Подостър тиреоидит – често последствие на вирусните инфекции! Научете повече!
18252Подострият тиреоидит е възпалително заболяване на щитовидната жлеза, което засяга както жени, така и мъже. Женският пол боледува 6-7 пъти по-често. Заболяването се нарича "подостър" тиреоидит, но това наименование няма отношение спрямо продължителността и тежестта на заболяването. Другите имена на болестта са тиреоидит на Де Кервен (De Quervain) или грануломатозен тиреоидит, защото се образуват в паренхима на жлезата големи грануломатозни клетки.
Каква е ролята на вирусните инфекции в развитието на подостър тиреоидит?
Всички, заболели от тиреоидит на Де Кервен имат предхождащо вирусно заболяване - грип, респираторни инфекции (аденовируси, коксакивируси), чревни инфекции и т.н. При всички заболели се отчита висок брой на антитела, което подкрепя имунната теория като причина за заболяването. След образуването си, антителата започват да циркулират в кръвта и атакуват жлезата. Вирусите са антигени, т.е. чужди за организма и той започва да образува антитела срещу тях. След това след преминаване на вирусната инфекция по някаква причина тези антитела се насочват срещу щитовидната жлеза и предизвикват възпалителен процес. Този имунен механизъм е много често срещан и се смята, че има някакво антигенно сходство между някои вируси и тъканите в човешкото тяло, което се нарича още антигенна мимикрия. Така антителата, образувани, за да атакуват вируси, всъщност след това атакува собствени тъкани, в случая - щитовидната жлеза. Тази реакция предизвиква възпалителен процес, при който се образуват специфични големи клетки в жлезата.
Как да разпознаем подострия тиреоидит и кога да потърсим помощта на ендокринолог?
Клиничната картина е многообразна. Обикновено започва с болка и подуване на жлезата, като болката може да се мести към долната челюст или ухото. Кожата над жлезата е непроменена, т.е. не е зачервена или топла. Може да има повишена температура, отпадналост, болка в гърлото и болки в мускулите и ставите. Функцията на жлезата може да бъде променена към хипертиреоидизъм. По тази причина може да се появят сърцебиене, нервност, изпотяване, редукция на тегло.
Какви са промените в лабораторните изследвания и как се поставя диагнозата?
Много е важно подострият тиреоидит да бъде различаван от бактериалния, защото двете заболявания се лекуват по различни начини. При подостър тиреоидит има лабораторни маркери, които показват възпалителен процес - увеличени левкоцити, ускорено СУЕ. Може да има завишаване на Т3 и Т4. Диагнозата се поставя от ендокринолог.
Какво е лечението?
Прилагат се кортикостероиди в продължение на месец и половина. Може също така да се използват нестероидни противовъзпалителни средства. Антибиотичната терапия не е подходяща при това заболяване и не се прилага.
Важно е да бъде потърсен специалист веднага след появата на първи симптоми, особено ако те са предхождани от вирусна инфекция.