Няколко съвета как да подсилим имунитета през зимния сезон
851Зимният сезон е сезонът на грипа. Някои хора предпочитат да се ваксинират срещу грип, за да се чувстват по-спокойно през грипния сезон. Могат ли определени храни или добавки да засилят имунната система и да помогнат да останем здрави?
Поддържайте имунната система
Здравата имунна система е от съществено значение през сезона на настинките и грипа. Помислете за тези съвети, за да поддържате имунната си система силна през цялата година.
Съсредоточете се върху балансиран план за хранене
Не пропускайте храненията така, че тялото да остане добре енергизирано и подготвено. Стремете се към пет до девет порции зеленчуци и плодове дневно, за да осигурите тези имуностимулиращи витамини, минерали и антиоксиданти.
Една порция плодове е едно средно парче пресен плод или 1 чаша горски плодове.
Една порция зеленчуци е 1/2 чаша варени или 1 чаша сурови зеленчуци.
Получаването на тези хранителни вещества от храни в сравнение с витаминни или минерални добавки винаги е най-доброто. Много билкови средства се предлагат на пазара, за да помогнат в борбата с настинките или да съкратят продължителността им, но се консултирайте с медицински специалист преди да приемате каквито и да било добавки или лекарства.
Не пропускайте течностите. Не забравяйте да пиете достатъчно течности през целия ден. Чистата вода е най-доброто.
Намалете разпространението на микроби.
Добрата хигиена и миенето на ръцете помагат за предотвратяване на разпространението на микроби. Не забравяйте да измиете продуктите преди ядене или при използване за приготвяне на рецепти. Измивайте хубаво чаши, вилици, лъжици и други прибори, за да намалите разпространението и растежа на бактериите.
Увеличете съня и намалете стреса.
Получаването на достатъчно сън и управлението на стреса може да бъде също толкова важно колкото и здравословното хранене за предотвратяване на грип.
Изследванията показват, че липсата на сън и повишеният стрес допринасят за разболяване и нарушаване на общото здравословно състояние.
Възрастните трябва да получават седем до девет часа сън всеки ден докато децата се нуждаят от осем до 14 часа в зависимост от възрастта.
Здравословните начини за справяне със стреса включват медитация и слушане на музика.
Физическата активност е друга стратегия за управление на стреса и може да намали риска от някои хронични заболявания, които могат да отслабят имунната система.
Дори ако се храните здравословно, почивате много, пиете достатъчно течности и управлявате стреса пак може да се заразите с грип. Но когато се придържате към тези съвети, ако това се случи може да не продължи толкова дълго и да не се чувствате толкова зле.
Някои митове и факти
Факт: Пилешката супа може да помогне да се почувствате по-добре.
Според Националния институт по здравеопазване, САЩ има много лечебни ползи от пилешката супа. Вашата любима рецепта вероятно има свойства, които се борят с възпалението, насърчават хидратацията и стимулират отделянето на слуз.
Пийте много течности като вода, бульон или спортни напитки с електролити.
Мит: Витамин С може да предотврати заболяване.
Когато се приема преди началото на симптомите на настинка витамин С може да съкрати продължителността, но не предпазва от заболяване.
Мит: Млечните продукти увеличават производството на слуз.
Може би сте чували, че млякото и другите млечни продукти влошават задръстванията от секрети по време на заболяване. Изследванията не са доказали, че това е вярно.
Изберете имуностимулиращи хранителни вещества
Тези хранителни вещества и витамини играят роля в имунното здраве:
Бета каротин
Бета каротинът се намира в растителни храни като сладки картофи, спанак, моркови, манго, броколи и домати.
Витамин С
Храните богати на витамин С включват цитрусови плодове, горски плодове, пъпеши, домати, чушки и броколи.
Витамин D
Витамин D се съдържа в тлъсти риби и яйца. Млякото и соковете обогатени с витамин D също са добри източници.
Цинк
Цинкът има тенденция да се усвоява по-добре от храни като говеждо и морски дарове, но се намира и в растителни източници включително пшеничен зародиш, боб, ядки и тофу.
Пробиотици
Пробиотиците са добрите бактерии, които поддържат здравето. Откриват се в култивирани млечни продукти като кисело мляко и във ферментирали храни като кефир и кимчи.
Протеини
Протеинът идва от животински и растителни източници включително мляко, кисело мляко, яйца, говеждо, пилешко, морски дарове, ядки, семена, боб и леща.
Идеи за рецепти включващи храни подкрепящи имунната система:
Пилешка супа с фиде с магданоз за 6 Порции
10 чаши или по желание за пилешки бульон с намалено съдържание на натрий
3 средни моркова нарязани на кубчета
1 голям стрък целина нарязан на кубчета
3 супени лъжици смлян пресен джинджифил
6 скилидки чесън смлени
4 чаши настъргани варени пилешки гърди без кожа
фиде
1 супена лъжица наситнен пресен магданоз
1 супена лъжица лимонов сок или на вкус
Оставете бульона да заври. Добавете моркови, целина, джинджифил и чесъна. Гответе на умерен огън докато зеленчуците омекнат, около 20 минути. Добавете фидето и пилето. Оставете да къкри докато фидето омекне, 8–10 минути. Разбъркайте с магданоз и лимонов сок.
Кетчуп от домати и ябълки 4 порции
Сервирайте като подправка към пилешка пържола, риба, пържени яйца или препечен хляб.
1 супена лъжица зехтин
1 чаша жълт лук нарязан на кубчета
1 чаена лъжичка смляно синапено семе
⅛ чаена лъжичка лют червен пипер
⅛ чаена лъжичка смлян бахар
⅛ чаена лъжичка смляна канела
2 чаши домати обелени и нарязани на кубчета
2 чаши ябълки необелени и нарязани на кубчета
¼ чаша ябълков оцет
¼ чаша захар
¾ чаена лъжичка сол (намалете, ако сте с ограничение на натрия)
Загрейте зехтина в тиган на среден огън. Запържете лука за две минути. След това добавете всички подправки, обърнете в мазнината и разбъркайте за две минути. Добавете доматите, ябълките, оцета и захарта. Смесете и оставете да къкри на слаб огън за 20-30 минути като разбърквате от време на време. Подправете на вкус.
https://newsnetwork.mayoclinic.org