Хъркането - кога да посетим лекар
2656Смята се, че хъркането засяга 57% от мъжете и 40% от жените в Съединените щати. Среща се дори при до 27% от децата. Тези статистики показват, че хъркането е широко разпространено, но неговата тежест и последиците за здравето могат да варират.
Хъркането може да е леко от време на време и да не е причина за безпокойство или може да е признак на сериозно основно нарушение на дишането свързано със съня. Познаването на основните детайли за хъркането, какво го причинява, кога е опасно, как да го лекуваме и как да се справим с него може да е от полза по - доброто здраве и да премахне често срещаната причина за оплаквания от съня.
Причини за хъркането
Хъркате? Скрининг на сънна апнея в домашни условия за 35 лв. вместо за 50 лв.
Хъркането се причинява от тракането и вибрациите на тъканите близо до дихателните пътища в задната част на гърлото. По време на сън мускулите се отпускат, стесняват дихателните пътища и докато вдишваме и издишваме движещият се въздух кара тъканта да трепти и да издава шум като "флаг на вятъра".
Някои хора са по - податливи на хъркане поради размера и формата на мускулите и тъканите на врата. В други случаи прекомерното отпускане на тъканта или стесняване на дихателните пътища може да доведе до хъркане.
Примери за рискови фактори които допринасят за по - голяма вероятност от хъркане:
- Затлъстяване
- Консумация на алкохол
- Използване на седативни лекарства
- Хронична назална конгестия
- Големи сливици, език или меко небце
- Изкривена носна преграда или носни полипи
- Челюст която е малка или обърната назад
- Бременност
Въпреки, че хора на всяка възраст включително деца могат да хъркат по - често e при по - възрастните хора. Мъжете хъркат по - често от жените.
Разликата между хъркането и сънната апнея
Обструктивната сънна апнея (OСA) е нарушение на дишането при което дихателните пътища се блокират или колабират по време на сън причинявайки повтарящ се задух. Хъркането е един от най - честите симптоми на OСА, но не всички хора които хъркат имат OСA.
Хъркането свързано с OСA обикновено е силно и звучно сякаш човек се задушава, подсмърча или се задъхва. OСA нарушава съня и често нарушава баланса на кислород и въглероден диоксид в тялото. По - лекото хъркане често наричано първично хъркане се появява често, но не провокира тези други ефекти.
Преносимо диагностично устройство може да осигури точен скрининг, откриване и последващо лечение на сънна апнея.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА СЪННА АПНЕЯ С ОТСТЪПКА ТУК!
Опасно ли е хъркането?
Дали хъркането е опасно зависи от неговия вид, тежест и честота. Лекото, рядко хъркане е нормално и не изисква медицинско изследване или лечение. Основното му въздействие е върху партньор в леглото или съквартирант който може да се притеснява от възникналия шум в следствие на хъркането.
Първичното хъркане се появява повече от три нощи седмично. Поради честотата си е по - разрушително за партньорите в леглото. Въпреки това обикновено не се разглежда като опасение за здравето освен, ако няма признаци на нарушения на съня или сънна апнея в който случай може да са необходими диагностични тестове.
Свързаното с OСA хъркане е по - притеснително от здравна гледна точка. Ако ОСА премине без лечение това може да има сериозни последици за съня и цялостното здраве на човека. Непроверената OСA се свързва с опасна дневна сънливост и сериозни здравословни проблеми:
- сърдечно - съдови проблеми
- високо кръвно налягане
- диабет, инсулт и депресия
Кога да посетите лекар за хъркането?
Много случаи на хъркане не са сериозни, но е важно да говорите с лекар, ако има признаци на потенциална сънна апнея:
- Хъркане което се появява три или повече пъти седмично
- Много силно или досадно хъркане
- Хъркане с дишане, задавяне или подсмърчане
- Затлъстяване или скорошно наддаване на тегло
- Дневна сънливост
- Липса на фокус или умствена острота
- Сутрешно главоболие
- Конгестия (оток на лигавицата)
- Високо кръвно налягане
- Скърцане със зъби през нощта (бруксизъм)
- Често нощно уриниране (никтурия)
Ако сте забелязали някой от тези признаци важно е да се обърнете към лекар който може да определи дали е необходимо допълнително изследване или лечение.
Как да разбера дали хъркам когато спя сам?
Освен, ако някой друг не каже повечето хора които хъркат не го осъзнават и това е част от причината поради която сънната апнея не се диагностицира. Ако спите сами най - добре е да поставите записващо устройство. Може да е едно от многото приложения за смартфони. Приложенията имат предимството да анализират звукови модели, за да откриете вероятни епизоди на хъркане.
Най - добре е да записвате за няколко нощи тъй като хъркането може да не се появява всяка вечер. Като се има предвид това приложенията не помагат при диагностицирането на OСA. Внимавайте за други моменти свързани с нарушен сън като забележима сънливост през деня, умора, проблеми с вниманието или мисленето или необясними промени в настроението.
Какви лечения могат да помогнат за спиране на хъркането?
Лечението зависи от естеството на хъркането и видовете проблеми които причинява. За хора с рядко или първично хъркане лечението може да не е необходимо освен, ако не нарушава съня на човека или съня на някого с когото живее. В тези случаи леченията обикновено са по - прости и по - малко инвазивни.
Случаите на сънна апнея обикновено се нуждаят от по - активно лечение. Лекарят ще опише плюсовете и минусите на всяко лечение във всеки конкретен случай. Различни варианти са:
Промени в начина на живот
Промените в начина на живот могат да помогнат за спиране на хъркането и в някои случаи може да не са необходими други лечения. Дори когато се предписват други лечения често се препоръчват промени в начина на живот:
- Поддържане на здравословно тегло: Наднорменото тегло или затлъстяването са критични рискови фактори за хъркане и сънна апнея така, че поддържането на здравословно тегло може да бъде важна стъпка срещу хъркането
- Ограничаване на употребата на алкохол и успокоителни: Алкохолът е често причина за хъркането, а седативните лекарства също могат да предизвикат хъркане
- Коригиране на позицията за сън: Спането по гръб улеснява запушването на дихателните пътища. Може да отнеме време, за да свикнете с различна позиция, но това може да бъде полезна промяна. Специални устройства може да помогнат или някои експерти препоръчват да зашиете топка за тенис в задната част на ризата, така че да не можете да спите отново по гръб
- Повдигане на главата на леглото: Повдигането на горната част на леглото с приспособления, триъгълна възглавница или регулируема рамка може да намали хъркането. За да работи това важно е да повдигнете целия матрак, а не да използвате само повече възглавници
- Намаляване на назалната конгестия: Предприемането на стъпки за премахване на алергии или други източници на назална конгестия може да се бори с хъркането. Дихателните ленти които минават през носа могат да Ви помогнат да отворите носните проходи през нощта, както и вътрешни назални разширители.
- Устройства против хъркане: Мундщукът против хъркане помага да държите езика или челюстта в стабилна позиция така, че да не може да блокира дихателните пътища, докато спите. Има два вида устройства против хъркане:
- Устройства за коригиране на долната челюст: Те работят като държат долната челюст напред. Много от тях са регулируеми такаq че можете да намерите по - удобно и ефективно прилягане
- Устройства за задържане на езика: Помагат за задържането на езика на място така, че да не се плъзга обратно към гърлото.
Упражнения за устата
Отпускането на мускулите около дихателните пътища прави по - вероятно човек да хърка. Упражненията за укрепване на устата, езика и гърлото могат да противодействат на това като изграждат мускулен тонус, за да намалят хъркането. Упражненията за уста против хъркане са показали най - голяма ефективност при хора с леко хъркане и обикновено трябва да се изпълняват ежедневно в продължение на два или три месеца.
Устройства за положително налягане в дихателните пътища
Машините за непрекъснато положително налягане в дихателните пътища (CPAP) са едно от най - често срещаните лечения за сънна апнея при възрастни. CPAP все още се счита за златен стандарт за лечение на сънна апнея. Въпреки това докато някои хора могат да носят CPAP удобно други смятат, че апаратът е досаден особено, ако машината е шумна или ако маската пасва зле. Персонализираните орални апарати често са добра алтернатива за пациенти с OСA които не могат да понасят CPAP. Устройствата за позициониране на долната челюст са показали, че са ефективни не само при хъркане, но и при лека до умерена OСA.
CPAP изпомпват въздух през маркуч и маска в дихателните пътища предотвратявайки тяхното запушване. Bi-PAP машините са подобни, но имат различни нива на налягане при вдишване и издишване. APAP машините са машини които променят налягането според нуждите. CPAP, BiPAP и APAP машините често са ефективни при разрешаването на сънна апнея и свързаното с нея хъркане. Нуждаете се от рецепта, за да получите тези устройства и те трябва да бъдат калибрирани, за да отговарят на индивидуалното дишане. Поради тази причина е важно да се консултирате със специалист по съня, за да започнете с PAP устройство. Носенето на PAP маска може да е неудобно в началото, но повечето хора свикват и установяват, че използването на устройството значително намалява хъркането и подобрява съня.
Хирургия
При възрастни хирургията рядко е лечение от първа линия за хъркане или сънна апнея, но може да бъде вариант, ако други подходи не са ефективни. Един вид операция наречена увулопалатофарингопластика разширява дихателните пътища чрез премахване на близката тъкан. Хирургията може също да се справи с
- носни полипи
- изкривена носна преграда
- други запушвания на носните проходи
Разработени са други видове по - малко инвазивни операции, но има ограничени доказателства от клинични изпитвания относно техните ползи и недостатъци.
Как да споделяме леглото или спалнята с някой който хърка?
Едно от най - големите въздействия на хъркането е върху друг човек който споделя легло или спалня с хъркащия. Хроничното хъркане може да прекъсне съня им и потенциално да създаде напрежение в домакинството. Спирането на хъркането очевидно е най - бързото решение, но не винаги се постига лесно. В този случай използването на тапи за уши може да помогне на партньора в леглото да се справи с хъркането. Машина за бял шум, приложение за бял шум или дори вентилатор може да помогне за заглушаване на звука от леко хъркане.
https://www.sleepfoundation.org