Основни скрининг тестове за проследяване на здравето
1086Ако сте възрастен който посещава редовно лекаря си вероятно сте свикнали да проверявате кръвното си налягане и да Ви вземат кръв, за да определят нивата на холестерола. Това са примери за тестове за скрининг на здравето които помагат на лекарите да идентифицират все още неоткрити заболявания или състояния при хора които се чувстват добре и нямат никакви симптоми. Целта е заболяванията да се диагностицират рано, за да се лекуват по-лесно.
Има много въпроси свързани със здравните прегледи.
Какви здравни прегледи трябва да направя и наистина ли са необходими?
Гинекологичен преглед, ултразвуково изследване и цитонамазка, за 120 лв., от МЦ "Майчин дом"
„Когато мислите за здравни прегледи трябва да запомните, че някои скринингови тестове имат рискове и резултати които се различават от човек на човек така, че винаги е най - добре да се консултирате с личния си лекар“, казва семейният лекар д-р Матю Голдман.
Каква е целта на здравните скринингови тестове?
Няма скринингов тест за всяко здравословно състояние. Лекарите назначават здравни скринингови тестове за медицински състояния въз основа на следните критерии:
- Важен проблем за общественото здраве който е достатъчно често срещан
- Значително влияе върху качеството на живот и продължителността на живота
- Налично е приемливо лечение
- Ранен стадий по време на който някой не би изпитал симптоми, но по време на който откриването и лечението биха подобрили значително дългосрочните резултати
Скрининг на колоректален рак: Колоректалният рак е здравословно състояние което отговаря на горните критерии. Повечето колоректални ракови заболявания се развиват бавно в продължение на няколко години. Но преди да се развие рак растежът на тъкан или тумор обикновено започва като нераков полип върху вътрешната обвивка на дебелото черво или ректума. Тези полипи обикновено не причиняват никакви симптоми, но понякога прогресират до рак.
Когато предраков полип се идентифицира чрез скрининг за рак на дебелото черво и се отстрани това предотвратява развитието на рак и няма отрицателен ефект върху здравето или продължителността на живота.
„Когато здравните специалисти вземат предвид критериите за здравен скрининг ракът на дебелото черво наистина засяга значителен брой хора. Съществуват методи за скрининг и лечения на рака на дебелото черво, а идентифицирането и лечението на предрак или ранен стадий на рак в периода преди началото на каквито и да било симптоми води до по-добри резултати“, казва д-р Голдман. Честотата за скрининг на колоректален рак започва да нараства на 45-годишна възраст и се препоръчва хората на тази възраст да получат този вид скрининг с изключение на тези с висок риск при които може да се наложи да започнат скрининга по - рано.
В допълнение към скрининга за колоректален рак има и други важни скринингови тестове.
Скринингът за рак на гърдата обикновено се препоръчва от 40-годишна възраст с изключение на пациентки които са изложени на висок риск. Но всяка жена трябва да говори със своя лекар за персоналните рискови фактори и лекарят ще прецени кога да започнат наблюденията и колко често трябва да бъдат изследвани.
Скринингът за рак на маточната шийка с Пап тест се препоръчва за жени на всеки три години като се започне от 21-годишна възраст. Между 30 и 65 години може да се използва комбинация от Пап тест и тест за човешки папиломен вирус (HPV), на всеки пет години само на ПАП тест на всеки три години.
За рак на кожата скринингът често се извършва от дерматолог. Вашият лекар ще препоръча това особено, ако сте със светла кожа и сте склонни към увреждане на кожата от слънцето или ако вече сте имали рак на кожата.
По време на преглед на кожата лекарят ще провери кожата за пигментирани зони които изглеждат необичайни по размер, форма, цвят и текстура и ще погледне бенки и родилни петна, за да идентифицира необходимостта от допълнително изследване.
Възрастните трябва редовно да правят кръвен тест (в повечето случаи веднъж годишно), за да се провери липидния профил който е пълен тест за холестерол, използван за измерване на количеството „добър“ и „лош“ холестерол и триглицериди (вид мазнини) в кръвта. Високото ниво на триглицеридитеможе да увеличи риска от сърдечни заболявания.
Възрастните трябва също да правят тест за кръвна захар на гладно за скрининг за диабет. Препоръчва се изследване на кръвна захар и диабет тип 2 при възрастни над 45 години или хора над 40 години които са с наднормено тегло или затлъстяване и повтаряне на теста на всеки три години, ако резултатите са нормални.
При пациенти чиито членове на семейството имат диабет може да се препоръча по - рано или по - често да се изследват.
Скрининг за рак на яйчниците: "Целта на скрининга е да се диагностицира рак на яйчниците в най - ранните стадии когато лечението би имало най - благоприятен ефект върху резултатите", казва д-р Голдман.
Скрининговите тестове могат да включват преглед на таза, трансвагинален ултразвук и CA-125 анализ. „Въпреки, че има доказателства които показват, че диагностицирането на рак на яйчниците в ранни асимптоматични стадии води до по - добра преживяемост, скринингът може да не открие рак на яйчниците в тези по-ранни етапи. Ето защо скрининговите тестове за рак на яйчниците, рак на фалопиевите тръби и първичен рак на перитонеума все още се изучават в клинични проучвания.“, споделя д-р Голдман.
Препоръките за скрининг варират. Затова е важно да обсъдите необходимостта от скринингови тестове с Вашия лекар. „Вашият лекар ще прегледа всички рискови фактори за Вас и ще препоръча прегледите които смята за достатъчно важни за Вашата възраст и цялостния здравен профил“, казва д-р Голдман.
https://health.clevelandclinic.org