Седацията при медицински процедури - какво трябва да знаем
3064Процедурната седация е медицинска техника. Използва се за успокояване на пациент преди медицинска процедура. Включва даване на успокоителни лекарства за болка. Тези лекарства облекчават дискомфорта, болката и тревожността. Целта е пациента да бъде успокоен, да се премахне чувството за страх и да му се създаде комфорт. Обикновено се дават чрез абокат в ръката или може да се поглъщат или вдишват.
Докато пациентът е под седация ще се осъществи медицинската процедура. Медицински екип ще наблюдава внимателно сърцето и дишането. Вероятно ще сте будни през цялото време. Но след това може да не си спомняте нищо.
Нивото на седация може да варира от минимална до доста дълбока. Хората които се нуждаят само от лека седация могат да отговарят нормално на въпроси и молби. Ако пациентът е подложен на по - дълбоко ниво на седация може да се нуждае от известна стимулация, за да отговори. Не е вкаран в дълбок сън.
Кога може е необходима процедурна седация?
Техниката се използва за много процедури. Целта е да се намалят болката, тревожността и неприятните спомени от процедурата. Освен това може да направи процедурата по - ефективна. Например усещането за спокойствие може да улесни фиксирането на счупена кост.
Процедурната седация се използва само за кратки и конкретни процедури. Не се използва за сложни операции. Някои процедури които използват този тип седация:
- Преместване на кост или става за фиксиране на счупена кост или изкълчена става
- Биопсия на гърдата за оценка на бучка в гърдата
- Бронхоскопия за оценка на състоянието на белите дробове
- Дентална операция
- Електрическа кардиоверсия за възстановяване на нормален сърдечен ритъм
- Ендоскопия за стомашно-чревни проблеми
- Лумбална пункция за проверка за неврологично заболяване
- Лека операция на крака
- Лека операция на кожата
Какви са рисковете от процедурна седация?
Процедурната седация е доста безопасна практика. Индивидуалните собствени рискове може да се различават. Те се основават на възраст на пациента и други медицински състояния които може да има. Също зависят от вида седация която е приложена. Някои възможни странични ефекти:
- Промени в сърдечната честота и кръвното налягане (рядко)
- Намалена скорост на дишане
- Главоболие
- Вдишване на стомашно съдържимо в белите дробове (рядко)
- Гадене и повръщане
- Неприятен спомен от преживяното
Предоперативен пакет от изследвания, за 67.50 лв., от МДЛ "Мед-Диа"
Измерване на сатурация с щипка в домашни условия от Med Care
Страничните ефекти обикновено не са сериозни и са склонни да отшумят малко след процедурата. Медицинският екип може също да предотврати много от тях като наблюдава внимателно пациента по време на процедурата.
Подготовка за процедурна седация
Ще бъдете уведомени как да се подготвите за процедурата. Предварително уведомете Вашия лекар за:
- Вашата медицинска история
- Всички минали проблеми със седация или анестезия
- Всички скорошни симптоми като внезапна треска
- Всяко лекарство което приемате, включително лекарства без рецепта като аспирин
Ако е необходимо трябва да спрете да пушите преди процедурата. Това ще помогне да намалите вероятността от възникване на проблеми.
Също така не трябва да ядете или пиете нищо след полунощ преди планираната процедура. Понякога седацията все още се прилага в случай на спешност дори, ако човек е ял наскоро. Освен това ще трябва да уредите някой на разположение да Ви закара до дома след това.
В някои случаи пациентът може да се нуждае от други тестове, за да се провери здравословното състояние преди процедурата. Те могат да включват:
- Основни кръвни изследвания за проверка за анемия и инфекция
- Рентгенова снимка на гръдния кош, за да се видят сърцето и белите дробове
- ЕКГ за проверка на сърдечния ритъм
По време на процедурна седация
Попитайте Вашия лекар какво да очаквате. Медицински специалисти които са специално обучени в техниката ще изпълнят седацията. Процедурата се прилага в болница или амбулаторно хирургично заведение. Като цяло можете да очаквате:
- Ще Ви бъде дадено лекарство чрез абокат често през вена на ръката или инжекция. Лекарството може да се прилага и през устата или чрез вдишване
- Ако получавате лекарство чрез абокат може да почувствате ефекта много бързо
- Ще започнете да се чувствате отпуснати и сънливи
- Дишането може малко да се забави, а кръвното налягане може да спадне малко. Но не трябва да се нуждаете от помощ за дишането. Може да получите малко допълнителен кислород чрез маска
- По време на процедурата пулсът, дишането и кръвното налягане ще бъдат внимателно наблюдавани
- Вероятно ще останете будни през цялото време. Ако все пак заспите трябва лесно да се събудите, ако е необходимо. Трябва да усещате слаба болка или да не усещате болка
- Когато процедурата приключи лекарството ще бъде спряно. Трябва да се върнете към нормалното съзнание сравнително бързо
След процедурна седация
Може да имате мътни спомени за процедурата. А може и изобщо да не си спомняте. Вероятно ще бъдете сънливи известно време след това. Ще бъдете наблюдавани внимателно когато се върнете към пълно съзнание.
Трябва да можете да се върнете у дома в рамките на час или два след процедурата. Планирайте някой да остане с Вас поне няколко часа. В зависимост от причината за седацията може да получите повече указания.
Страничните ефекти като главоболие и гадене често изчезват бързо. Споделете с Вашия лекар, ако продължават. В зависимост от вида на процедурата която сте имали може да се наложи да приемате лекарства за болка.
Обикновено можете да се върнете към нормална диета и повечето си редовни дейности скоро след процедурата. Но не шофирайте и не вземайте важни решения поне 24 часа. Не забравяйте да следвате всички инструкции за последваща грижа. Приемайте всяко лекарство според указанията. В зависимост от медицинската процедура може да се нуждаете от повече лечения или последващи процедури.
Преди да се съгласите с теста или процедурата уверете се, че знаете:
- Името на теста или процедурата
- Причината поради която се провеждат
- Какви резултати да очаквате и какво означават
- Рисковете и ползите от теста или процедурата
- Какви са възможните странични ефекти или усложнения
- Кога и къде трябва да направите теста или процедурата
- Какъв медицински специалист ще ги направи
- Какво би се случило, ако не се проведе теста или процедурата
- Всички алтернативни тестове или процедури, ако са възможни
- Кога и как ще получите резултатите
- На кого да се обадите след теста или процедурата, ако имате въпроси или проблеми
- Колко ще трябва да платите за теста или процедурата
https://www.hopkinsmedicine.org