Какво трябва да знаете за Автоимунното заболяване
5494Автоимунното заболяване се отключва когато имунната система не може да различи собствените си клетки. Започва да атакува и унищожава здрави клетки в собствения организъм "по грешка”. Според няколко теории имунната система е хиперактивна и атакува тялото след инфекция или нараняване. Има повече от 80 вида автоимунни заболявания, които засягат различни части на тялото.
Най-честите Автоимунни заболявания са:
ПАКЕТ "Щитовидна жлеза" TSH, TAT и МАТ за 31 лв. на над 100 адреса, от МДЛ "Рамус"
- Ревматоиден артрит: форма на артрит, която атакува ставите
- Псориазис: състояние белязано от плътни и люспести петна по кожата
- Псориатичен артрит: артрит засягащ някои хора с псориазис
- Лупус: заболяване, което уврежда различни части на тялото като ставите, кожата и органите
- Заболявания на щитовидната жлеза: включително болестта на Грейвс или Базедова болест, при които тялото произвежда твърде много хормони на щитовидната жлеза (хипертиреоидизъм) и тиреоидит на Хашимото, състояние при което не произвежда достатъчно хормони (хипотиреоидизъм)
Симптомите на автоимунно заболяване могат да бъдат тежки при някои хора и леки при други. Свързани са с множество фактори, които включват генетика, околна среда и лично здраве. Има различни степени на автоимунно заболяване. Въпреки това много от автоимуните заболявания протичат с подобни симптоми.
Общите симптоми на автоимунно заболяване включват:
• Умора
• Болки в ставите и подуване
• Проблеми с кожата
• Болки в корема или проблеми с храносмилането
• Повтаряща се треска
• Подути жлези
Обикновено няма тест за диагностициране. Трябва да имате определени симптоми, комбинирани с конкретни кръвни показатели, маркери, а в някои случаи дори и тъканна биопсия. Факторът не е само един. Диагнозата също може да бъде трудна, тъй като тези симптоми е вероятно да идват от други често срещани състояния. Ако сте били здрави и изведнъж почувствате умора или скованост на ставите не го омаловажавайте. Когато забележите тези симптоми споделете с Вашия лекар. Когато се запознае по-детайлно със симптомите той ще проведе тестове, за да идентифицира или изключи автоимунно заболяване.
Рискови фактори за Автоимунно заболяване
Определени рискови фактори увеличават вероятността за развитие на автоимунни нарушения:
• Генетика: Някои заболявания като лупус и множествена склероза (МС) са склонни да протичат по наследство в семейства, където има роднина с автоимунно заболяване.
• Тегло: Наднорменото тегло или затлъстяването повишава риска от развитие на ревматоиден артрит или псориатичен артрит. Това може да се дължи на това, че по-високото тегло поставя повече стрес върху ставите или защото мастната тъкан има вещества, които предизвикват възпалението.
• Пушене: Изследванията свързват тютюнопушенето с редица автоимунни заболявания, включително лупус, ревматоиден артрит, хипертиреоидизъм и МС.
• Някои лекарства: Някои лекарства за кръвно налягане или антибиотици могат да предизвикат лупус, което често е по-доброкачествената форма на лупус. Специфични лекарства, използвани за понижаване на холестерола, наречени статини могат да предизвикат индуцирана от статините миопатия. Тове е рядко автоимунно заболяване, което причинява мускулна слабост. Преди да започнете или спрете каквито и да е лекарства, не забравяйте да обсъдите с Вашия лекар.
Автоимунното заболяване и Вашето здраве
Наличието на лупус, ревматоиден артрит или псориатичен артрит повишава риска от сърдечни заболявания. Предприемането на стъпки за намаляване на сърдечните заболявания винаги е добра идея, още повече, ако имате едно от тези състояния. Говорете с Вашия лекар какво можете да направите, за да поддържате сърцето си здраво и силно. Например поддържането на кръвното налягане и нивата на холестерола в рамките на здравословните граници, здравословно хранене и редовно спортуване. Тези мерки също могат да помогнат за намаляване на симптомите на автоимунното заболяване.
В забързания ни живот е трудно да се фокусираме и поддържаме здравословен начин на живот, но намирането на баланс е от ключово значение за автоимунното заболяване. Важно е да се научите да слушате тялото си.
Най.-доброто, което можете да направите за себе си е да се придържате към здравословен начин на живот и да сте информирани!
https://www.hopkinsmedicine.org/