Следродов (постпартален тиреоидит) - причини, симптоми и лечение
1521Следродовият тиреоидит се случва когато щитовидната жлеза при жената се възпали след раждането. Това състояние засяга малък процент от бременните жени.
Щитовидната жлеза е малка жлеза в предната част на шията която произвежда хормони. Тези хормони преминават през кръвта до всички части на тялото. Хормоните на щитовидната жлеза контролират как тялото използва енергията. Те засягат почти всеки орган. Когато щитовидната жлеза не произвежда правилното количество хормони не се чувствате добре.
Следродовият тиреоидит може първо да доведе до свръхактивност на щитовидната жлеза (хипертиреоидизъм). Това означава, че изпраща твърде много хормони на щитовидната жлеза в кръвта и да предизвика някои органи и системи на тялото да работят твърде бързо. Но с течение на времето състоянието води до недостатъчна активност на щитовидната жлеза (хипотиреоидизъм). Това означава, че не произвежда достатъчно хормони на щитовидната жлеза. След това функции на тялото се забавят.
Кои са причините за следродовия тиреоидит?
Експертите не знаят какво причинява това състояние. Но много прилича на автоимунното заболяване тиреоидит на Хашимото. Трудно е да се разграничат двете състояния.
Рискове от развитие на следродовия тиреоидит
Може да е по - вероятно да се получи това състояние, ако е налице някой от следните фактори:
- Антитиреоидни антитела преди бременност
- Диабет тип 1
- История на проблеми с щитовидната жлеза
- Фамилна анамнеза за проблеми с щитовидната жлеза
Какви са симптомите на следродилния тиреоидит?
Когато щитовидната жлеза се възпали тя първо изпраща много хормоните на щитовидната жлеза в кръвта. Това причинява хипертиреоидизъм. През това време може да няма никакви симптоми. Или всички симптоми които се проявят може да са леки и да не продължат дълго.
След тази първа фаза жената може да се възстанови напълно. Или щитовидната жлеза може да е повредена. Увредената щитовидна жлеза може да стане неактивна. Това състояние също може да изчезне. Или може да щитовидната жлеза да остане недостатъчно активна напред във времето. В този случай може да се наложи хормонозаместителна терапия.
Ендокринолог! Д-р Райна Стоянова - Онлайн консултация
Симптомите при всяка жена поотделно могат да варират и да включват:
- Свръхактивна щитовидна жлеза (хипертиреоидизъм)
- Усещане за топло
- Мускулна слабост
- Нервност
- Тревожност
- Ускорен пулс
- Загуба на фокус
- Отслабване
- Неактивна щитовидна жлеза (хипотиреоидизъм)
- Умора и липса на енергия (умора)
- Запек
- Загуба на паметта
- Не издържане на студено време
- Мускулни крампи
- Слабост
- Качване на тегло
Тези симптоми може да се появят едва няколко месеца след раждането. Те често се бъркат за нормални признаци на възстановяване от раждането. Винаги посещавайте лекар за диагноза.
Диагностика на следродовия тиреоидит
Тестовете използвани за диагностициране зависят от фазата на заболяването. Кръвен тест често може да покаже дали щитовидната жлеза е свръхактивна или недостатъчно активна.
Лечение
Лечението ще зависи от симптомите, възраст и общо здравословно състояние. Също така ще зависи от това колко тежко е състоянието и от фазата на заболяването:
- Свръхактивна щитовидна жлеза. Ако имате сериозни симптоми на хипертиреоидизъм лекарите често предписват бета - блокери. Тези лекарства забавят сърдечната честота и облекчават симптомите на възпаление
- Неактивна щитовидна жлеза. Ако имате сериозни симптоми на хипотиреоидизъм лекарят ще предпише заместител на хормоните на щитовидната жлеза
Трябва да се правят редовни изследвания на щитовидната жлеза. Тя може да работи нормално в рамките на 12 до 18 месеца след началото на симптомите. Ако е така може да успеете да спрете лечението. Функцията на щитовидната жлеза се нормализира при 4 от 5 жени.
Съвети които да Ви помогнат да извлечете максимума от посещението при медицински специалист:
- Бъдете наясно с причината за Вашето посещение и какви въпроси искате да зададете
- Преди посещението си запишете въпросите на които искате да получите отговор
- При посещението запишете името на нова диагноза и всички нови лекарства, лечения или тестове
- Също така запишете всички нови инструкции които вашият медицинският специалист Ви дава
- Знайте защо се предписва ново лекарство или лечение и как ще Ви помогне. Информирайте се също какви са страничните ефекти
- Информирайте се защо се препоръчва тест или процедура и какво могат да означават резултатите
- Знайте какво да очаквате, ако не вземете лекарството или не си направите тест или процедура
- Ако имате последваща среща запишете си датата, часа и целта на посещението
- Винаги се консултирайте с лекаря, ако имате въпроси
https://www.hopkinsmedicine.org