Какво трябва да знаем за синузита
11004Инфекцията на синусите наричана още синузит или риносинузит е възпаление на тъканта покриваща синусовите кухини. Синусите са свързана система от запълнени с въздух кухини разположени в черепа. Възпалението на синусите се причинява от вирус, бактерии, гъбички или в резултат на алергии. Възпалението предотвратява нормалното оттичане на синусите което води до натрупване на слуз и вторична инфекция. Основните симптоми на инфекция на синусите са:
- запушване на носа
- безцветен секрет от носа
- болка или натиск на лицето
които са налице в продължение на 7 дни или повече.
Симптоми
Обикновено синусите са празни с изключение на тънък слой слуз. Когато синусите се възпалят и набъбнат те вече не са в състояние да дренират слуз което води до натрупване. Изтичането на секрет от носа е един от основните симптоми на синузит.
Синусовите инфекции се класифицират като остри или хронични:
- острата инфекция на синусите трае само кратко време и често е част от настинка или алергия
- хроничната синусова инфекция продължава повече от 12 седмици и може да се повтори
Инфекцията на синусите независимо дали е хронична или остра обикновено се състои от следните симптоми:
Болка или натиск на лицето. Болката е често срещан симптом при синузит. Болката може да се почувства
- около очите
- под очите
- по челото и около носа
Корените на зъбите достигат основата на максиларния синус което може да накара човек да почувства болка в зъбите си.
Болката в синусите също може да се почувства като генерализирано главоболие. Болката често се описва като пулсираща и може да се влоши когато човек се напрегне или се наведе.
Секрет от носа. Отделянето от носа е видно при синузит, тъй като мукозната мембрана (лигавицата на носа) и синусите са свързани. Секретът може да бъде мътен, оцветен в зелено или жълто, с кръв, гъст и неприятно миришещ. Увеличеният секрет кара хората да издухват носа си по-често. Ако секретът се стича по гърлото това може да причини неприятен вкус в устата и усещане за сърбеж в задната част на гърлото.
Кашлица и болки в гърлото. Задният секрет може да раздразни гърлото (особено за по-дълги периоди от време) и да предизвика кашлица. Когато човек лежи през нощта има увеличаване на секрета надолу по гърлото което може да влоши кашлицата.
Запушване на носа. Възпалените синуси могат да повлияят на дишането. Поради подуването на синусите и носните проходи е по-трудно въздухът да преминава покрай тях. Това може също да повлияе на обонянието и вкуса.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА УШИ НОС И ГЪРЛО С ОТСТЪПКА ТУК!
Видове синузит
Вирусен синузит. Симптомите на вирусен синузит обикновено са подобни на простуда включително:
- хрема
- възпалено гърло
- кихане
- запушване на носа и кашлица
Слузта може да е бистра или леко оцветена. По-голямата част от случаите на синузит имат вирусен характер и изискват симптоматично облекчение, а не антибиотици Антибиотиците не са ефективни срещу вирусна инфекция. Най-доброто лечение е да се справите със симптомите:
- като си почивате възможно най-много
- пиете течности
- използвате назални спрейове с физиологичен разтвор
- приемате болкоуспокояващи без рецепта и орални деконгестанти
Синузитът причинен от вирус обикновено отзвучава за 7-10 дни.
Бактериален синузит. Симптомите на бактериален синузит включват секретиране от носа което може да бъде гъст, зелен или жълт секрет. Носните проходи са подути и слузта може да се стича по задната част на гърлото. Също може да се изпитат болки в лицето и натиск.
При бактериална синусова инфекция трябва да посети лекар. Антибиотиците са основната форма на медицинско лечение на остър бактериален синузит. Само около 0,5-2,0% от епизодите на инфекции на синусите са бактериални. По-голямата част от хората с остър бактериален синузит реагират успешно на антибиотици като симптомите преминават за 10-14 дни.
Алергичен синузит. Синузитът поради алергия може да причини възпаление което води до запушване на носа и подуване на лигавиците което може да блокира нормалния дренаж на синусите. Алергичният синузит често води до хроничен синузит. Симптомите могат да бъдат сезонни или да продължат целогодишно и включват:
- кихане
- сърбеж в носа, гърлото или очите
- запушване на носа
- задна хрема
- хрема (бистра слуз)
Лечението на алергичен синузит включва антихистамини и избягване на алергични дразнители.
Хроничен синузит. Хроничният синузит може да причини симптоми, които продължават с месеци. Запушването на носа и задната хрема са най-честите симптоми на хроничен синузит. Често се среща и кашлица която е по-лоша през нощта или при пробуждане сутрин. Хората с назални полипи по-често имат този тип инфекция.
Гъбичките са вероятна причина за хроничен синузит. Като форма на лечение обикновено се използват назалните стероидни спрейове.
Усложнения
Въпреки, че повечето случаи на инфекция на синусите са неусложнени могат да възникнат потенциално животозастрашаващи усложнения на острия бактериален синузит.
Стените на синусите са тънки и синусите са свързани с кръвоносни съдове и лимфни пътища с очите и частите на централната нервна система и поради това болката или натискът по лицето е един от трите основни симптома на синузит.
Усложненията на инфекцията на синусите включват:
- инфекция на окото и околната тъкан
- кръвен съсирек в синусовата кухина (тромбоза)
- менингит
- мозъчен абсцес
- костна инфекция
Симптомите на тези редки усложнения включват:
- зачервяване или подуване на окото или очната кухина
- болка при движения на очите
- промени в зрението
- увиснал клепач
- чувствителност към светлина
- подуване на челото
- силно главоболие
- поява на треска
- объркване
- припадък
- невъзможност за навеждане на врата напред
Всеки който развие някакви симптоми предполагащи потенциално усложнение на синузита трябва незабавно да потърси медицинска помощ. Когато симптомите продължават повече от 10 дни или се влошават по тежест трябва да се посети лекар.
https://www.medicalnewstoday.com