Образна диагностика - кога се прилага контраст
1015Когато лекарят трябва да разбере какво се случва в тялото на пациент често назначава тест за образна диагностика. Образни изследвания като рентгенови лъчи, ултразвук, компютърна томография (КТ), ядрено-магнитен резонанс (ЯМР) и флуороскопия се избират въз основа на тяхната способност да показват специфична информация за структурите в тялото. Контрастните материали известни също като контрастни вещества или контраст се използват за подобряване на диагностичната стойност натестовете за образна диагностика.
Контрастите не са багрила, които трайно повлияват вътрешните органи. Те са вещества, които временно променят начина по който рентгеновите лъчи или други методи за изображения взаимодействат с тялото. Разглежданите контрасти не излъчват радиация.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ЯМР С ОТСТЪПКА ТУК!
Когато е въведен в тялото преди теста контрастът кара определени структури или тъкани в тялото да изглеждат различно на изображенията отколкото биха изглеждали, ако не е приложен контраст. Контрастът помага да се разграничат или „контрастират“ избрани области на тялото от околната тъкан. Това помага на лекарите да диагностицират медицински състояния чрез подобряване на видимостта на определени органи, кръвоносни съдове или тъкани. Контрастите навлизат в тялото по един от следните начини:
- перорално
- ректално (прилага се чрез клизма)
- инжектиранe в кръвоносен съд (интравенозно или интраартериално във вена или артерия)
- инжектиранe в определени области и пространства в тялото
След теста с контраст веществото се абсорбира от тялото или се елиминира чрез урината или движенията на червата.
Видове контраст
Съединения на основата на йод и бариев сулфат се използват при рентгенови и компютърно томографски (КТ) изображения.
Контрастните вещества могат да съдържат йод, естествен химичен елемент. Тези контрасти могат да се инжектират във вени или артерии, в междупрешленните дискове, течности и пространства на гръбначния стълб и в други телесни кухини.
Бариевият сулфат е най-разпространеният контраст приеман перорално. Използва се и ректално и се предлага в няколко форми:
- прах, който се смесва с вода преди приложение
- течност
- паста
- таблетки
Когато контраст на основата на йод и бариев сулфат присъства в определена област на тялото той блокира или ограничава способността на рентгеновите лъчи да преминават. В резултат на това кръвоносните съдове, органите и други телесни тъкани, които временно съдържат йодни или бариеви съединения променят външния си вид на рентгенови или резонансни изображения.
Гадолиний е ключовият компонент на контраст най-често използван при изследвания с магнитен резонанс (МР). Когато това вещество присъства в тялото то променя магнитните свойства на близките водни молекули, което променя външния вид на органите или кръвоносните съдове съдържащи контраст при ЯМР изображения.
Микромехурчета и микросфери се прилагат при ултразвукови образни изследвания, по-специално изследвания на сърцето.
Орални контрастни вещества
Контрастните вещества с бариев сулфат, които се прилагат перорално се използват за подобряване на стандартните рентгенови, флуороскопски и КТ изображения на стомашно-чревния (GI) тракт:
- фаринкс
- хранопровод
- стомаха
- тънките черва
- дебелото черво (дебелото черво)
В някои ситуации контраст на основата на йод се заменя с бариев сулфат за перорално приложение.
Ректални контрастни вещества
Контрастните вещества с бариев сулфат, които се прилагат чрез клизма (ректално) се използват за подобряване на стандартните рентгенови снимки, флуороскопия и компютърна томография на долния стомашно-чревен (GI) тракт (дебело черво и ректум). В някои случаи контраст на основата на йод се заменя с бариев сулфат за ректално приложение.
Интравенозни контрастни вещества
На основата на йод и гадолиний
Контраст на основата на йод инжектиран във вена (интравенозно) се използва за подобряване на рентгеновите (включително флуороскопски изображения) и КТ изображения. Контраст на основата на йод също често се инжектира в артериите по време на ангиографски процедури. Гадолиний инжектиран интравенозно се използва за подобряване на МР изображения. Обикновено се използва за подобряване на изображениета на:
- вътрешни органи включително мозъка, гърдите, сърцето, белите дробове, черния дроб, надбъбречните жлези, бъбреците, панкреаса, жлъчния мехур, далака, матката и пикочния мехур
- стомашно-чревния тракт включително стомаха, тънките черва и дебелото черво
- артерии и вени на тялото включително съдове в мозъка, врата, гръдния кош, корема, таза и краката
- други части на тялото включително мускули и кости
Контрастни вещества с микромехурчета
Контрасти с микромехурчета са малки мехурчета от инжекционен газ държани в поддържаща обвивка. Те са изключително малки, по-малки от червени кръвни клетки и имат висока степен на "ехогенност" или способност да отразяват ултразвукови вълни. Структурите с по-висока ехогенност изглеждат по-ярки на ултразвук.
След като микромехурчетата попаднат в кръвния поток ултразвуковата технология е в състояние да улови разликите в ехогенността между газа в микромехурчетата и околните тъкани на тялото създавайки ултразвуково изображение с повишен контраст.
Микромехурчетата се разтварят обикновено в рамките на 10 до 15 минути и газът в тях се отстранява от тялото чрез издишване. Контрастният ултразвук с микромехурчета е удобен, сравнително евтин начин за подобряване на визуализацията на кръвния поток и не използва радиация. Това е полезен вариант за пациенти с бъбречна недостатъчност или с алергии към контрастни вещества използвани за ЯМР и/или CT изображения.
Контрастните вещества с микромехурчета могат да бъдат фокусирани или ненасочени.
Ненасоченият ултразвук с контрастно усилване е по-разпространеният метод и помага за диагностицирането на определени заболявания като осигурява оценка на кръвния поток в сърцето и други органи.
При фокусиран ултразвук с усилен контраст специфични молекули се свързват с повърхността на микромехурчетата. След инжектиране микромехурчетата се прикрепят към специфични целеви места в тъканите причинявайки повишаване на ултразвуковия сигнал в тази област.
Усилен ултразвук с микромехурчета се използва при оценката на:
- кръвоснабдяване в органите
- тромбоза като например инфаркт на миокарда
- аномалии в сърцето
- чернодробни и бъбречни маси
- възпалителна активност при възпалително заболяване на червата
- отговор на лечението с химиотерапия
Безопасност и контрастните вещества
Контрастните вещества са безопасни. Възникват и нежелани реакции вариращи от леки до тежки, но тежките реакции са много редки. Въпреки, че сериозните алергични или други реакции към контраст са редки радиологичните отделения са добре оборудвани и специалистите са обучени, за да се справят в тези ситуации.
https://www.radiologyinfo.org