Коремна болка! Кои са най – честите причини за нея?
19430Коремната болка е едно сравнително често оплакване, зад което може да се крие съвсем безобидна причина, но в някои случаи е възможно тя да ни сигнализира за сериозен здравословен проблем.
Тъй като в коремната кухина се намират множество органи - стомах, черва, панкреас, черен дроб, жлъчен мехур, яйчници, причините за болка могат да бъдат най - разнообразни. Тя може да се дължи на възпалителни процеси, разтягане или перфорация на стената на кухите коремни органи или други причини. Характера на коремната болка също може да бъде съвсем различен. Тя може да бъде остра или тъпа, пронизваща или с характера на тежест, постоянна или коликообразна.
Ето ги и някои от по - честите причини за коремна болка:
Стомашна язва
Стомашната язва е една сравнително честа причина за коремна болка. Тя представлява състояние, при което стената на стомаха се нарушава. За нея е характерна болка, която се появява предимно през пролетния и есенния сезон, и започва след прием на храна. В голяма част от случаите причината за нея може да бъде бактерията хеликобактер пилори. При доказване наличието на такава бактерия се налага 14 дневен антибиотичен курс.
Гастрит
Гастритът представлява възпаление на лигавицата на стомаха, което може да протече остро или хронично. Характеризира се с болки в горната част на корема, съпроводени с гадене и повръщане. Това състояние може да се дължи на прием на развалена или токсична храна, на инфекция или на прием на някои медикаменти - най- често нестероидни противовъзпалителни.
Остър апендицит
Острият апендицит е едно спешно състояние, чието лечение е изцяло хирургично. По - често се среща в млада възраст. Започва с болка в целия корем, която постепенно се локализира ниско долу вдясно и е съпроводена с гадене, повръщане и темпертура.
Възпаление на жлъчния мехур
Възпалението на жлъчния мехур почти винаги е съчетано и с камъни в мехура. То също може да бъде остро и хронично. При острото възпаление пациентите се оплакват от силна болка в дясно подребрие, която обикновено се появява вечер след обилно нахранване с тежка и мазна храна. Болката обикновено е съпроводена с гадене и повръщане.
Панкреатит
Панкреатитът представлява възпаление на задстомашната жлеза (панкреаса). Остро настъпилият панкреатит се характеризира с една от най - силните болки, която човек може да изпитва. Той често се провокира от прием на големи количества алкохол или мазна храна. Болката е съпроводена с многократни повръщания.
Заболявания на женските полови органи
Освен органите на храносмилателната система, в коремната кухина се намират и яйчниците, маточните тръби и матката, които също могат да бъдат причина за коремна болка. Такава може да се появи при възпаление на яйчниците и маточните тръби, при спукване на яйчникова киста или при усложнена извънматочна бременност. Последните две състояния са спешни и се характеризират със силна, пронизваща, остро появила се болка, обикновено локализирана ниско долу, която при извънматочна бременност обикновено е съпроводена и с кървене.
Бъбречна криза
Бъбречната криза обикновено се дължи на камък, който е тръгнал надолу по уретерите и запушил пикочните пътища. Това причинява остър застой на урина в бъбрека и разтягане на неговата капсула, на което се дължи и силната болка. Болката обикновено е разположена в кръста, като се разпространява ниско долу и по вътрешната повърхност на бедрата, но в много случаи, особено при малките деца е съпроводена и с коремна болка и повръщане.