Хашимото и бременност - какво трябва да знаем
8517Болестта на Хашимото е автоимунно заболяване на щитовидната жлеза.
Това означава, че имунната система атакакува щитовидната жлеза като се опитва да унищожи клетките. Увреждането от тази атака затруднява жлезата да произвежда достатъчно хормони на щитовидната жлеза.
Щитовидната жлеза произвежда два хормона: трийодтиронин (Т3) и тироксин (Т4). Т3 е по - активната форма на хормоните на щитовидната жлеза в тялото. Други органи включително черния дроб и бъбреците могат да използват Т4, за да създадат Т3 когато е необходимо.
Тези хормони контролират метаболизма, влияят на теглото, енергията, половите хормони и др. Ниските нива на хормоните на щитовидната жлеза могат да доведат до:
- нередовен менструален цикъл
- проблеми със забременяването
- усложнения по време на бременност
- повишен риск от спонтанен аборт
- повишен риск от раждане с ниско тегло на бебето
Хашимотои плодовитостта
Тъй като болестта на Хашимото може да направи менструацията нередовна това да затрудни забременяването. Приемането на правилната доза заместващи хормони на щитовидната жлеза трябва да регулира цикъла периоди и да помогне при забременяване.
Най - безопасно е да изчакате да забременяване докато заболяването на щитовидната жлеза бъде добре контролирано. Разбира се не всички бременности са планирани. Ако не сте лекували Хашимото и сте бременна незабавно се свържете с Вашия лекар. Може да се нуждаете от лекар който е специализиран във високорискови бременности.
Друго усложнение на плодовитостта при Хашимото е висок риск от синдром на поликистознитеяйчници(СПКЯ). При СПКЯ хормоналният дисбаланс кара овулацията да спре така, че не може да се забременее. Все пак има лечение. Вашият гинеколог може да Ви помогне да намерите лечения които да активират овулацията.
Хашимото и бременност
Хашимото може да доведе до проблеми по време на бременност които могат да засегнат както бременната жена така и бебето. Болестта на Хашимото увеличава риска от:
Прееклампсия
Прееклампсия е новопоявило се или влошаващо се високо кръвно налягане по време на бременност придружено от необичайно количество протеин в урината. По - често се появява късно по време на бременност и може да увреди органите при бременната жена и да доведе до усложнения за бебето като:
- Проблеми с растежа на бебето
- Преждевременно раждане
- Мъртво раждане
Симптомите на прееклампсия за които можете да се наблюдава са:
- Подуване на лицето и ръцете
- Главоболие
- Замъглено виждане
- Болка в горната дясна част на корема
При висок риск може да се препоръча ежедневна ниска доза аспирин за предотвратяване на прееклампсия и свързаните с нея усложнения. Това лечение трябва да започне между 12-та и 28-ма седмица, но за предпочитане преди 16-та седмица.
Ако развиете прееклампсия най - безопасно за Вас е да родите бебето. Но това често не е най-сигурният вариант за бебето. Голяма част от лечението зависи от това колко време има до термина:
- Ако сте в 37-ма седмица или повече бебето вероятно ще бъде изродено веднага. Това е вероятно да се случи, ако заболяването е тежко
- Ако сте на по - малко от 37-ма седмица лекарят може да се опита да отложи предизвикването на раждане в зависимост от тежестта на случая и колко сте напреднали в бременността. Може да бъдете поставени на почивка на легло или да бъдете приети в болница за наблюдение
Може да Ви бъдат дадени кортикостероидни лекарства, за да се ускори развитието на белите дробове на бебето. Това може да помогне, ако бебето трябва да се роди рано. Вашият лекар ще се опита да го избегне, но ако здравето е сериозно застрашено бебето може да се наложи да се роди преждевременно.
Анемията включва ниски червени кръвни клетки или хемоглобин (важен протеин в кръвта). Може да има:
- Нарушение на имунната система
- Увеличен риск от загуба на кръв по време на раждане
- Увеличен риск от преждевременно раждане или ниско тегло на бебето при раждане
Изследване на АНТИТЕЛА ТАТ и МАТ на щитовидната жлеза от Лаборатории Кандиларов
Обикновено симптомите на анемия не се проявяват докато броят на клетките не е наистина нисък. Те могат да включват:
- Бледа кожа, устни или нокти
- Умора
- Световъртеж
- Проблем с концентрацията
- Затруднено дишане
- Ускорен пулс
Основното лечение за анемия са добавки с желязо. Лекарят може също да Ви даде съвети за диета богата на желязо. При много ниски нива лечението може да включва:
- Интравенозно приемане на желязо
- Преливане на червени кръвни клетки
Спонтанен аборт
Лекарите отдавна знаят, че болестта на Хашимото е свързана риск от спонтанен аборт. Това отчасти се дължи на дисбаланс на хормоните на щитовидната жлеза. Нивата на тестостерон иестрадиол(вид естроген) често са ниски.
Изследователите са открили връзка между спонтанен аборт и имунна дисфункция. Дълго време лекарите не са знаели защо тялото третира плода по различен начин от трансплантирания орган тъй като и двете са "чужди" тъкани в тялото. Те открили, че по време на бременност здравата имунна система изключва частта от имунната система която атакува чужди тела.
При Хашимото проучванията показват, че процесът не се случва правилно. Изследователите подозират, че това кара тялото да отхвърля бебето като чуждо. Експертите обаче все още не разбират напълно как работи това. Честите симптоми на спонтанен аборт включват:
- Вагинално кървене, което преминава от леко към тежко
- Болка в гърба
- Коремна болка и спазми
Не всяко кървене през първия триместър е знак за спонтанен аборт. Все пак, за да сте в безопасност посетете Вашия лекар, ако кървите по време на който и да е етап от бременността.
Някои изследвания показват, че правилното лечение на щитовидната жлеза преди бременност може да намали риска от спонтанен аборт. Предложени са няколко лечения които засягат имунната система. Досега нито едно не е доказано ефективно за намаляване на риска от спонтанен аборт свързан с Хашимото. Тези лечения включват:
- Прием на Селен
- Прием на Витамин D3
- Интравенозен имуноглобулин (IVIG)
Ако имате признаци на потенциален спонтанен аборт Вашият лекар може да назначи:
- Поставяне на почивка на легло
- Избягване на проникващ секс
- Използване на ултразвук за проверка за видими проблеми
- Извършване на кръвни изследвания за тестване на нивата на хормоните на бременност
Хашимото след раждане
Нарушението на щитовидната жлеза може да засегне следродилния период.
Следродилен кръвоизлив
Болестта на Хашимото излага на риск от тежко кървене след раждането. Това се нарича следродилен кръвоизлив. Може да се случи в рамките на 24 часа след раждането. Най - често се среща когато се изхвърля плацентата.
Контракциите които спомагат за доставянето на плацентата оказват натиск върхукръвоносните съдовеприкрепени към нея. Това ги кара да спрат кървенето. Въпреки това когато контракциите не са достатъчно силни кръвоносните съдове продължават да кървят. Това причинява кръвоизлив. Разкъсвания на други органи или проблеми със съсирването също могат да причинят следродилен кръвоизлив. Признаците на следродилен кръвоизлив са:
- Неконтролирано кървене
- Спадане на кръвното налягане
- Повишена сърдечна честота
- Намаляване на броя на червените кръвни клетки
- Понякога подуване и болка във влагалището
През повечето време все още ще сте в болницата през най - вероятния период от кръвоизлив особено, ако сте имали цезарово сечение. Това обаче може да се случи и след като сте се прибрали.
Лечението на следродилния кръвоизлив е насочено към възможно най - бързо спиране на кървенето. Може да включва:
- Лекарства за съсирване на кръвта
- Масаж на матката за предизвикване на контракции
- Възстановяване на увредени тъкани
- Запечатване на кръвоносни съдове
- Използване на устройства които оказват натиск върху зоната на кървене
- Хирургично отваряне на корема, за да се намери източникът на кръвта
- В краен случай хистеректомия (хирургично отстраняване на матката)
Възстановяване
Вашият лекар трябва да продължи да следи нивата на щитовидната жлеза след раждането на Вашето бебе. Особено, ако дозата на левотироксин се увеличи по време на бременност.
Бременността не трябва да има дългосрочен ефект върху тежестта на Хашимото. Повечето бременни се връщат към дозировката си преди бременността.
Уведомете Вашия лекар, ако имате симптоми които биха могли да сочат високи нива на щитовидната жлеза поради прекомерно лечение. Те могат да включват:
- Нервност
- Раздразнителност
- Слабост
- Проблем с понасянето на топлина
- Тремор
- Бърз неравномерен сърдечен ритъм
- Промени в настроението
- Диария или чести изхождания
- Гуша (подуване в предната част на гърлото, затруднено дишане или преглъщане)
Болестта на Хашимото не трябва да засяга способността за кърмене. Малки количествалевотироксинможе да попаднат в кърмата. Въпреки това се смята, че е безопасно за Вашето бебе.
Колко често се диагностицира Хашимото по време на бременност?
Хашимото се диагностицира при 2% до 3% от бременностите. Симптомите включват умора, мускулни крампи, тежък запек, проблеми с паметта или концентрацията и непоносимост към студ. Тъй като някои от тях могат да бъдат и симптоми на бременност, може да е трудно да се забележи нов случай на Хашимото. Вашият лекар ще следи внимателно Вашето здраве и лечението на Хашимото по време и след бременност.
Изправянето пред бременност с болестта на Хашимото може да бъде рисково. Рисковете са сериозни и не бива да се пренебрегват. Все пак повечето бременни с Хашимото имат успешна бременност и здрави бебета. Внимавайте за здравето си, придържайте се към режима на лечение и уведомете Вашия лекар за всички проблеми или притеснения. Това ще Ви даде най - добрия шанс да избегнете усложнения и да родите здраво бебе.
https://www.verywellhealth.com