Кои са ползите от прополиса и как да го използваме
18951В исторически план хората са използвали прополиса локално или като орална добавка. Възможно е обаче да не е подходящ за всички. Необходими са по-мащабни изследвания за ползите от прополиса.
Кои са неговите потенциални ползи и как да го използваме?
Прополисът е смолиста смес, един от най-ценните пчелни продукти. Пчелите използват прополис или "пчелен клей" като уплътнител. Прополисът е смолиста, восъчна субстанция, която пчелите създават чрез смесване на слюнката си с пчелен восък, заедно с прашец и вещества от различни растения и дървета. Пчелите го използват за запечатване на пролуки в кошера, за да не попадат натрапници. Прополисът също има антимикробни свойства и може да предпазва пчелите от патогени.
Веществата, които изграждат прополиса са сложни. Учените са идентифицирали над 300 отделни съединения в прополиса. Точният състав може да зависи от местоположението на кошера. Прополисът обикновено се състои от:
- дървесни и растителни смоли: 50%
- пчелен восък: 30%
- прашец: 5%
- етерични и ароматни масла: 10%
Прополисът също така съдържа полифеноли като флавоноиди, които са вид антиоксидант.
Лечебни свойства
Проучване от 2019 г. предполага, че хората използват прополиса като лекарство от 300 г. пр. Н. Е. Древните египтяни са използвали прополис за балсамиране, а някои лекари са го използвали по време на Втората световна война, за да подпомогнат зарастването на рани. Проучването също така предполага, че прополисът има следните медицински свойства:
- антибактериални
- противогъбични
- антивирусни
- антипротозой което означава, че действа срещу паразитни болести като ламблиоза (Lamblia intestinalis)
- противовъзпалителни
- антиоксидантни
Някои от веществата присъстващи в прополиса също могат да имат противоракови свойства.
Въпреки, че лабораторните проучвания на свойствата на прополиса и неговите компоненти са обещаващи няколко висококачествени проучвания са доказали ефективността му като лечение на специфични състояния.
Потенциални приложения
Съвременните изследвания показват, че прополисът може да бъде полезен за:
- леки рани
- устна хигиена
- възпаление
- херпес
Заздравяване на рани. Проучване от 2015 г. предполага, че прополисът може да подпомогне зарастването на рани. Проучване върху при плъхове с диабет показва, че прополисът помага на кожата да расте нови клетки, за да се възстанови.
Тъй като хората с диабет могат да получат бавно зарастване на рани това предполага, че прополисът може да бъде от полза за подпомагане на по-бързото заздравяване на кожата. Тъй като прополисът също убива някои видове бактерии той също може да помогне за предотвратяване на инфекция.
Здраве за устната кухина. Според същото проучване от 2015 г. прополисът изглежда също така предотвратява образуването на калциев фосфат, който е основният компонент на зъбната плака. Тъй като прополисът и медът имат антибактериални свойства това ги прави полезни като съставки в продуктите за грижа за зъбите. Според едно малко проучване прополисът значително намалява количеството бактерии в слюнката на хора с пародонтоза.
Възпаление. Антиоксидантите в прополиса могат да работят за намаляване на възпалението като възпаление причинено от артрит. В проучванията при животни са тествали прополиса като противовъзпалително средство при плъхове и мишки с артрит. И в двете проучвания прополисът инхибира подуването и изглежда оказва влияние върху развитието на възпалението. Учените вярват, че прополисът може да регулира възпалителните вещества в тялото като простагландини.
Херпес. Систематичен преглед в списанието Допълнителни терапии в медицината предполага, че прополисът може да работи като алтернативно лечение на генитален или орален херпес. Херпесът се причинява от вируса на херпес симплекс (HSV). HSV-1 обикновено причинява орален херпес, който може да доведе до херпес. HSV-2 се предава по полов път и причинява инфекция, която може да доведе до болезнени мехури по гениталиите.
Има ли диабет? Изследване на гликиран хемоглобин от МЦ "Майчин дом"
В проучването изследователите анализират няколко проучвания с мед и прополис сравнявайки техните ефекти с тези на ацикловир, който е често използвано лекарство за HSV. В 4 от 6 проучвания прополисът е по-ефективен от ацикловир за лечение на HSV кожни лезии особено херпес. Изследователите обаче не са включили голям брой опити.
Недостатъчни доказателства
Въпреки че в миналото хората са използвали прополис за много здравословни състояния няма силни научни доказателства в подкрепа на всички тях.
Диабет. По-старо проучване при плъхове установява, че прополисът е свързан с по-ниски нива на кръвната захар. Това обаче не е достатъчно доказателство, за да покаже, че прополисът може да помогне за управление на диабета при хората.
Рак. Лабораторни изследвания показват, че съединенията в прополиса могат да инхибират растежа на раковите клетки или да предизвикат клетъчна смърт в раковите клетки. Някои тестове in vivo показват, че флавоноидите от прополис могат да инхибират развитието на рак на устната кухина, рак на белия дроб, рак на кожата, рак на гърдата и др. Въпреки това, голяма част от изследванията в тази област включват изолирани клетки или животински модели.
COVID-19. Едно проучване от 2020 г. в списание Phytotherapy Research твърди, че антивирусните свойства на прополиса могат да означават, че той действа срещу SARS-CoV-2, коронавирусът, който причинява COVID-19.
Предишни лабораторни изследвания показват, че прополисът проявява антивирусна активност срещу други видове вируси, включително:
- риновируси
- грип
- респираторен синцитиален вирус (RSV)
Прополисът също така помага като стимулира имунната система. Поради тези причини изследователите предполагат, че прополисът може да помогне за предотвратяване на инфекция с SARS-CoV-2. Въпреки това докато текат клинични изпитвания за способността на прополиса да предотвратява COVID-19 понастоящем няма доказателства, които да предполагат, че той е ефективен за тази цел.
Алергии. Проучване в списанието Oxidative Medicine and Cellular Longevity отбелязва, че прополисът съдържа съединения, които могат да имат антиалергичен ефект в организма. Някои хора могат да почувстват полза от използването на прополис за тази цел. Няма обаче много научни доказателства, които да докажат, че прополисът може да помогне за намаляване на симптомите на алергия.
Безопасност при употреба
Прополисът изглежда безопасно за хората да се използва в разумни дози както върху кожата, така и вътрешно. Докладите за алергични реакции са редки и няма регистрирани случаи на токсичност. Тъй като обаче прополисът може да съдържа голямо разнообразие от съединения в зависимост от това откъде идва и не винаги е възможно да сме сигурни в съдържанието му.
Когато търсите продукти от прополис проверете дали производителят е извършил тестове от трети страни, за да провери дали прополисът е чист и безопасен за употреба. Винаги говорете с лекар преди да включите нови добавки.
Как се използва прополис
Може да се използва по няколко начина, включително:
- като орална добавка
- разреден във вода като вода за уста
- локално върху кожата
Преди да използвате прополис най-добре е да потърсите съвет от лекар, за да проверите дали ще бъде безопасно. След това тествайте малко прополис, за да се уверите, че нямате алергия към него.
За използване върху кожата нанесете чист прополис или кожен продукт, който съдържа прополис като активна съставка.
За употреба в устата разредете малко количество прополис във вода. Изплакнете устата или гаргара от сместа за известно време преди да я изплюете.
Много готови продукти съдържат прополис като активна съставка. В тези случаи използвайте продукта както е указано на етикета.
Изследванията показват, че прополисът има редица свойства, които биха могли да са от полза за човешкото здраве. Няма обаче много висококачествени доказателства, които да предполагат, че прополисът е ефективно лечение за специфични състояния. В резултат на това всеки с постоянни симптоми трябва да говори с лекар за най-добрите възможности за лечение.
https://www.medicalnewstoday.com