Стрес и тревожност - каква е връзката с повишаване на кръвното налягане
8448В много моменти от ежедневието ни започваме започваме да усещаме физическите симптоми на стрес и безпокойство. Пулсът се ускорява и настроението се влошава тъй като тялото започва да се чувства изтощено. Предполага се, че стресът и безпокойството предизвикват кръвното налягане да се покачва рязко.
Промените в начина на живот могат да намалят риска от хипертония и други сърдечни проблеми.
Каква е връзката между стреса, тревожността и кръвното налягане?
Трябва ли да се тревожим за това как краткотрайният стрес се отразява на тялото или само продължителният стрес създава проблеми за здравето?
Кардиологът д-р Люк Лафин, Клиника Кливланд разяснява проблемите, които стресът създава за кръвното налягане.
Стресът не влияе на кръвното налягане в дългосрочен план, но често оказва влияние върху факторите свързани с начина на живот което може да допринесе за повишаване на кръвното налягане. Д-р Лафин потвърждава, че наистина има връзка между стреса, безпокойството, високото кръвно налягане и риска от други здравословни проблеми свързани със сърцето.
Въпреки, че стресът и безпокойството определено могат да причинят повишено кръвно налягане те не причиняват непременно продължително повишаване на кръвното налягане. За да разберем това е важно да знаем за двете категории стрес, които изпитваме: остър стрес и хроничен стрес.
Докато и двете категории стрес могат да доведат до повишаване на кръвното налягане те имат различни дългосрочни ефекти.
Остър стрес и кръвно налягане
Острият стрес е временен стрес причинен от конкретно събитие. Пристъпите на безпокойство като пристъп на паника също могат да причинят остър стрес, който повишава кръвното налягане. Ако сме в стресова ситуация нормалната физиологична реакция е повишаване на кръвното налягане.
Острият стрес може да увеличи сърдечната честота и да активира симпатиковата нервна система което от своя страна повишава кръвното налягане. В тези случаи симптомите изчезват след като стресорът изчезне. Когато излизаме от пристъпа на паника скоро кръвното налягане също се връща към нормалното.
Нормално е да изпитвате промени в кръвното налягане през целия ден и тялото обикновено е умело да ги управлява. Тялото може да се справи доста добре с остри промени в кръвното налягане.
Това за което наистина се тревожим е хронично повишеното кръвно налягане.
ПАКЕТ "Щитовидна жлеза" TSH, TAT и МАТ за 31 лв. на над 100 адреса, от МДЛ "Рамус"
Хроничен стрес и кръвно налягане
Изследователите не знаят толкова много за начините по които хроничният стрес влияе върху кръвното налягане, отбелязва д-р Лафин. Но знаят, че стресът може да повлияе на навиците на живот и да увеличи риска от здравословни проблеми.
Стресът може да се прояви като нездравословни навици на живот, които в крайна сметка могат да повлияят на риска от сърдечно-съдови заболявания. Когато сте под хроничен стрес може да:
- Спите по - малко или по - зле
- Не спортувате толкова много
- Направите избор на нездравословна диета
- Пуши или пиете, в най- лошия случай злоупотреба с наркотици
Всички тези навици могат да доведат до по - високо кръвно налягане и да увеличат риска от инсулт или други сърдечни проблеми.
Кога острият стрес се превръща в хроничен?
Тъй като всички се справяме със стреса по различни начини може да е трудно да видим признаците на остър стрес превръщащи се в хроничен. Стресовите фактори, които продължават седмици наред се превръщат в хронични стресови фактори, които трябва да бъдат решени в името на здравето на сърцето, както и психичното здраве.
Ако няколко седмици се превърнат в няколко месеца, а няколко месеца се превърнат в няколко години може да бъде много трудно да се обърнат тези модели, предупреждава д-р Лафин.
Също така става по - трудно да се отървем от някои допълнителни мазнини по корема което завършва с повишаване на кръвното налягане, кръвната захар, холестерола в кръвта и други предизвикателства за здравето.
Как да намалим стреса, безпокойството и кръвното налягане?
Когато трябва да се справяме със стрес и безпокойство начинът по който тялото го прави се отразява на здравето ни. Но при всеки зависи колко е чувствителен на възприемане на стреса. Двама души могат да бъдат в една и съща ситуация, но това може да бъде много по - стресиращо за единия от другия.
Някои хора просто се справят по - добре със стреса и имат по - здравословни стратегии за справяне или начини за подкрепа.
Някои от начините по които можете да намалите нивата на стрес и да се справите с безпокойството си което от своя страна може да понижи кръвното налягане:
- Редовните упражнения са чудесен начин да се чувстват по - добре, да намалите нивата на стрес и да помогнат да се адаптират към стресови ситуации
- Положителните ефекти върху здравето на сърцето също са важни за кръвното налягане
- Осигурете си достатъчно висококачествен сън: Съсредоточете се както върху количеството така и върху качеството на съня като се стремите към шест до осем часа непрекъснат сън на нощ. За стабилно кръвно налягане трябва да спите около шест до осем часа без прекъсване през нощта
- Премахнете стресовите фактори когато е възможно: За да намалите стреса си важно е да се опитате да премахнете някои от фактоите, които го причиняват. Разбира се това е по - лесно да се каже отколкото да се направи когато основният стресор е работа или член на семейството. В тези случаи допълнителни стъпки като терапия може да помогнат да се справите със стреса
- Поддържайте здравословна за сърцето диета: Храните с високо съдържание на сол и мазнини могат да повишат кръвното налягане дори преди да добавите стрес и безпокойство към сместа. За да поддържате кръвното налягане ниско опитайте се да намалите тези храни като добавите здравословни за сърцето и богати на антиоксиданти храни
- Опитайте медитация: Различните форми на медитация могат да помогнат да се справите както с острия така и с хроничния стрес. Проучване показа, че програмите за медитация и майндфлуенс техниките също могат да подобрят безпокойството
Лекарства за справяне със стреса и безпокойството
Управлението на хипертонията (стрес) наистина е 70% начин на живот и 30% лекарства. За да започнете консултирайте се с Вашия лекар. Той може да зададе въпроси относно начин на живот и навици включително моделите на Вашия сън.
„Винаги говоря с пациенти за въздействието на съня върху здравето на сърцето и как стресът влияе на съня“, казва д-р Лафин. Може също да се наложи да разчитате на лекарства, за да намалите безпокойството си.
Но също както способността да се справяте със стреса кое лекарство ще работи най - добре варира от човек на човек и изисква консултация с лекар.
Д-р Лафин предлага, ако стресът и безпокойството водят до силно повишаване на кръвното налягане да се опита прием на лекарства наречени бета-блокери. Те не са първата линия на лечение за кръвно налягане при повечето хора, но могат да бъдат полезни за хора със значителен стрес и безпокойство тъй като намаляват активността на симпатиковата нервна система и забавят сърдечната честота в стресови ситуации.
Други лекарства за понижаване на кръвното налягане включват блокери на калциевите канали и блокери на ангиотензин рецепторите. Но не винаги всичко опира до лекарства.
Няма лекарство което да излекува всичко и да гарантира здраво сърце винаги така, че от Вас зависи да възприемете начин на живот, който ще Ви помогне да поддържате здравето си във върхова форма.
https://health.clevelandclinic.org