Хипертиреоидизъм - подходящите храни и кои храни да се избягват
4694Диетата може да има ефект върху симптомите на хипертиреоидизъм. Някои храни могат да подобрят състоянието докато други могат да влошат симптомите или да попречат при прием на лекарствата.
Хипертиреоидизмът, вид тиреотоксикоза е състояние при което щитовидната жлеза произвежда твърде много хормони на щитовидната жлеза. Състояние на свръхактивна щитовидна жлеза. Най - честата причина за хипертиреоидизъм е автоимунно заболяване наречено болест на Грейвс. Симптомите на свръхактивна щитовидна жлеза включват
- неволна загуба на тегло
- тревожност
- изпотяване
- чести движения на червата
- затруднен сън
- мускулна слабост
Хипертиреоидизмът е много по - често срещан при жените отколкото при мъжете.
Консумирането на определени храни няма да излекува хипертиреоидизма, но някои хранителни вещества и минерали играят роля в управлението на основното състояние. Диетата може да повлияе както на производството на хормони на щитовидната жлеза, така и на функционирането на щитовидната жлеза. Хранителни вещества, храни и напитки които могат да повлияят на хипертиреоидизма:
- Йод който щитовидната жлеза използва за производство на хормони на щитовидната жлеза. Твърде много йод в диетата може да увеличи производството на хормони на щитовидната жлеза
- Калцият и витамин D са жизненоважни тъй като хипертиреоидизмът може да причини проблеми с минералната плътност на костите
- Храните и напитките съдържащи кофеин могат да влошат симптомите на хипертиреоидизъм.
Кои хранителни вещества могат да повлияят на функцията на щитовидната жлеза?
Храни които да се консумират и могат да имат ползи за хора със свръхактивна щитовидна жлеза:
Храни с ниско съдържание на йод
Ако се назначи лечение с радиоактивен йод за хипертиреоидизъм лекарят може да помоли пациента да спазва диета с ниско съдържание на йод. Храни и напитките с ниско съдържание на йод:
- нейодирана сол
- белтъци
- пресни или замразени зеленчуци
- чай и черно кафе
- билки и подправки
- растителни масла
- захар, конфитюр, желе и мед
- несолени ядки и ядково масло
- сода и лимонада бира и вино
- умерени порции говеждо, пилешко, пуешко, телешко месо от млади животни и агнешко
- плодове и плодови сокове
Американската асоциация на щитовидната жлеза предлага съвети как да следвате диета с ниско съдържание на йод.
Кръстоцветни зеленчуци
Някои кръстоцветни зеленчуци съдържат съединения които намаляват производството на хормони на щитовидната жлеза и могат да намалят усвояването на йод от щитовидната жлеза. И двата ефекта могат да бъдат полезни при хипертиреоидизъм. При хипотиреоидизъм (намалена функция на щитовидната жлеза) трябва да се избягва консумация на големи количества от тези храни. Тези кръстоцветни зеленчуци включват:
- Брюкселско зеле и зеле
- зелено зеле Collard, Сарепска горчица, бяла ряпа
- къдраво зеле и рукола
- репички и брюква
- бок чой
- карфиол
- броколи и броколи рабе
Храни съдържащи селен
Селенът е микроелемент който тялото изисква за метаболизма на хормоните на щитовидната жлеза. Изследванията показват, че селенът може да помогне за подобряване на някои от симптомите на автоимунно заболяване на щитовидната жлеза като болест на очите при заболяване на щитовидната жлеза.
Сред хората използващи лекарства против щитовидната жлеза тези които приемат добавки със селен могат да постигнат нормални нива на щитовидната жлеза по - бързо от тези които не го правят. Храни богати на селен:
- бразилски ядки
- риба тон
- камбала
- скариди
- шунка
- обогатена паста и зърнени храни
- говеждо месо
- пуйка
- пиле
- ориз
- яйца
- извара
- печен боб
- овесена каша
- спанак
Детски ендокринолог! Д-р Мариана Москова - Онлайн консултация
Ендокринолог! Д-р Райна Стоянова - Онлайн консултация
Храни съдържащи желязо
Желязото е хранително вещество което е важно за нормалните телесни процеси включително здравето на щитовидната жлеза. Желязото помага на червените кръвни клетки да пренасят кислород до други клетки в тялото. Изследователите свързват ниските нива на желязо с хипертиреоидизма. Може да се поддържа адекватен прием на желязо като се включат тези храни в диетата:
- подсилени зърнени храни
- стафиди
- стриди и риба
- бял боб, бъбрековиден боб и черен боб
- тъмен шоколад
- телешко, пилешко, пуешко и свинско
- леща
- спанак
- тофу
- сардини
- нахут
Храни съдържащи калций и витамин D
Съществува връзка между продължителния във времето хипертиреоидизъм и намалената костна минерална плътност което може да доведе до остеопороза. Калцият и витамин D са важни хранителни вещества за здравето на костите. Храните богати на калций:
- мляко
- сирене
- кисело мляко
- сладолед
- консервирана сьомга
- сардини
- броколи
- подсилен портокалов сок
- къдраво зеле
- бок чой
- тофу и подсилени соеви млека
Много хора с хипертиреоидизъм имат дефицит на витамин D. Основният източник на витамин D е слънцето така, че тялото да може синтезира витамин D. Въпреки това поради опасения за излагане на слънце и повишен риск от рак на кожата много хора активно ограничават времето си на слънце или използват слънцезащитни продукти. Храни които съдържат количества от този витамин:
- сьомга и риба тон
- мляко и някои подсилени млечни продукти (проверете етикетите)
- подсилено соево мляко
- подсилени зърнени храни
Подправки
Проучвания свързват някои подправки включително куркума и зелен лют зелен пипер с намалена честота на заболявания на щитовидната жлеза включително хипертиреоидизъм.
Куркумата има и противовъзпалителни свойства. Могат да се използват различни подправки като куркума, за да добавят вкус към храната.
Храни които да се избягват
Храни които могат да бъдат вредни при хипертиреоидизъм, ако се ядат в големи количества:
Богати на йод храни
Твърде много йод може да влоши хипертиреоидизма, като кара щитовидната жлеза да произвежда много тиреоиден хормон. При хипертиреоидизъм трябва да избягват прекомерни количества храни богати на йод:
- йодирана сол
- риба и миди
- морски водорасли или кафяви водорасли
- млечни продукти
- йодни добавки
- хранителни продукти съдържащи червено азо багрило, оцветител на храна
- яйчни жълтъци
- черна меласа
- карагенан, стабилизатор в храните
- печени изделия съдържащи йодатни кондиционери за тесто
Соя
Проучванията върху животни показват, че приемането на соя може да попречи на усвояването на радиоактивен йод за лечение на хипертиреоидизъм. Източниците на соя включват:
- соево мляко
- соев сос
- тофу
- едамаме
- соево масло
Изследванията показват, че автоимунното заболяване на щитовидната жлеза включително болестта на Грейвс е по - честа сред хората които имат цьолиакия в сравнеине с тези които нямат алергия към глутен. Причината за това не е ясна, но генетиката може да играе роля.
При цьолиакия може да е по - вероятно да се развият други автоимунни заболявания. Цьолиакията причинява увреждане на тънките черва в резултат на поглъщането на глутен. Глутенът е протеин в пшеница, ечемик, овес и ръж. Хората с цьолиакия трябва да спазват диета без глутен. Някои изследвания показват, че спазването на диета без глутен може да улесни по - доброто усвояване на лекарствата за щитовидната жлеза от червата и да намали възпалението.
Кофеин
Кофеинът може да влоши някои симптоми на хипертиреоидизъм включително сърцебиене, тремор, тревожност и безсъние. Пациентите с хипертиреоидизъм трябва да се опитат да избягват храни и напитки съдържащи кофеин:
- обикновено кафе
- черен чай
- шоколад
- обикновена сода
- енергийни напитки
При хипертиреоидизъм трябва да се следват индивидуалния план за лечение и препоръките за хранене от лекаря. Промяната на диетата може да подобри симптомите на хипертиреоидизъм, тъй като някои хранителни вещества могат да помогнат за поддържане на здрава функция на щитовидната жлеза или за намаляване на симптомите на хипертиреоидизъм. Лекар или диетолог може да предостави повече информация за промените в диетата при хипертиреоидизъм.
https://www.medicalnewstoday.com