Ваксините срещу COVID-19 - сравнение с други ваксини
1904Новата реалност с ваксините срещу COVID-19 може да изглежда плашеща за някои и е естествено да възникнат много въпроси относно тяхната ефективност. Проучване изследва разликата между ефективност и ефикасност, сравнява ваксините срещу COVID-19 с други ваксини като например противогрипна ваксина и сравнява съображенията за безопасност.
Всички данни и статистики се основават на публично достъпни данни към момента на публикуване на проучването. Докато Pfizer/BioNTech пускат ваксината си срещу COVID-19 в цяла Великобритания и САЩ светът се пита колко ефективна ще бъде тя. Разглеждайки трите водещи ваксини Pfizer/ BioNTech разполага с 95% ефикасност, ваксината на Oxford/AstraZeneca има средно 70% ефикасност, докато ваксината Moderna има 94,1% ефикасност. Но какво говири това за тяхната ефективност?
Ефективност срещу ефикасност - каква е разликата?
Заслужава да се отбележи, че "ефективност" и "ефикасност" са два различни термина. Въпреки, че медиите често ги използват като взаимозаменяеми ефикасността се отнася до това как действа ваксината при идеални лабораторни условия като тези в клинично изпитване.
За разлика от това ефективността се отнася до това как се представя в реални условия. С други думи при клинично изпитване 90% ефикасност означава, че има 90% по-малко случаи на заболяване в групата получавала ваксината в сравнение с плацебо групата. Въпреки това участниците избрани за клинично изпитване са по-здрави и по-млади от тези в общата популация и обикновено нямат основни състояния.
Освен това изследователите обикновено не включват определени групи в тези проучвания като деца или бременни. Така, че въпреки, че ваксината може да предотврати заболяване в едно проучване може да видим този спад на ефективността когато се прилага на по-широката популация. Това обаче само по себе си не е лошо.
Ефективност срещу грип
Не е необходимо ваксините да имат висока ефективност, за да спасят хиляди животи и да предотвратят милиони случаи на заболявания. При популярният грип например има ефективност от 40-60% според Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC). Въпреки това през 2018-2019 г. се предотвратяват около "4,4 милиона грипни заболявания, 2,3 милиона свързани с грип медицински посещения, 58 000 болничен престой и 3500 смъртни случаи свързани с грип". Също така си струва да се отбележи, че ефективността на грипната ваксина варира от сезон на сезон поради естеството на грипните вируси циркулиращи през тази година.
Определянето на точната степен на ефективност може да бъде предизвикателство. И накрая се споменава, че броят на дозите може също да подобри ефективността на някои ваксини. При грипна ваксина две дози ваксина вместо една могат да предложат повишаване на защитата, но тази полза е ограничена само до няколко специфични групи като деца или реципиенти на трансплантирани органи. Изглежда, че единичната доза не е от полза за хора на възраст над 65 години или при случаи с нарушена имунна система. За разлика от това както се споменава по-долу за ваксини като тези срещу полиомиелит и морбили е необходим по-голям брой дози за постигане на пикова ефективност.
Ефективност на ваксината срещу полиомиелит
Ваксината срещу полиомиелит може да бъде до 100% ефективна. Според CDC "Две дози инактивирана полиомиелитна ваксина (IPV) са 90% ефективни или повече срещу полиомиелит, три дози са ефективни от 99% до 100%. Експертите обаче препоръчват IPV в четири дози. Тези четири дози в комбинация дават 99-100% ефективност. IPV ваксината предпазва от полиомиелит заболяване, причинено от полиовируса което може да предизвика инфекция в мозъка и гръбначния мозък на човек причинявайки парализа.
Ефективност на ваксината срещу морбили
Ваксината MMR, която предпазва от морбили, паротит и рубеола може да бъде до 97% ефективна при предотвратяване на морбили когато се прилага в две дози. Една доза е приблизително 93% ефективна според CDC.
Пакет COVID-19 от СМДЛ Кандиларов!
Как се сравняват страничните ефекти?
Що се отнася до новите ваксини въпросът за безопасността е разбираем. Въпросът "Колко безопасна е тази ваксина?" може да се интерпретира като "Какъв е рискът от развитие на странични ефекти от тази ваксина?" И в отговор на това запитване е важно да се отбележи, че няма лекарство дори и най-често срещаното болкоуспокояващо, което да е напълно без странични ефекти.
Учените са разделили страничните ефекти, които очакват да се появят с ваксината BioNTech на "много често срещани", "често срещани" и "необичайни". Много често срещани нежелани реакции, които могат да засегнат повече от 1 на 10 души, включват:
- болка на мястото на инжектиране
- умора
- главоболие
- мускулна болка
- втрисане
- болки в ставите
- висока температура
Нечесто срещаните нежелани реакции, които могат да засегнат до 1 на 100 души включват увеличени лимфни възли или неразположение.
За сравнение CDC изброява следните нежелани реакции при противогрипна ваксина като често срещани:
- болезненост и зачервяване
- подуване или и двете от изстрела
- главоболие
- висока
- температура
- гадене
- мускулни болки
Понякога поставянето на инжекция за противогрипна ваксина може да причини припадък както всяка друга инжекция. CDC препоръчва противогрипна ваксина с изключение на деца под 6-месечна възраст или такива с тежки алергии към грипната ваксина или която и да е съставка във ваксината. Някои проучвания са установили лек риск от синдром на Guillain-Barré след ваксинация срещу грип, докато други проучвания не са установили връзка. За тези, които са открили такава вероятност този риск е бил 1-2 на 1 000 000 души.
За морбили, паротит и рубеола ваксината (MMR) нежеланите реакции изброени като чести от CDC са:
- болка в ръката на мястото на убождане
- висока температура
- лек обрив
- временна болка и скованост в ставите
Рядко ваксината може да предизвика:
- фебрилни гърчове
- подуване на бузите или шията
- или временно нисък брой тромбоцити в кръвта
Нито едно от тях обаче не е животозастрашаващо или има дългосрочни ефекти. За полиомиелит CDC отбелязва, че "възпалено място със зачервяване, подуване или болка където се прави убождането може да се случи след ваксина срещу полиомиелит." В допълнение, "Както при всяко лекарство има много малък шанс ваксината да причини тежка алергична реакция, друго сериозно нараняване или смърт."
Ваксината срещу COVID-19 и алергични реакции
След пускането на ваксината BioNTech в Обединеното кралство двама реципиенти, които са имали анамнеза за сериозни алергии развиват алергични реакции. Това накара регулаторните ортани да препоръчат на хората, които имат анамнеза за значителни алергични реакции да не прилагат ваксината срещу COVID-19.
Въпреки, че предпазливостта е за предпочитане в ранните етапи на въвеждане на ваксина заслужава да се отбележи, че всички ваксини включително тези срещу полиомиелит, грип и морбили имат риск да предизвикат тежки алергични реакции. Този риск е около 1 на 900 000 души.
С ваксината срещу COVID-19 и кандидатите за ваксина данните за безопасност, които имаме досега идват от десетки хиляди хора получаващи ваксината в проучванията Pfizer/BioNTech, Moderna и Oxford/AstraZeneca. Така, че информацията за безопасност, която можем да получим въз основа на този брой участници е достатъчна, за да могат регулаторните органи да решат дали дадена ваксина е достатъчно безопасна. Възможно е обаче да не е достатъчно да се открият редки събития, които могат да засегнат например 1 на 100 000 души. Както д-р Чарли Уелър, ръководител на ваксините в Wellcome Trust в Лондон, Великобритания, посочва: "Ще са необходими много повече данни, за да се определи дали има връзка между ваксината и тези алергични реакции. След това ще бъдат издадени насоки за тези, които могат да бъдат изложени на риск.
Тъй като вече тече пускането на ваксините остават още много въпроси без отговор. Текущото наблюдение ще ни помогне да идентифицираме всички последователни модели на нежелани събития. Както е нормално за всяка ваксина от съществено значение е внимателното и непрекъснато наблюдение на данните за безопасност и ефикасност при нейното доставяне, споделя Д-р Чарли Уелър
https://www.medicalnewstoday.com