Ламинопластика - какво трябва да знаем за хирургичната процедура на гръбнака
538Ламинопластиката е вид операция за разширяване на гръбначния канал и лечение на компресия на гръбначния мозък във врата. Ламинопластиката включва отпускане на част от гръбначната кост наречена ламина за облекчаване на симптомите на компресия на гръбначния мозък. Притискането на гръбначния мозък може да причини симптоми като болка и скованост във врата, изтръпване на крайниците и затруднено ходене. Основната цел на ламинопластиката е да се предотврати по-нататъшно влошаване на тези симптоми.
Хирурзите извършват цервикална ламинопластика при която част от костен прешлен наречена ламина се препозиционира.
Ламинопластиката е описана за първи път в медицинската литература през 1972 г. от изследователи в Япония. Оттогава са разработени различни техники за ламинопластика. Спецификата на всяка техника се различава, но всички те включват препозициониране на ламина и задържането на място с метална пластина и винтове.
Компресията на тази част от гръбначния мозък може да доведе до цервикална миелопатия. Цервикалната миелопатия може да причини симптоми като:
- изтръпване или сковаване на крайниците
- болка и скованост във врата
- слабост на крайниците
- проблеми с баланса
- тромавост и лоша координация ръка/пръсти
- затруднено боравене с малки предмети като монети и инструменти за писане
Компресията на гръбначния мозък може да възникне поради различни състояния:
- артрит
- костни шипове
- счупване
- дискова херния
- общо износване
Лекарят може да препоръча ламинопластика, ако нехирургичните възможности за лечение не успяват да облекчат симптомите.
Според авторите на проучване публикувано в Journal of Spine Surgery кандидат за ламинопластика е пациент, който:
- има компресия на гръбначния мозък причинена от множество прешлени на врата
- все още имат естествена извивка на гръбнака
- има минимална болка около врата
Ламинопластиката не се препоръчва за хора с умерена до тежка цервикална кифоза, което е прекалено заоблена горна част на гръбначния стълб.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ЯМР С ОТСТЪПКА ТУК!
Преди операцията ламинопластика
Преди операцията е важно да уведомите хирурга за всички лекарства или добавки, които приемате. Някои лекарства като аспирин могат да повлияят на способността на кръвта да се съсирва. Хирургът може да предупреди временно да спрете приема на тези лекарства.
Ламинопластиката се извършва в болница под обща анестезия. Вероятно ще останете в болница поне няколко дни така, че носете всичко от което се нуждаете за това време.
Ще бъдете предупредени да не ядете и пиете преди операцията. В повечето случаи ще трябва да спрете да ядете поне 6 часа предварително и да спрете да пиете поне 2 часа преди операцията.
Точно преди процедурата ще трябва се обръсва косата на гърба на главата. Възможно е също върху тялото да се поставят електроди така, че нервната активност да може да бъде наблюдавана по време на операцията. Поставянето на тези електроди е безболезнено.
Ще бъде дадена обща анестезия и евентуално антибиотици чрез абокат преди да започне операцията. В гърлото се поставя дихателна тръба, за да помогне на дишането по време на операцията.
Раменете и главата се фиксират и позицията е по корем.
По време на операцията ламинопластика
- Хирургът прави разрез в средата на врата и използва специално устройство, за да държи кожата, мазнините и мускулите далеч от костта
- След това се прави жлеб в ламината от едната страна на гръбнака със специална бормашина. Това ще създаде панта
- След това се изрязва целия път през ламината от другата страна на прешлена със свредлото
- Повдига се страната на ламина с пълния разрез и се използват жлеба създаден от другата страна като панта
- Метална пластина ще бъде прикрепена с винтове, за да държи препозиционираната част на прешлена на място
- Може да бъде поставен дренаж за контролиране на кървенето. Обикновено се премахва на следващия ден
- След като процедурата приключи хирургът затваря раните с шевове или скоби. Може да се приложи локален антибактериален прах, ванкомицин, за да се намали рискът от инфекция
- Процедурата обикновено отнема около 2 часа, но в някои случаи може да отнеме повече време
Възстановяване след ламинопластика
Времето, което пациентът прекарва в болницата зависи от няколко фактора като цялостното здравословно състояние, степента на процедурата и всякакви възможни усложнения. Обикновено пациентът може да се прибере вкъщи около 1 до 3 дни след операцията.
Може да се почувства силна болка във врата веднага след операцията, но това трябва да се подобри през следващите няколко месеца.
Вероятно ще бъде дадена яка за врата, за да предотврати излишното движение по време на възстановителния процес. В резултат на това има ограничено движение във врата в продължение на няколко седмици.
По време на периода на възстановяване ще трябва да избягвате тежки упражнения за около 6 седмици. Докато се възстановявате трябва също да избягвате прекомерно огъване, повдигане или усукване.
Лекарят ще даде конкретен списък с дейности и движения, които да се избягват по време на периода на лечение и възстановяване от операцията.
Много почивка и здравословното хранене също може да помогне за подпомагане на естествения лечебен процес на тялото.
За да осигурите правилно възстановяване важно е внимателно да следвате всички инструкции на Вашия лекар.
Възможни рискове
Ламинопластиката обикновено има нисък риск от сериозни усложнения. Изследвания установяват, че общият процент на усложнения е подобен или вероятно по-добър от други процедури за миелопатия.
Потенциалните рискове могат да включват:
- хронична болка във врата
- изтръпване или слабост
- изтичане на спинална течност
- прекомерно кървене
- инфекция на мястото на операцията
- алергична реакция към анестетика
За инфекция се съобщава при 5% до 8% от пациентите, които имат тази операция. До 11% от пациентите развиват кифоза, увеличена извивка на шийния отдел на гръбначния стълб след процедурата.
Каква е успеваемостта на ламинопластиката?
В преглед на проучвания от 2022 г. изследователите установяват, че ламинопластиката може да постигне по-добри резултати от друга хирургична процедура наречена ламинектомия за лечение на цервикална миелопатия. Но изследователите отбелязват, че са необходими допълнителни висококачествени проучвания, за да се потвърдят тези открития.
Проучванията показват, че около 60% до 70% от пациентите, които са се подложили на ламинопластика изпитват облекчение на своите неврологични симптоми. Хирургическите резултати могат да продължат повече от 10 години.
Факторите, които се отразяват на успеваемостта:
- възраст
- неврологични находки преди процедурата
- продължителността на заболяването
- други наранявания на шийните прешлени
Има ли алтернативи на ламинопластиката?
Разработени са няколко хирургични техники за справяне с компресията на гръбначния мозък.
Хирурзите използват два хирургически подхода. Един подход е да облекчите компресията от предната част на гръбнака. Другият подход е да облекчите компресията от задната част на гръбнака.
Заедно с ламинопластиката други процедури в задната част включват:
- Ламинопластика със сливане: След ламинопластика засегнатите прешлени се сливат на място.Тези прешлени няма да могат да се движат след операцията
- Ламинектомия: Ламинектомията е премахването на цялата ламина или само част от нея
В сравнение с ламинектомията ламинопластиката позволява по-голямо натоварване и по-добра репликация на естественото движение.
Процедури в предната част на гръбнака
- Предна цервикална дискектомия и сливане (ACDF): ACDF се използва за лечение на дискова херния и други заболявания на шията. Това включва правене на разрез в предната част на врата, за да се разкрие гръбначния стълб, отстраняване на повредения диск и сливане на прешлените над и под отстранения диск
- Подмяна на цервикален диск: Подмяната на цервикален диск включва отстраняване на повреден диск и поставяне на синтетичен заместител.
Ламинопластиката обикновено се счита за безопасна процедура, но както при повечето операции има известен риск. Изследванията показват, че рискът е същият или по-нисък от други хирургични интервенции използвани за лечение на компресия на гръбначния мозък.
Хирургът преценява дали ламинопластиката е най-добрата хирургична интервенция за всеки пациент.
https://www.healthline.com