Луната и лунният цикъл - оказват ли влияние върху хората
1053Луната и нейните лунни цикли могат да ни повлияят, но по други причини освен това, че може да отслабнем в определено време от лунния цикъл. От векове луната и как тя влияе върху човешкото поведение е била в центъра на митологията и фолклора по света. Самата дума „лудост“ датира от 15 век когато се е смятало, че луната и нейните фази могат да накарат хората да станат повече или по-малко агресивни в зависимост от мястото й в лунния цикъл.
В някои култури луната е почитана заради мястото й сред звездите. Но тогава разбира се е имало и по-незначителни истории, които имат по-мрачен тон като натрапчиви истории за върколаци, чиято трансформация зависи от пълнолунието.
Като оставим настрана суеверията и дългогодишните митове има ли някаква научна истина зад начина по който луната ни омагьосва?
Психологът д-р Сюзън Албърс ни превежда през някои от изследванията направени върху лунните цикли и защо може просто да променяме поведението си въз основа на независими психологически причини.
Луната влияе ли на нашето здраве и поведение?
Всеки един организъм провежда естествени биологични цикли за оцеляване. Когато говорим за биологични цикли вероятно най-често мислим за:
- нашия циркаден ритъм - вътрешния 24-часов цикъл на сън-събуждане на тялото ни
- Най-дългите биоритми (инфрадиански). Цикли, които продължават повече от 24 часа) като 28-дневния менструален цикъл
- сезонно афективно разстройство (SAD)
Изследване на АНТИТЕЛА ТАТ и МАТ на щитовидната жлеза от Лаборатории Кандиларов
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА СЪННА АПНЕЯ С ОТСТЪПКА ТУК!
Всички тези биологични цикли се променят въз основа на вътрешни и външни фактори. И тъй като човешкото тяло е изградено от 55% до около 78% вода има известна причина да вярваме, че и ние може да сме повлияни от луната, нейната светлина и нейния 27-дневен лунен цикъл. Когато вземем в предвид луната гравитационното привличане на земята е достатъчно силно, за да повлияе на океанските приливи и отливи.
Изследванията показват, че няколко вида са адаптирали някои от своите биологични цикли, за да съответстват на лунния цикъл. Репродуктивният цикъл на морските животни като тропическите корали по време на пълнолуние, пръстеновидните червеи по време на растящата луна и появата на мушици при слаби приливи и отливи е доказателство за тази лунна връзка.
Изчерпателен преглед на изследванията подчертава ефектите на Луната върху биологичните процеси при множество видове свързани с нивата на активност, ритуалите на хранене, фоточувствителността, миграцията, моделите на линеене и други.
Но как е при хората?
Всяко изследване което е направено се счита за противоречиво отчасти защото проучванията върху хора са противоречиви. В повечето случаи когато се обсъжда ефектът на луната върху хората това е анекдотично.
Ако попитаме някого за това как пълнолунието влияе на живота ни вероятно ще чуем истории за покачване на раждаемостта, увеличаване на посещенията в спешните отделения и ръст на престъпността. Както посочва този преглед, изглежда няма връзка между лунния цикъл и тези неща.
Но нищо не се случва изолирано и независимо. Някои изследвания показват възможна връзка между луната и човешката дейност. Необходими са повече изследвания.
Влияят ли лунните фази на настроението и психичното здраве?
Отдавна се смята, че луната може да повлияе на настроението. Със сигурност е вярно, че факторите на околната среда могат да играят роля в промените в настроението при хората и да действат като тригер за тревожност и депресия, но не е ясно как точно, ако изобщо лунният цикъл влияе на нашето настроение и психично здраве. Необходими са повече изследвания, но това което знаем е, че Луната може да окаже влияние върху хората с биполярно разстройство.
В малко проучване на 17 души изследователите научават, че техните пациенти преминават бързо между състояния на депресия и мания и че тези бързи цикли не са произволни, а вместо това в синхрон с лунния цикъл. Въпреки, че точният механизъм който причинява това е неизвестен смята се, че тези бързи промени в настроението са причинени от нарушаване на циркадния им ритъм и цикъла на сън-събуждане.
Влияе ли луната на съня?
Способността ни да регулираме емоциите си зависи от способността на тялото ни да освобождава и потиска определени хормони в определени моменти. В някои отношения можете да мислите за хормоните като превключватели когато един е включен, други може да се изключат. Някои хормони са с по-високи нива през деня когато сме будни, докато други са с по-високи нива вечер когато спим.
Мелатонинът е един от онези хормони, които естествено се освобождават през нощта, за да успокоят тялото и да го подготвят за сън. Когато нивата на мелатонин се повишат серотонинът – хормонът на чувството за благосъстояние, който играе роля в контролирането на нашето настроение и апетит намалява. И ако въведете фактори като изкуствена светлина или ярка светлина от пълнолуние това може да окаже влияние върху способността да заспите и да останете заспали, защото знаем, че изкуствената светлина влияе върху нашия цикъл сън-събуждане.
Една от причините поради които изучаването на връзката между лунния цикъл и способността ни да спим е трудно е, че изследванията са в постоянно противоречие едно с друго. Много изследвания на съня се провеждат в строго контролирани добре осветени лабораторни условия което кара някои изследователи да се съмняват в точността на резултатите.
Много изследователи се чудят дали пристрастието някои хора относно ефекта на луната върху живота им може дори да повлияе на някои резултати. За проучване от 2013 г. изследователите намират начин да заобиколят тези нюанси като преразглеждат данни от по-старо проучване в което участниците не са знаели, че ще бъдат оценени за лунни влияния. В това проучване изследователите откриват, че около пълнолуние хората прекарват 30% по-малко време в NREM сън (дълбок сън) и спят 20 минути по-малко отколкото когато няма пълнолуние. Тези промени също са свързани с понижени нива на мелатонин.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ХОРМОНИ С ОТСТЪПКА ТУК!
Друго проучване от 2021 г. сравнява моделите на сън на три общности в Аржентина с моделите на сън на студенти в Сиатъл. Във всички ситуации независимо от географското положение или достъпа до електричество участниците са спали по-малко и са си лягали по-късно в дните водещи до пълнолуние когато е имало повече естествена светлина след здрач. Изследователите предполагат, че това е продължаващо доказателство, че имаме „вродена адаптация“ от нашите предци, които вероятно са спали по-малко и са извършвали повече работа и други дейности когато е имало повече естествена светлина.
Влияе ли луната на репродукцията?
Изследванията на репродуктивните цикли на рибите и други морски животни показват, че някои риби мигрират и хвърлят хайвера си според лунния цикъл и че някои видове увеличават активността си по време на пълнолуние когато лунната светлина е най-ярка. Но такива изследвания не са толкова ясни когато става въпрос за хора.
Въпреки, че знаем, че има много вътрешни и външни фактори, които могат да окажат влияние върху човешката овулация, бременност и раждане трябва да се направят повече изследвания, за да се определи точният ефект, който лунният цикъл може да има върху раждаемостта.
Изследване на 1507 раждания в болница във Фукуцу, Япония между януари 1996 г. и март 2007 г. разкрива, че има по-голям брой раждания през нощта около времето на пълнолуние и по-голям брой раждания през деня около времето на Новолуние. Но отделно проучване на 23 689 раждания от 1810 до 1929 г. не разкрива модел или връзка между лунния цикъл и честотата на ражданията.
Ако вярвате, че нещо ще се случи то може да се сбъдне
Независимо от противоречията и липсата на доказателства в подкрепа на точния механизъм зад ефекта на луната върху хората няма съмнение, че вярванията са отдавнашни, че съществува връзка между двете. Това може да се дължи отчасти на това, че държим толкова здраво на това убеждение и в много случаи, ако вярвате, че нещо е истина то е истина, дори и да е в наш собствен ущърб.
Силата на вярата се очертава във фолклора, митологията и религията. И научно е доказано, че силата на вярата има пряко въздействие върху нашето физическо, психическо и емоционално здраве. Изследователите все още се опитват да разберат защо и как се случва това. Ето няколко често срещани примера:
Илюзорна корелация
Често събираме две и две дори когато знаем, че нямат нищо общо и този подсъзнателен начин на мислене се нарича илюзорна корелация. Най-често избираме да приемем, че нещо е по определен начин въз основа на нашия личен опит и пристрастия. След това бъркаме собствения си личен опит като всички доказателства от които се нуждаем. Виждаме това да се проявява когато поддържаме стереотипи за определени хора и места или се присъединяваме към суеверия и вярвания относно късмета. По същия начин можем дори да обвържем личния си опит с нещо толкова просто като луната.
Плацебо ефектът
Тясно свързан на теория, но различен от илюзорната корелация плацебо ефектът възниква когато физическото или психическото здраве на човек се подобри или промени след приемане на плацебо (нереална) форма на лечение. Виждаме това най-често в клинични изпитвания когато някой получава захарни хапчета или физиологичен разтвор и водни инжекции и изпитва подобрение в състоянието си въпреки, че не е получил действително лечение. Това вероятно се случва поради способността на мозъка да очаква определен резултат и да освобождава определени хормони въз основа на това очакване.
Плацебо ефектът е интересен, защото може да има дълбок и мощен ефект върху поведението. Проучванията върху плацебо ефекта показват, че това което мислите или вярвате, че е вярно може да има драматично въздействие върху резултата и не трябва да се пренебрегва когато се изследва причината и следствието.
Самоизпълняващи се пророчества
Ако се събудите от грешната страна на леглото и си помислите „Днес ще е лош ден“ има вероятност да имате лош ден, но не защото сте обречени или прокълнати, а защото се настройвате себе си за провал. Тези самоизпълняващи се пророчества се случват, защото сте склонни да сте свръхфокусирани върху един резултат или една сигурност и да избягвате други. Ако сте фокусирани само върху негативното негативните неща ще надделеят далеч над положителните и обратното. Когато това се случи всичко от Вашите емоции, настроение и психическо здраве до физическите отговори и реакции на тялото може да бъде засегнато.
По-добър пример е, че ако Ви бъде казано достатъчно пъти, че Вашето лечение ще бъде ефективно за подпомагане на хроничното заболяване и Вие вярвате достатъчно в него Вашите действия като да следвате лечението, да се храните по-добре и да бъдете по-активни ще помогнат направете този резултат реалност. Така, ако мислите, че пълнолунието ще Ви накара да станете по-раздразнителни вероятно ще очаквате да сте по-напрегнати и да действате съответно. Може да си кажете: „Пълнолуние е, разбира се, че ще имам тежък ден.“ И вероятно ще си дадете повече свобода да действате. По същество Вашите мисли влияят на вашите действия.
Силата на ежедневните утвърждения и негативните разговори със себе си
Същото важи и за ежедневните утвърждения и негативните разговори със себе си. Ако сте в непрекъснат коловоз на негативният саморазговор ще Ви постави в по-дълбока дупка. Да бъдете добри към себе си, да бъдете търпеливи и да намирате малки начини да подобрите състоянието си и начина по който реагирате на нещата може да има огромно въздействие. И разчитането на медитативни практики, които включват позитивно мислене също може да има наистина мощен ефект. Това дори може да е вярно когато възлагате надеждите си на Луната.
Проучванията показват, че силата на нашите мисли да повлияят на поведението ни е огромна. Ето защо е важно да работите ежедневно върху поддържането на позитивно мислене и да поддържате мислите си оптимистични. Внимавайте къде искате да Ви водят мислите. Качеството на Вашите мисли може да промени играта, защото те могат да определят Вашите действия и навици в дългосрочен план.
https://health.clevelandclinic.org