Причини за често уриниране
4730Уринирането е начинът по който тялото премахва отпадъчните течности. Урината която съдържа вода, пикочна киселина, урея и токсини остава в пикочния мехур докато достигне точка на пълнота. В този момент се изхвърля от тялото.
Честото уриниране или честотата на уриниране означава желание за уриниране по - често от обикновено. Това може да наруши нормалната рутина в ежедневието, да прекъсне цикъла на сън както и да показва основно медицинско състояние.
Повечето хора уринират 6-7 пъти на ден. Честото уриниране или честотата на уриниране е когато човек трябва да уринира повече от 7 пъти за 24 часа, ако е консумирал около 2 литра течност през този ден.
Много хора живеят с често уриниране. Въпреки, че обикновено има просто обяснение за честотата на уриниране понякога това може да показва по - сериозно състояние. Ранното идентифициране на проблема може да доведе до навременно лечение и предотвратяване на възможни усложнения.
Възможни причини за често уриниране
Уринирането е сложен процес включващ различни системи на тялото. Това означава, че няколко фактора могат да причинят проблеми с този физиологичен процес.
Причините според начина на живот включват пиенето на много течности особено тези съдържащи кофеин или алкохол. През нощта това може да прекъсне цикъла на съня с позиви за уриниране което лекарите наричат никтурия.
Честото уриниране обаче може да показва и основен здравословен проблем. Може да включва проблеми с:
- бъбреците или уретера
- проблеми с пикочния мехур
- диабет
- проблеми с простатната жлеза
Други причини или свързани фактори могат да включват:
- инфекция на пикочните пътища
- уретрит
- бременност
- тумор или маса в тазовата област
- тумор на пикочния мехур
- интерстициален цистит, вид възпаление на стената на пикочния мехур
- камъни в пикочните пътища
- някои лекарства като диуретици
- лъчетерапия
- полово предавани болест
- неврологични проблеми
Симптоми
Основният симптом на честото уриниране е необходимостта от по - често уриниране без увеличаване на отделянето на урина. В този момент честотата на уриниране може да повлияе негативно на качеството на живот на човек.
В зависимост от основната причина хората с често уриниране могат също да получат:
- болка в корема
- уринарна инконтиненция
- никтурия или често уриниране през нощта
- болезнено уриниране
Нефролог! Доц. д-р Режина Джераси - Онлайн консултация
Кога да се свържете с лекар
Когато честото уриниране засяга качеството на живот на човек той трябва да се свърже с лекар. Хората с често уриниране могат да изпитат други симптоми които може да се нуждаят от допълнително внимание:
- болка или дискомфорт по време на уриниране
- кръв в урината
- загуба на контрол на пикочния мехур или уринарна инконтиненция
- увеличаване на спешността при уриниране
- затруднено уриниране въпреки желанието
- болка в долната част на корема
- повишена жажда
- треска
- гадене, повръщане или и двете
- вагинално течение или от пениса
Честото уриниране може също да предполага основно състояние като бъбречна инфекция. Без лечение това може трайно да увреди бъбреците. Своевременното лечение може да разреши инфекцията и да помогне за предотвратяване на всякакви усложнения.
Нефролог! Доц. д-р Режина Джераси - Онлайн консултация
Диагноза
Лекарят вероятно ще попита човек за неговата медицинска история, честота на уриниране и други симптоми. Може също да попита за:
- моделът на често уриниране, например кога е започнало, как са се променили нещата и по кое време на деня се случва
- настоящи лекарства
- колко течности се консумират
- всякакви промени в цвета, миризмата или консистенцията на урината
- колко кофеин и алкохол човек консумира и дали това се е променило напоследък
Медицински специалист може също да извърши физически преглед и да назначи тестове като:
- анализ на урината
- ултразвук
- рентгеново или КТ сканиране на корема и тазовата област
- неврологични тестове
- бързи тестове за полово предавани болести
- кръвни изследвания
- уродинамични тестове
Уродинамичните тестове проверяват колко добре пикочният мехур може да задържа и отделя урина. Също така изследват функцията на уретрата.
Простите наблюдения включват:
- записване на времето необходимо за производство на уринарна струя
- отбелязване на количеството урина произвеждано от тялото
- измерване на способността за спиране на уринирането по средата на потока
За да получи точни измервания медицински специалист може да използва:
- оборудване за изображения за наблюдение на пълненето и изпразването на пикочния мехур
- монитори за измерване на налягането вътре в пикочния мехур
- сензори за регистриране на мускулна и нервна активност
Може да се наложи пациентът да промени приема на течности или да спре приема на определени лекарства преди теста. Може също да се наложи посещение в клиниката с пълен пикочен мехур.
Лечение
Възможностите за лечение ще зависят от основната причина за честото уриниране на човек. Например при диагноза захарен диабет лекарите ще разработят план за управление на нивата на кръвната захар. И ако хората имат бъбречна инфекция типичният курс на лечение е антибиотици и болкоуспокояващи.
Освен това хората с диагноза свръхактивен пикочен мехур могат да получат обучение за контрол на пикочния мехур, антихолинергични лекарства и други интервенции. Ако човек се нуждае от лекарства те ще бъдат предписани то лекар който ще наблюдава ефектите от лечението. Обучението в поведенчески техники също може да помогне.
Тренировка и упражнения на пикочния мехур
Други лечения се отнасят по - скоро до честото уриниране отколкото до основната причина. Те включват:
- Упражнения на Кегел: Тези редовни ежедневни упражнения които могат често да се изпълняват по време на бременност укрепват мускулите на таза и уретрата и поддържат пикочния мехур. За най-добри резултати изпълнявайте упражненията на Кегел 10-20 пъти на серия, три пъти на ден, в продължение на поне 4-8 седмици
- Терапия с биологична обратна връзка: Човек комбинира това лечение с упражнения на Кегел, за да може да стане по - наясно как функционира тялото. Това повишено съзнание може да помогне за подобрен контрол на тазовите мускули
- Тренировка на пикочния мехур: Това включва обучение на пикочния мехур да задържа урината по-дълго
- Мониторинг на приема на течности: Това може да разкрие, че пиенето на много в определени моменти е основната причина за често уриниране
Предотвратяване
Консумирането на балансирана диета и поддържането на активен начин на живот могат да помогнат за умерено отделяне на урина. Това може да означава ограничаване на приема на алкохол и кофеин и избягване на храни които могат да раздразнят пикочния мехур или да действат като диуретик като шоколад, пикантни храни и изкуствени подсладители.
Ако изпитате други симптоми или състоянието се отразява на качеството на живот свържете се с лекар. Медицинският специалист ще диагностицира основните здравословни състояния и ще предпише подходящо лечение.
https://www.medicalnewstoday.com