Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ) и функцията на белите дробове
2354Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ) е група от хронични белодробни заболявания които затрудняват дишането. Това е прогресивно състояние което означава, че се влошава с времето. ХОББ има редица ефекти върху белите дробове които намаляват способността им да приемат кислород и да го разпределят до органите в кръвния поток.
Болеститe които определят ХОББ включват емфизем, хроничен бронхит и тежка (рефрактерна) астма. Всеки от тях има различни ефекти върху белите дробове и дихателната система.
ХОББ обикновено причинява кашлица която произвежда големи количества слуз, задух и други симптоми.
Преглед на бели дробове при специалист пулмолог за 51 лв. в Медицински център "Калимат"
Рентгенография на бял дроб и сърце + разчитане от МЦ "Майчин дом"
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА БЯЛ ДРОБ С ОТСТЪПКА ТУК!
Патофизиологията описва промените които дадено заболяване или състояние причинява във физическата функция на човек докато се развива. Симптомите които тези промени причиняват и как да ги управляваме.
Ефекти на ХОББ върху белия дроб
ХОББ намалява белодробната функция като уврежда дихателните пътища и въздушните торбички в белите дробове. Когато човек със здрави бели дробове вдишва въздух той се движи надолу по трахеята и в дихателните пътища на белите дробове известни като бронхиални тръби. Вътре в белите дробове бронхиалните тръби се разклоняват на хиляди по-малки, по - тънки тръбички наречени бронхиоли. В края на тези тръби има групи от малки кръгли въздушни торбички наречени алвеоли. В белите дробове има повече от 300 милиона алвеоли. По - големите бели дробове имат повече алвеоли в структурата. Капилярите са малки кръвоносни съдове които обграждат стените на въздушните торбички.
След като въздухът си проправи път към въздушните торбички кислородът преминава през стените на въздушната торбичка в капилярите които транспортират кръвта. В същото време въглеродният диоксид се движи от капилярите във въздушните торбички. Тези събития се случват по едно и също време и този процес се нарича обмен на газ. Здравите въздушни торбички са еластични и много разтегливи. Докато вдишваме въздушните торбички се пълнят с въздух като балон. Докато издишваме въздушните торбички се освобождават поради излизането на въздуха. Тялото използва енергия, за да издуха въздушните торбички, но не използва никаква енергия, за да ги освободи докато се връщат към първоначалния си размер.
Хората с ХОББ имат по - малко въздух който влиза и излиза от дихателните пътища. Няколко физически проблема в белите дробове могат да допринесат за това:
- дихателните пътища и въздушните торбички са загубили своята еластичност
- стените между въздушните мехурчета са частично или напълно увредени
- стените на дихателните пътища се възпаляват и удебеляват
- дихателните пътища произвеждат повече слуз, което води до запушване
Състояния на ХОББ
ХОББ включва няколко състояния: хроничен бронхит, емфизем, рефрактерна астма или комбинация от трите. Всеки от тях води до различен проблем с дихателните пътища и въздушните торбички.
Хроничен бронхит
Хроничният бронхит е резултат от увеличаване на отока и производството на слуз в дихателните тръби или дихателните пътища. Това води до постоянно раздразнение и възпаление на лигавицата на дихателните пътища. Малки реснички очертават тръбите на дихателните пътища. Те помагат за придвижването на слуз по дихателните пътища, така че кашлицата да може да я отстрани от белите дробове. Когато продължителното увреждане кара ресничките да загубят функция или да изчезнат напълно белите дробове не могат да придвижват слузта толкова лесно. Допълнителният оток и слуз правят вътрешността на дихателните тръби по - малка от обикновено което прави дишането по - трудно.
Емфизем
Емфиземът причинява увреждане на въздушните торбички в белите дробове и стените между тях. Това кара торбичките да загубят своята еластичност и вместо това да задържат въздух. Става все по - трудно да се изхвърли целият въздух от белите дробове и те вече не се изпразват ефективно. Това води до наличието на повече въздух от обикновено. Това явление се нарича въздушно улавяне и причинява хиперинфлация на белите дробове.
Когато в белите дробове има повече въздух дишането изисква допълнително усилие което допринася за недостиг на въздух. Увреждане означава, че въздушните торбички които обикновено поддържатдихателните пътищаи процеса на дишане не могат да се отворят напълно по време на вдишване или издишване. Увреждането може също да разруши стените на въздушните мехурчета което води до по - големи, по - малко ефективни въздушни мехурчета вместо по - малките. Това намалява газообмена в белите дробове. Хората с ХОББ имат затруднения при изпразването на белите дробове което може да доведе до задух или силна умора.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ФУНКЦИОНАЛНО ИЗСЛЕДВАНЕ НА ДИШАНЕТО С ОТСТЪПКА ТУК!
Рефрактерна астма
Това е тежък тип астма която не отзвучава в отговор на лекарства за астма. Астмата се проявява в пристъпи на симптоми които карат дихателните пътища да стават по - стегнати и подути. Пациентите с рефрактерна астма не могат да върнат дихателните пътища в естественото им състояние с помощта на лекарства.
Причини
ХОББ може да се развие поради много различни фактори, но най - честата причина е цигареният дим. Други често срещани рискове включват фактори на околната среда и генетични фактори.
Вдишването на всеки замърсител може да причини ХОББ независимо дали е цигарен дим, промишлени химикали, изпарения от готвене или силно замърсяване на въздуха.
Генетиката също може да играе роля в развитието на ХОББ дори за тези, които не са били изложени на замърсители. Експертите подозират, че генетиката също допринася някои хора да са по - чувствителни към ефектите на цигарения дим и замърсителите от други.
Хората често бъркат задуха или продължаващата кашлица като симптоми на друго състояние. Поради тази причина много хора не знаят, че имат ХОББ докато не стане в по - напреднал стадий.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ПУЛМОЛОГ С ОТСТЪПКА ТУК!
Симптоми
Важно е да забележите предупредителните признаци на ХОББ и да се консултирате с лекар, ако се появят. Честите симптоми включват:
- дългосрочна кашлица
- задух при извършване на ежедневни дейности
- чести респираторни инфекции
- син оттенък в устните или ноктите
- умора
- произвежда повече слуз от обикновено
- хрипове
- усещане за стягане в гърдите
Пациентите които имат леки симптоми на ХОББ може да не ги забележат в началото или да не причинят значителни смущения в ежедневието. Тези хора може да са в състояние да управляват ранните симптоми с промени в начина на живот, за да улеснят дишането.
Тежестта на ХОББ зависи от степента на увреждане на белите дробове. Ако хората които пушат продължат да го правят увреждането на белите дробове ще прогресира много по - бързо.
Ефектите от ХОББ върху други системи и органи също дават жизненоважни показатели за това колко тежко може да бъде заболяването. Тежката ХОББ може да причини допълнителни симптоми като:
- подуване на глезените
- стъпала или крака
- отслабване
- намалена мускулна сила и издръжливост
Това може да доведе до хипоксия което означава, че не достига достатъчно кислород до жизненоважни органи, като мозъка и сърцето. Това може да доведе до проблеми с мисловните процеси, объркване и високо кръвно налягане в кръвоносните съдове около белите дробове. Лекарите проследяват намаляването на белодробната функция при ХОББ чрез измерване на количеството въздух което човек може да издиша усилено за една секунда. Това количество намалява с влошаване на ХОББ.
Екзацербации на ХОББ
Острата екзацербация на ХОББ е обостряне или епизод при който дишането на пацеинта става по - лошо от обикновено и той се бори да поддържа нивата на кислород. Тези епизоди възникват поради внезапно запушване на дихателните пътища което влошава симптомите на ХОББ.
Инфекция в дихателните пътища или на друго място в тялото обикновено предизвиква обостряне. Екзацербациите могат да бъдат ** **спешен случай и да причинят допълнително увреждане на белите дробове което кара ХОББ да прогресира по - бързо. Важно е засегнатите да потърсят лечение, ако е необходимо.
Пациентите могат да избегнат екзацербации като познават предупредителните знаци и предприемат незабавни действия. Симптомите на обостряне включват:
- повишено количество слуз която може да бъде по - плътна и по - тъмна на цвят от обикновено
- силен задух
- висока температура
- объркване или силна умора
- прекомерна кашлица или хрипове
Някои лекарства и излагането на замърсители или дразнители също могат да причинят екзацербации. Пушачите са склонни да имат повече обостряния от тези които не пушат.
https://www.medicalnewstoday.com