Три стъпки за превенция на диабет тип 2
3687Има два типа диабет: тип 1 и тип 2, като не е възможно да се предотврати диабет тип 1. Диабет тип 2 е нарастваща загриженост за здравето и много хора искат да научат за начините за неговото предотвратяване__.__ Въпреки, че има някои рискови фактори, които хората не могат да променят например възрастта и семейната медицинска история има няколко стъпки, които могат да предприемат, за да намалят вероятността от развитие на състоянието. Трите ефективни превантивни мерки, които значително могат да намалят риска от развитие на диабет тип 2 са: поддържането на здравословно тегло, доброто хранене и физическите упражнения,
Поддържане на здравословно тегло
Една от най-важните стъпки, които човек може да предприеме, за да предотврати появата на диабет тип 2, е да достигне или поддържа здравословно тегло. Националният институт за диабет и храносмилателни и бъбречни заболявания предполага на САЩ предполага, че ако човек с наднормено тегло загуби около 5-7% от телесното си тегло, той може да намали шансовете си да развие диабет тип 2. Според Американската асоциация за диабет наднорменото тегло може да увеличи риска за човек от:
Пакет от изследвания за диабет за 27,50 лв., от МДЛ "Мед-Диа"
Ехо-Доплер диагностика на Диабетно стъпало в Аджибадем Сити Клиник Сърдечно-съдов център!
- диабет тип 2
- сърдечно заболяване
- удар
- висока кръвна захар
- високо кръвно налягане
- нивата на вредния холестерол
Ако човек с наднормено тегло намали общото си тегло само с 10-15 килограма, той може значително да намали риска от развитие на тези състояния. Въпреки това ефективният контрол на теглото може да бъде предизвикателство. Резултатите често идват бавно и изискват промени във физическата активност, както и в хранителните навици.
Някои стратегии, които човек може да предприеме, за да помогне за достигане и поддържане на здравословно тегло:
- присъединяване към група за подкрепа
- изготвяне на план за хранене
- водене на дневник за храните, които консумира и храненето
- яде по-малки порции
- пиене на много вода
- присъединяване към фитнес зала или спортен клуб
- прекарване на по-малко време в седене през деня
- получаване на достатъчно сън
Хората, които искат да отслабнат трябва да говорят с лекаря си и да обсъдят безопасни и ефективни методи.
Хранене чрез балансирана диета
Поддържането на балансирана диета може да помогне за намаляване на риска от развитие на диабет тип 2. Това е решаваща част за достигане и поддържане на здравословно тегло. Но това не означава просто намаляване на калориите, а включване на храни богати на витамини, минерали, фибри, протеини и добри мазнини. Също избягване или намаляване на храните с добавени захари и натрий. Някои от най-добрите храни, които трябва да включите в превантивната диета:
- зелени листни зеленчуци
- боб
- зеленчуци без нишесте
- пресни или замразени плодове
- постни протеини като риба и тофу
- ядки и семена
- овесени ядки и пълнозърнести храни
Храните, които трябва да се избягват:
- сладки напитки, включително енергийни напитки, газирани напитки и сокове
- преработени меса като бекон
- пакетирани закуски
- сладкиши и десерти
Добре е да започнете с малки стъпки и промени. Например някой, който редовно пие сода може да опита да я замести с газирана вода. Друг пример е замяната на белите брашна и макароните с пълнозърнести варианти.
Също така опитайте да намалите размера на храненето и пиенето на вода няколко минути преди основното хранене. Това може да помогне да се намали количеството калории, които се консумират по време на хранене.
Упражнявайте се редовно
Основна част от достигането и поддържането на здравословно тегло е упражнението редовно. Това има редица ползи за здравето, включително:
- подобряване на притока на кръв
- намаляване на риска от сърдечни заболявания
- подобряване на издръжливостта
- намаляване на теглото
- осигуряване на облекчаване на стреса
- подобряване на гъвкавостта
Има няколко вида упражнения, които човек може да опита да предотврати развитието на диабет тип 2:
- аеробни упражнения, като ходене, колоездене, плуване или бягане
- силова тренировка с помощта на тежести или ленти
- упражнения за разтягане, йога или пилатес
Също може да се включи повече движение през деня си, като се паркира по-далеч от работното място или използва активния транспорт. Стремете се да се движите или разтягате поне 30 минути през деня.
Също така за максимална полза, човек трябва да се стреми да прави поне 30 минути аеробна дейност веднъж на ден в продължение на 5 дни от седмицата. Винаги трябва да се говори с лекар преди да започнат режим на упражнения за първи път, за да обсъдят безопасността и рисковете.
Рискови фактори
Рисковите фактори, които човек може да намали включват нивата на холестерола и теглото. Наличието на по-високи нива на лошия холестерол и наднорменото тегло увеличават риска от развитие на диабет тип 2. Могат да се намалят някои, но не всички от рисковите си фактори за диабет тип 2. Рисковите фактори, които човек не може да промени:
- Възраст: Възрастните хора имат по-висок риск от развитие на диабет от младите хора
- Раса: американските индианци, афроамериканците, коренните хавайци, мексиканските американци, островите от Тихоокеанския басейн и азиатските американци са изложени на по-висок риск от диабет
- Семейна анамнеза: Наличието на близък член на семейството като братя и сестри или родители с диабет тип 2 увеличава риска
- Гестационен диабет: Жените, които развиват гестационен диабет по време на бременност са изложени на по-голям риск от диабет тип 2.
Ранни признаци на диабет
Има няколко потенциални ранни предупредителни знака, които човек може да изпита, което показва, че има диабет. Те включват:
- повишена жажда
- честа нужда от уриниране
- усещане за постоянен глад
- замъглено зрение
- умора
- развиване на по-тъмни петна по кожата
- сърбеж
- изтръпване или изтръпване в ръцете или крака
- разрези, които лекуват бавно
Кога да посетите лекар
С напредване на възрастта трябва да посещанагте семейния си лекар за годишни прегледи. Обикновено лекарят ще препоръча кръвна работа, за да провери за фактори като нива на кръвна захар, холестерол и други предупредителни знаци за здравето.
При годишните профилактични прегледи може да попитате своя лекар за стратегии, които помагат за предотвратяване на диабет, особено ако има фамилна анамнеза за състоянието.
Ако човек изпитва някакви признаци или симптоми на диабет, най-добре е да говори с лекар. Това е така, защото диагностицирането на диабет рано може да помогне да се поддържат симптомите под контрол.
https://www.medicalnewstoday.com