Сърцебиене! Кои са най-често срещаните причини за него?
123639Сърцебиенето се нарича още тахикардия и един от най-често срещаните симптоми. Всеки един човек е имал ускорена сърдечна дейност и не рядко този симптом е сериозна причина за притеснение. Сърцебиенето може да бъде абсолютно безобидно, но също така може да е важен признак. Често тахикардията е поводът за посещение на личния лекар или спешните кабинети.
Сърцебиенето може да бъде физиологично, когато тялото е поставено в условия на натоварване. При физически усилия е напълно нормално и необходимо да се ускори сърдечната дейност, за да може кръвта да достигне до всички периферни тъкани и органи. По този начин кислородът и хранителните вещества попадат във всички нуждаещи се органи и тялото може да продължава да работи усилено.
Нормалната сърдечна честота е 60-100 удара в минута. Всички останали стойности са патологични. Ускорената сърдечна дейност над 100 удара в минута се нарича тахикардия, а намалената под 60 удара в минута - брадикардия.
Кои са най-често срещаните причини за сърцебиене?
Тахикардията обикновено е признак, че трябва да посетите лекар. Причините може да бъдат най-разнообразни и те трябва да бъдат уточнени чрез образни и лабораторни изследвания.
Заболявания на сърдечно-съдовата система. Сърцебиенето може да означава увреда на сърцето, в резултат на което то бие по-ускорено от нормалното. Ритъмните и проводните нарушения са често срещани и трябва да бъдат лекувани, защото крият редица рискове от усложнения.
Анемия. Понижените нива на хемоглобин водят до кислороден глад на периферните тъкани и органи. Това кара сърцето да бие по-ускорено, за да може по някакъв начин да компенсира този дефицит.
Хиперфункция на щитовидната жлеза. Тиреоидните хормони повлияват сърдечно-съдовата система и повишените им нива водят до тахикардия. Задължително е хората с подобни оплаквания да бъдат прегледани от ендокринолог, който по преценка да назначи лабораторно изследване на щитовидни хормони.
Преглед при кардиолог и кардиогама за 56 лв.,от ДКЦ III Варна
Хронични заболявания на дихателната система. Те са причина за хипоксемия (намаляване на кислородното насищане на кръвта). Някои заболявания водят и до дихателна недостатъчност, което е причина за още по-силно изразен кислороден дефицит. При тези заболявания тялото се опитва да компенсира чрез изпомпване на повече кръв към жизнено важните органи, а клинично този компенсаторен механизъм се изявява чрез тахикардия.
Хормонални промени. Женският организъм преминава през най-различни етапи, обусловени от хормоналните промени, които се случват. Бременността, менопаузата или някои заболявания, свързани с хормонален дисбаланс, може да са причина за тахикардия.
Паническо разстройство. Паник атаката включва комплекс от най-разнообразни симптоми, но един от най-типичните е сърцебиенето. То допълнително се потенцира от силния страх и от отделянето на стресови хормони.
Прекалено много стимулиращи напитки. Кофеинът стимулира сърдечната дейност и покачва артериалното налягане. Прекомерната употреба на кафе, стимулиращи чайове, енергийни напитки и т.н. водят до сърцебиене и хиперактивност.
Хипогликемия (ниски нива на кръвна захар).Хипогликемията е стресово и опасно състояние за организма. Затова той реагира с отделянето на голямо количество стресови хормони (кортизол, адреналин), които повишават артериалното налягане и ускоряват значително сърдечната дейност.
Хипотония (ниско кръвно налягане). Хипотонията е причина за нарушена перфузия на органите. В резултат на това сърцето започва да бие по-ускорено, за да може да не остави важни органи и структури без кислород и хранителни вещества.
Сърцебиенето е важен симптом и задължително изисква консулт със специалист. Може да се касае за безобидно моментно състояние, но може и да бъде първият признак на сериозно заболяване.