Скрининг на преддиабетно състояние - кои са важните тестове
2639Преддиабетът е свързан с повишени нива на кръвната захар които все още не са достатъчно високи, за да отговарят на диагнозата диабет тип 2. Освен, че е преход към диабета, предиабетът увеличава веротността да се развие трайно увреждане на органи като бъбреците, сърцето и очите. Скринингът за предиабет е от съществено значение тъй като ранното откриване на състоянието увеличава вероятността за предотвратяване на появата на диабет и свързаните с него усложнения. За съжаление много хора с предиабет нямат симптоми поради което скринингът е от съществено значение.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ДИАБЕТ С ОТСТЪПКА ТУК!
Скрининг за преддиабетно състояние
Американската диабетна асоциация (ADA) препоръчва скрининг за преддиабет при възрастни които имат индекс на телесна маса (ИТМ) по - голям или равен на 25 и проявяват един или повече други рискови фактори.
Индексът на телесна маса е приблизителна оценка на телесните мазнини въз основа на височината и теглото. ИТМ е мярка която не отчита няколко фактора като състав на тялото, етническа принадлежност, раса, пол и възраст. Въпреки недостатъците ИТМ все още се използва широко днес в медицинската общност, защото е евтин и бърз метод за анализиране на резултати и потенциални здравни състояния.
Рисковите фактори за предиабет:
- Роднина от първа степен (напр. родител, дете или брат или сестра) с диабет
- Принадлежност към расова или етническа група която има високо разпространение на диабет тип 2 (напр. чернокожи, латиноамериканци, индианци, азиатски американци или жители на тихоокеанските острови)
- Водене на заседнал начин на живот
Други рискови фактори включват анамнеза за определени медицински състояния:
- Сърдечно заболяване
- Високо кръвно налягане (хипертония)
- Синдром на поликистозни яйчници (състояние свързано с нередовен менструален цикъл, прекомерно окосмяване и безплодие)
- Висок холестерол
Според ADA скринингът за преддиабет също се препоръчва при възрастни с ХИВ или гестационен диабет (форма на диабет която започва по време на бременност).
Децата които отговарят на следните критерии трябва да преминат скрининг:
- Тези които са на 10 години или са навлезли в пубертета
- С наднормено тегло или затлъстяване
- Тези които имат поне още един рисков фактор за диабет тип 2
Кръвна захар, инсулин и HOMA индекс от МДЛ "Липогард"
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА КРЪВНА ЗАХАР С ОТСТЪПКА ТУК!
При лица без рискови фактори за предиабет ADA препоръчва редовният скрининг да започне на 35-годишна възраст.
Преддиабетът има генетичен компонент което обяснява защо родител или брат или сестра с диабет се счита за рисков фактор. Изследователите са открили най - малко 70 гена за които се смята, че участват в проявата на диабет тип 2. Смята се, че мутациите (промени в ДНК) в тези гени могат да доведат до преддиабет чрез намеса в производството или функцията на инсулина.
Инсулинът е хормон произведен от панкреаса който помага за преноса на захарта в клетките където тя се превръща в енергия.
Рискови фактори за начина на живот
В допълнение към генетичния компонент факторите на нездравословния начин на живот също допринасят значително за развитието на предиабет. Тези фактори за начина на живот включват:
- Наднормено тегло
- Хранене с високо съдържание на червени и преработени меса, млечни продукти с високо съдържание на мазнини, сладки напитки, закуски и бързи храни
- Липса на физическа активност
- Пушенето на цигари
Симптоми
Независимо от Вашия риск тестването за преддиабет е от решаващо значение, ако изпитвате възможни симптоми или признаци на повишени нива на кръвната захар. Някои симптоми на предиабет:
- Прекомерна жажда (полидипсия) и глад (полифагия)
- Често уриниране (полиурия)
- Нежелана загуба на тегло
- Необичайна умора
- Бавно зарастващи рани или повтарящи се инфекции на кожата или пикочните пътища
- Изтръпване или парене на краката
- Замъглено или намалено зрение
- Наличие на acanthosis nigricans (тъмни петна от кадифена кожа на гърба на врата, подмишницата или слабините)
- Еректилна дисфункция
Оставен незабелязан и неконтролиран предиабетът може да прогресира до диабет тип 2 и да причини сериозни здравословни усложнения. Някои от тези усложнения:
- Сърдечен удар
- Инсулт (запушване на кръвния поток или кървене в мозъка)
- Болест на периферните артерии (блокиране или частично блокиране на кръвния поток в артериите към ръцете, краката, главата или корема)
- Заболяване на бъбреците
- Увреждане на нервите
- Проблеми със зрението
Тест A1C (НЬА1с, гликиран хемоглобин)
Тестът A1C наричан още тест за хемоглобин A1C е една от възможностите за идентифициране на предиабет. Този кръвен тест измерва средното количество глюкоза свързана с хемоглобина за последните три месеца.
Хемоглобин А
Хемоглобин А (основният хемоглобин след раждането) е протеин в червените кръвни клетки който пренася кислород. Червените кръвни клетки живеят средно 120 дни така, че глюкозата остава свързана с хемоглобина за около три месеца.
Подготовка за теста
Няма специална подготовка за тест A1C. Не е нужно да се гладува.Тестът A1C е кръвен тест извършен в лаборатория. Обикновено включва вземане на кръвна проба от вена на ръката с игла. Понякога се взема кръв от пръст въпреки, че резултатите не са толкова точни.
- Ако кръвта се взема от вената лаборантът ще Ви помоли да седнете на стол и да поставите ръката си на подлакътник
- Ще идентифицира вена и ще почисти с тампон напоен със спирт. Ще завърже турникет около горната част на ръката, за да помогне за напълването на вената с кръв
- След това ще постави малка игла във вената. Може да почувствате кратко убождане. Кръвта ще тече през иглата в прикрепена епруветка обозначена с Вашето име
- След това те ще премахне турникета и иглата. Ще приложи лек натиск и ще сложи лепенка на областта от която е взета кръвта
- Кръвната проба се изпраща в лаборатория за изследване
Резултати
Ако нивото на A1C е между 5,7% и 6,4% лекарят може да диагностицира предиабет.
Тест за плазмена глюкоза на гладно
Тестът за плазмена глюкоза на гладно (FPG) е кръвен тест подобен на теста A1C. Измерва нивото на кръвната захар когато трябва да е най - ниско.
Подготовка
Преди този тест трябва да се въздържате от ядене или пиене на каквото и да било (с изключение на малко вода) поне осем часа.
Тестът за FPG се провежда в лаборатория. Подобно на теста A1C кръвната проба се получава чрез игла във вена на ръката или чрез убождане на пръст.
Ако нивото на FPG е от 100 до 125 mg/dL показва преддиабет.
Глюкозо - толерансен тест
Оралният тест за глюкозен толеранс (ОГТТ) е кръвен тест в две стъпки който измерва как тялото обработва глюкозата на гладно и не на гладно. ОГТТ включва проверка на нивата на кръвната захар преди и два часа след пиене на подсладена напитка.
Подготовка
Преди този тест ще трябва да се въздържате от ядене или пиене освен малко вода в продължение на поне осем часа.
Тестът ОГТТ се провежда в лаборатория. Кръвните проби се получават чрез игла във вена на ръката или по - рядко чрез убождане с пръст.
Като кръвен тест в две стъпки можете да очаквате:
- Лаборантът ще вземе първоначална кръвна проба
- След това, ако сте възрастен ще получите сладък разтвор за пиене съдържащ 75 гр захар. Дозата захар за деца се основава на теглото
- След като изпиете разтвора ще изчакате в рецепцията два часа
- Когато изтекат два часа ще се вземе втора кръвна проба
Резултати
Нивата на глюкоза между 140 mg/dL и 199 mg/dL показват преддиабет.
Следващи стъпки
Лекарят ще препоръча промени в начина на живот, ако тестът за предиабет е положителен. Тези промени в начина на живот обикновено включват:
- Отслабване, ако сте с наднормено тегло или затлъстяване
- Диета с високо съдържание на фибри, богата на зеленчуци, плодове и пълнозърнести храни
- Практикуване на 150 минути редовна физическа активност на седмица
- Избягване на тютюнопушенето
В допълнение към възприемането на навици за здравословен начин на живот лекарят може да назначи лекарство с рецепта което помага за предотвратяване или забавяне на развитието на диабет тип 2. Специалното лекарствопонижава нивата на кръвната захар чрез намаляване на чревната абсорбция и производството на глюкоза в черния дроб. Също така подобрява чувствителността на клетките към инсулин.
Ако сте диагностицирани с преддиабет лекарят може да Ви насочи към диетолог или друг специалист. Тези специалисти могат да Ви помогнат да формулирате безопасен и устойчив план за постигане на целите свързани с начина на живот.
Ако Вие или Ваш близък наскоро сте били диагностицирани с преддиабет знайте, че не сте сами. Очаква се преддиабетът да засегне близо 366 милиона души по света до 2030 г.
Въпреки, че преддиабетът е често срещано състояние диагностицирането му изисква поемане на отговорност от страна на пациента, за да се овладее. Докато се грижите и работите за преодоляване на преддиабета не забравяйте да идентифицирате стресови фактори.
Можете също така да обмислите да се присъедините към група за подкрепа, да наемете лайф коуч или да посетите специалист за допълнителни насоки и емоционална подкрепа.
Колко често трябва да се провежда изследване за преддиабет?
Трябва да се изследвате за предиабет на всеки три години. Може да се наложи по - чест скрининг въз основа на Вашите рискови фактори и резултатите от теста. Ако имате положителен тест за предиабет лекарят ще назначава тест за диабет тип 2 всяка година.
https://www.verywellhealth.com