може да бъде особено полезна за възрастни които изпитват естествен спад в нивата на стомашна киселина.
Естествените храносмилателни ензими често съдържат екстракти от папая и ананас, които могат да стимулират производството на стомашна киселина. Консултирайте се с лекар преди да вземете добавка хидрохлорид.
Управление на стреса. Практикуването на йога може да помогне за намаляване на хроничния стрес. Намаляването на хроничния стрес може да възстанови храносмилателната функция. Следните промени в начина на живот могат да помогнат:
- управление и намаляване на източниците на стрес
- редовни упражнявания
- изучаване на техники за дълбоко дишане и прогресивна мускулна релаксация
- практикуване на медитация и майндфлуенс
- практикуване на йога
- терапии
Промяна на хранителните навици. Извършването на някои диетични промени може да помогне за подобряване на симптомите на хипохлорхидрия. Избягвайте храни които са трудно смилаеми като мазните и пържените храни. Освен това дъвчете старателно всяка хапка, за да разградите храната и да я оставите да се смеси с храносмилателните ензими в устата. По-малките хранителни частици се усвояват по-лесно в стомаха. Добре е да избягвате да ядете поне 3 часа преди лягане. Това позволява на организма да усвоява напълно преди сън и може да намали риска от киселини през нощта. Не лягайте веднага след хранене и не яжте докато лежите.
Преодоляване на недостига на хранителни вещества. За да може стомаха да произвежда солна киселина тялото трябва да абсорбира цинк от диетата. Богатите на цинк храни са:
- тиквени семена
- стриди и раци
- говеждо и свинско месо
- подсилени зърнени закуски
- печен боб
- кашу
Ниското ниво на стомашна киселина може да доведе до други недостатъци като липса на желязо, витамин В-12 и калций. Лекар или диетолог могат да помогнат. Те могат да препоръчат прием на добавки или увеличаване на хранителния прием на тези хранителни вещества, особено след като човек възстанови редовно ниво на стомашна киселина.
Ако не се лекува хипохлорхидрията може да повлияе негативно на здравето и благосъстоянието. Важно е хората да съобщават за свързани симптоми и да се подлагат на тестване. След като лекар определи защо нивото на стомашната киселина е ниско може да препоръча начини за облекчаване или предотвратяване на симптомите. Навременното лечение също намалява риска от усложнения.
https://www.medicalnewstoday.com