Срокът на годност на етеричните масла
1312Чистите етерични масла не гранясват и всъщност нямат твърд срок на годност. С течение на времето обаче етеричните масла могат да се окислят, да се влошат и постепенно да загубят своята терапевтична стойност и ароматни свойства.
Продължителността на живота на етеричните масла може потенциално да варира значително от едно растение до друго, от една дестилация до следваща и от един доставчик до друг.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА АЛЕРГИЯ С ОТСТЪПКА ТУК!
Ключови фактори, които могат да повлияят на срока на годност на етеричните масла:
- Съставът на естествените химични съставки присъстващи в етеричното масло
- Методът на дестилация
- Условията и дейностите по време на дестилацията
- Качеството на използваните растителни продукти
- Грижите при бутилирането и съхранението на етеричното масло от производителя и от доставчиците които предлагат маслото
- Условията за съхранение на маслото след като го получите
Тъй като много от факторите, които оказват влияние върху срока на годност започват с ботаническото засаждане, отглеждане и прибиране на реколтата, дестилацията и първоначалната обработка и съхраняване на етеричното масло важно е да пазарувате от доставчици на етерично масло на които имате доверие.
Някои доставчици на етерично масло могат да споделят датата на дестилация за всяка партида етерично масло което поддържат. Отговорните продавачи съхраняват етерични масла при условия които са много по - добри от това което ние като потребители можем да направим.
Например някои продавачи държат насипните си запаси от масло запечатани и покрити с азот и охладени или съхранявани в хладилна стая, за да предпазят маслата и драстично да намалят риска от окисление. Следователно, масло което е дестилирано преди една година, но се съхранява при първични условия на съхранение ще запази своята терапевтична цялост много по - добре от масло което е дестилирано по - скоро, но което не е било съхранявано добре или неправилно.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА АЛЕРГОЛОГ С ОТСТЪПКА ТУК!
Изследване на микоплазма и уреаплазма от урина, за 25 лв., от СМДЛ "МиЛаб"!
Назъбена протеза с телескоп корони за 450 лв. от Дентална клиника "Ситидент"!
Продължителност на живота на етеричното масло
Колко време издържат етеричните масла?
Робърт Тисеранд, пионерът в ароматерапията, експерт по етерични масла и автор на "Безопасността на етеричните масла" предоставя правило за определяне на срока на годност на етеричните масла.
Той препоръчва да съхранявате етеричните масла в хладилник и основава тези насоки на правилна грижа и студено съхранение (намалете наполовина тези насоки за масла, които не се съхраняват в хладилник):
1-2 години: масла от цитрус, нероли, лимонова трева, тамян, чаено дърво, бор и смърч или маслата, които съдържат монотерпени особено лимонен са по - податливи на окисление. Колкото повече монотерпени съдържа едно масло толкова по - кратък е срокът му на годност.
Повечето етерични масла от цитрусови кори, с изключение на бергамот се състоят от 90% или повече монотерпени и следователно са масла които имат най - кратък срок на годност Други масла, които обикновено се състоят от над 80% монотерпени включват масла от корен на ангелика, кипарис, тамян, бор и смърч.
2-3 години: Повечето други етерични масла или маслата които съдържат по - висок процент алдехиди, оксиди, монотерпеноли, естери, етери, феноли или кетони.
4-8 години: Сандалово дърво, ветивер, пачул или маслата, които съдържат висок процент сесквитерпени и/или сесквитерпеноли имат най - дълъг срок на годност. Въпреки, че ароматното качество на тези масла може да се запазис времето тяхното терапевтично качество все още може да намалее.
За терапевтична употреба може да е разумно да се използват в рамките на долния праг от 4 години. Други масла които съдържат значителен процент сесквитерпени и/или сесквитерпеноли включват копайба балсам ( Copaifera Officinalis), гурджун балсам и смирна. Някои дестилации от кедрово дърво имат по - високи концентрации на сесквитерпени.
В книгата "Химия на ароматерапевтичните масла", Е. Джой Боулс се включва кратък раздел „Реактивност“ за всяка функционална група, който помага да се даде много обща представа за това колко реактивна и колко склонна към окисляване е всяка функционална група. Например Боулс заявява, че "Естерите обикновено са доста стабилни особено в етеричните масла където няма налична вода за хидролиза", "Етерите не са много реактивни когато са изложени на топлина и светлина" и "Кетоните са относително стабилни".
Увеличаване на срока на годност
Срокът на годност на етеричните масла може да се увеличи максимално като се съхраняват в тъмни стъклени бутилки, като се държат капачките им плътно затворени и се съхраняват в хладилник или на хладно и сухо място далеч от слънчева светлина.
Когато изразходвате маслото от голяма бутилка бутилирайте отново маслото в по - малка бутилка. Това намалява празното ространство и количеството кислород което остава в контакт с маслото.
Насоки за определяне дали дадено етерично масло се е влошило
- Ароматът се е променил
- Етеричното масло се е сгъстило
- Етеричното масло е помътняло
Запишете датата на която сте закупили всяко етерично масло върху капачката или етикета му. Въпреки, че може да не знаете винаги датата на която етеричното масло е дестилирано все пак можете да следите "възрастта" на маслата като запишете датата на покупката върху етикета на бутилката с масло.
Някои компании започват да поставят кръгли етикети на капачките на шишетата с етеричните масла. Може да си кпупите етикети и да поставите върху всяко от маслата. На етикета да запишете датата на която сте купили маслото и името на маслото.
https://www.aromaweb.com