Мезотерапия
5704Мезотерапията е съвременен терапевтичен метод, който позволява въвеждане в горните слоеве на кожата на различни лекарствени и профилактични вещества с определено биологично въздействие върху третираните структури. За първи път теорията за мезотерапия е приложена през 1952 г. от френският лекар Д-р Мишел Пистор. Първоначално е използвана за лечение на ревматологични и травматологични заболявания. В момента мезотерапията се използва в множество медицински направления . В естетичната дерматология, тя се прилага с множесто различни индикации - намаляване на целулита, изглаждане на повърхностни линии и бръчки, освежаване на кожата, сгъстяване на косата.
Какви са показанията на мезотерапията?
Пакет АНЕМИЯ от Лаборатории "Кандиларов"
В сферата на естетичната медицина, мезотерапия се прилага с 3 основни индикации:
- Намаляване на видимите линии и бръчки и отпуснатостта на кожата като белези на стареенето
- Намаляване на целулита в различни кожни области - корем, бедра, брадичка и други
- Третиране на разреденото окосмяване в областта на главата или други кожни зони с разредено окосмяване.
Какво представлява мезотерапията?
Методът представлява серия от микроинжекции, чрез които в повърхностните - средно дълбоки или дълбоки части на кожата - се въвеждат различни коктейли от вещества с доказано и биологично активно въздействие.
Какви са предимствата на мезотерапията?
Активните вещества се инжектират директно в зоната на третирания проблем, което позволява да се прилагат по-високи концентрации от тях, като се избягва тяхното системно действие, споделя дерматолога д-р. Росица Денчева от Дерматологична клиника София.
Какви са недостатъците на процедурата?
При мезотерапията пациентът трябва да понесе множество убождания, което е съпроводено с известен дискомфорт. На местата на убождането е възможно да се появи кръвонасядане.
Колко процедури са необходими за постигане на желания ефект?
Броят на процедурите се определя от типа на третирания проблем и неговата тежест, като той може да варира от 3 до 15-20 терапии през интервал от 1 до 3-6 седмици. Продължителността на една сесия е около 20-30 мин. и не изисква специална подготовка и възстановяване.
Колко време трае постигнатият резултат?
Трайността на ефекта зависи от начина на живот на пациента и физическата му активност. В зависимост от третирания проблем се провеждат 1 или 2 серии от процедури през годината, които задължително се последват от поддържащи терапии през 1, 2 или 3 месеца.
Болезнена ли е терапията?
Манипулацията е слабо болезнена и голяма част от пациентите изпитват само известен дискомфорт, разбира се, трябва да се има предвид, че хората имат различен праг на чувствителност. Най-болезнено е инжектирането в областта на окосмената част на главата, което налага използване на различни методи за обезболяване.
Какви са нежеланите ефекти?
Основният нежелан ефект от процедурата е появата на синини на местата на убожданията. Те изчезват след около седмица, което зависи от здравината на кръвоносните съдове на пациента и от уменията на лекаря. Задължително е 2 дни преди и след терапията пациентът да не приема Аспирин.
Други нежелани ефекти са зачервяването и леката оточност в третираната зона, сърбеж, парене, чувство на натъртено, които изчезват в рамките на няколко часа до 4-5 дни.