Надбъбречна умора - основни факти
960Надбъбречната умора не е приета медицинска диагноза. Това е неспецифичен термин прилаган към набор от неспецифични симптоми като болки в тялото, умора, нервност, нарушения на съня и храносмилателни проблеми.
Тази умора е както физическа така и емоционална и не изчезва дори след продължителна почивка и сън. Чувството на напрежение и безпокойство, както и проблеми с фокуса и паметта също са предупредителни знаци за надбъбречна умора.
Надбъбречните жлези произвеждат различни хормони, които са от съществено значение за много жизненоважни процеси в организма.
От надбъбречната кора се произвеждат хормоните стероиди (производни на холестерола):
- Минералкортикоиди - Най-важният е алдостеронът
- Глюкокортикоиди - Основен представител е кортизолът
- Полови хормони - Предимно мъжки полови хормони – андрогени. Основните са дехидроепиандростерон и андростендион
В надбъбречната сърцевина се произвеждат катехоламини – адреналин, норадреналин и малки количества допамин.
Медицинският термин "надбъбречна умора" се отнася до неадекватно производство на един или повече от тези хормони в резултат на основно състояние, заболяване или операция.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ХОРМОНИ С ОТСТЪПКА ТУК!
Признаците и симптомите на надбъбречна умора могат да включват:
- Умора
- Болки в тялото
- Необяснима загуба на тегло
- Ниско кръвно налягане
- Замаяност
- Загуба на косми по тялото
- Обезцветяване на кожата
Надбъбречната умора може да се диагностицира чрез кръвни изследвания и специални стимулационни тестове които показват неадекватни нива на надбъбречните хормони.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ЕНДОКРИНОЛОГ С ОТСТЪПКА ТУК!
Специалистите които използват терминът надбъбречна умора твърдят, че това е лека форма на надбъбречна недостатъчност причинена от хроничен стрес.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА НЕФРОЛОГ С ОТСТЪПКА ТУК!
Недоказаната теория за надбъбречната умора е, че надбъбречни жлези не са в състояние да се справят с изискванията на постоянната предизвикана от стреса реякция на „бий се или бягай“. Съществуващите кръвни тестове според тази теория не са достатъчно чувствителни, за да открият такъв малък спад в надбъбречната функция, но нашето тяло е много финна структура и реагира на намалената функция на надбъбречнните жлези.
https://www.mayoclinic.org