Видове заболявания на гастроинтестиналния тракт
835Гастроезофагеалната рефлуксна болест (ГЕРБ), диарията и колоректалния рак са примери за стомашно-чревни заболявания. При преглед някои заболявания не показват някакъв здравословен проблем в стомашно-чревния тракт, но все още има симптоми. Други заболявания имат симптоми и също има видими нередности в стомашно-чревния тракт. Повечето стомашно-чревни заболявания могат да бъдат предотвратени и/или лекувани.
Какво представляват заболяванията на гастроинтестиналния тракт?
Заболяванията на гастроинтестиналния тракт засягат стомашно-чревния (гастроинтестиналния) тракт от устата до ануса. Някои примери включват колит, хранително отравяне, непоносимост към лактоза и диария. Съществуват два вида стомашно-чревни заболявания.
Функционални стомашно-чревни заболявания
Функционалните заболявания са тези при които стомашно-чревният тракт изглежда нормален при изследване, но не се движи правилно. Те са най-честите проблеми засягащи стомашно-чревния тракт (включително дебелото черво и ректума). Чести примери са запек, синдром на раздразнените черва (IBS), гадене, газове, подуване на корема и диария.
Много фактори могат да нарушат стомашно-чревния тракт и неговата подвижност:
- Диета с ниско съдържание на фибри
- Недостатъчно упражнения
- Промени в рутината
- Яденето на големи количества млечни продукти
- Стрес
- Съпротива на желанието за движение на червата поради хемороиди
- Прекомерна употреба на лекарства против диария, които с течение на времето отслабват мускулните движения на червата
- Приемане на антиацидни лекарства съдържащи калций или алуминий
- Прием на определени лекарства особено антидепресанти, лекарства съдържащи желязо и силни болкоуспокояващи
Бременност
Някои бременни жени също имат повишена чувствителност в органите на стомашно-чревния тракт (висцерална свръхчувствителност). Това може да ги накара да почувстват болка или дискомфорт дори когато органите функционират нормално.
Структурни стомашно-чревни заболявания
Структурните стомашно-чревни заболявания са тези при които червата изглеждат необичайни при изследване и също така не функционират правилно. Понякога структурната аномалия трябва да бъде отстранена хирургически. Чести примери за структурни стомашно-чревни заболявания включват стриктури, стеноза, хемороиди, дивертикуларна болест, полипи на дебелото черво, рак на дебелото черво и възпалително заболяване на червата.
Някои от често срещаните стомашно-чревни заболявания
Лекарите специализирали в стомашно-чревни заболявания са гастроентеролози. Хирурзите, които се специализират в стомашно-чревни заболявания са колоректални хирурзи (проктолози). Някои от най-честите състояния, които лекуват:
Запек
Запекът, който е функционален проблем затруднява движението на червата (изхождането), изпражненията сe случват рядко (по-малко от три пъти седмично) или непълни. Запекът често е свързан с „груба храна“ в диетата или с нарушаване на обичайната рутина или диета.
Запекът Ви кара да се напрягате по време на движение на червата. Може да причини малки, твърди изпражнения и понякога анални проблеми като фисури или хемороиди. Запекът в някои случаи може да е знак за по-сериозно медицинско състояние. Можете да лекувате запека като:
- Увеличите количеството фибри и вода в диетата
- Спортувате редовно и увеличавате интензивността на упражнения според нивото
Ако тези методи не работят лаксативите могат да бъдат полезни. Винаги следвайте инструкциите на слабителното лекарство както и съветите на лекаря.
Профилактичен преглед при гастроентеролог и ехография на коремни органи в ДКЦ ГУРГУЛЯТ!
Синдром на раздразнените черва (IBS)
Синдромът на раздразнените черва (наричан още спастично дебело черво, раздразнено дебело черво, IBS или нервен стомах) е функционално състояние при което чревните мускули се свиват повече или по-рядко от „нормалното“. Някои храни, лекарства и емоционален стрес са фактори, които могат да предизвикат IBS. Симптомите на IBS включват:
- Коремна болка и спазми
- Излишни газове
- Подуване на корема
- Промяна в навиците на червата като по-твърди, по-редки или по-неотложни изпражнения от нормалното
- Запек и/или диария
При IBS:
- Избягвайте прекомерния кофеин
- Увеличете фибрите във Вашата диета
- Наблюдавайте кои храни предизвикват IBS и избягвайте тези храни
- Минимизирайте стреса или прилагайте различни начини за справяне със стреса
- Приемайте лекарства предписани от лекар
- Избягвайте дехидратация и хидратирайте добре през целия ден
- Получавайте висококачествена почивка/сън
Хемороиди
Хемороидите са разширени вени в аналния канал. Това е структурно заболяване. Те се причиняват от хронично свръхналягане от напрежение по време на движение на червата, упорита диария или бременност. Има два вида хемороиди: вътрешни и външни.
Вътрешните хемороиди са кръвоносни съдове от вътрешната страна на аналния отвор. Когато паднат в ануса в резултат на напрежение те се дразнят и започват да кървят. Те могат да паднат достатъчно, за да пролабират (потънат или да излязат) от ануса. Лечението включва:
- Подобряване на навиците за изхождане като избягване на запек, ненапрягане по време на изхождане и движение на червата когато имате желание
- Лекарите използват лигиращи ленти за премахване
- Хирургическо отсктраняване. Хирургия е необходима при малък брой пациенти с много големи, болезнени и упорити хемороиди
Външните хемороиди са вени, които се намират точно под кожата от външната страна на ануса. Понякога след напъване външните хемороидални вени се пукат и под кожата се образуват кръвни съсиреци. Лечението включва отстраняване на съсирека и вената под локална анестезия и/или отстраняване на самия хемороид.
Анални фисури
Аналните фисури също са структурно заболяване. Те са разцепвания или пукнатини в лигавицата на ануса. Най-честата причина за анална фисура е преминаването на много твърди или воднисти изпражнения. Пукнатината в аналната лигавица разкрива подлежащите мускули, които контролират преминаването на изпражненията през ануса и извън тялото. Аналната фисура е един от най-болезнените проблеми, които можете да имате тъй като откритите мускули се дразнят от излагане на изпражнения или въздух. Това води до интензивна пареща болка, кървене или спазми след изхождане.
Първоначалното лечение на анални фисури включва лекарства за болка, диетични фибри за намаляване на появата на големи, обемисти изпражнения и седящи бани (седене в няколко см топла вода). Ако тези средства не облекчат болката може да се наложи операция за възстановяване на фисурата.
Перианални абсцеси
Перианалните абсцеси също са структурно заболяване. Могат да възникнат когато малките анални жлези, които се отварят от вътрешната страна на ануса се запушат и бактериите винаги присъстващи в тези жлези причиняват инфекция. Когато се образува гной се образува абсцес. Лечението включва дрениране на абсцеса обикновено под местна анестезия.
Анална фистула
Анална фистула е структурно заболяване и често следва дренаж на абсцес. Анормален, подобен на тръба проход от аналния канал до дупка в кожата близо до отвора на ануса. Телесните отпадъци пътуващи през аналния канал се отклоняват през този малък канал и навън през кожата причинявайки сърбеж и дразнене. Фистулите също причиняват дренаж, болка и кървене. Те рядко се лекуват сами и обикновено се нуждаят от операция за дрениране на абсцеса и "затваряне" на фистулата.
Дивертикуларна болест
Дивертикулоза, наличието на малки издатини (дивертикули) в мускулната стена на дебелото черво, които се образуват в отслабени области на червата. Те обикновено се появяват в сигмоидното дебело черво, зоната с високо налягане на долната част на дебелото черво.
Дивертикуларното заболяване е много често и се среща при 10% от хората над 40-годишна възраст и при 50% от хората над 60-годишна възраст в западните култури. Често се причинява от твърде малко фибри в диетата. Дивертикулозата понякога може да се развие и прогресира в дивертикулит
Усложненията на дивертикуларната болест се случват при около 10% от хората с изпъкналост. Те включват инфекция или възпаление в торбичките (дивертикулит), което може да доведе до кървене и запушване. Лечението на дивертикулит включва лечение на запека и понякога антибиотици, ако е наистина тежко. Хирургията е необходима като крайна мярка при тези, които имат значителни усложнения за отстраняване на засегнатия сегмент на дебелото черво.
Полипи на дебелото черво и рак
С напредъка в ранното откриване и лечение колоректалният рак е една от най-лечимите форми на заболяването. Чрез използването на различни скринингови тестове е възможно да се предотврати, открие и лекува болестта много преди появата на симптомите.
Значението на скрининга за колоректален рак
Почти всички колоректални ракови заболявания започват като полипи на дебелото черво, доброкачествени (неракови) образувания в тъканите покриващи дебелото черво и ректума. Ракът се развива когато тези полипи растат и анормалните клетки се развиват и започват да нахлуват в околните тъкани. Отстраняването на полипи може да предотврати развитието на колоректален рак. Почти всички предракови полипи могат да бъдат отстранени безболезнено по време на колоноскопия. Ако не бъде уловен в ранните етапи колоректалния рак може да се разпространи в цялото тяло. По-напреднал рак изисква по-сложни хирургични техники.
Повечето ранни форми на колоректален рак не причиняват симптоми, което прави скрининга особено важен. Когато се появят симптоми ракът може вече да е в доста напреднал стадий. Симптомите включват кръв върху или примесена с изпражненията, промяна в нормалните навици на изпражненията, стесняване на изпражненията, коремна болка, загуба на тегло или постоянна умора.
Повечето случаи на колоректален рак се откриват по един от четирите начина:
- Чрез скрининг при хора със среден риск от колоректален рак започвайки от 45-годишна възраст
- Чрез скрининг на хора с по-висок риск от колоректален рак (например тези с фамилна или лична анамнеза за полипи или рак на дебелото черво)
- Чрез изследване на червата при пациенти със симптоми
- Случайна находка при рутинен преглед
Ранното откриване е най-добрият шанс за излекуване
Колит
Има няколко вида колит, които са състояния причиняващи възпаление на червата:
- Инфекциозен колит
- Улцерозен колит
- Болест на Крон
- Исхемичен колит причинен от недостатъчно количество кръв към дебелото черво
- Радиационен колит (след лъчетерапия)
Колитът може да причини диария, ректално кървене, коремни спазми и неотложност (честа и незабавна нужда от изпразване на червата). Лечението зависи от диагнозата, която се поставя чрез колоноскопия и биопсия.
Могат ли да се предотвратят стомашно-чревни заболявания?
Много стомашно- чревни заболявания могат да бъдат предотвратени или сведени до минимум чрез поддържане на здравословен начин на живот, практикуване на добри навици за изхождане и провеждане на скрининг за рак.
Колоноскопията се препоръчва при пациенти със среден риск на възраст 45 години. Ако имате фамилна анамнеза за колоректален рак или полипи колоноскопията може да се препоръча на по-млада възраст. Обикновено се препоръчва колоноскопия на 10 години по-млад от засегнатия член на семейството. Например, ако брат Ви е бил диагностициран с колоректален рак или полипи на 45-годишна възраст трябва да започнете скрининга на 35-годишна възраст.
Ако имате симптоми на колоректален рак незабавно се консултирайте с лекар. Честите симптоми включват:
- Промяна в нормалните навици на червата
- Кръв върху или в изпражненията, която е ярка или тъмна
- Необичайни болки в корема или газове
- Усещане, че червата не са се изпразнили напълно след изхождане
- Необяснима загуба на тегло
- Умора
- Анемия
Други видове стомашно-чревни заболявания
Има много други стомашно-чревни заболявания. Други функционални и структурни заболявания включват пептична язва, гастрит, гастроентерит, целиакия, камъни в жлъчката, фекална инконтиненция, непоносимост към лактоза, болест на Хиршпрунг, коремни сраствания, хранопровод на Барет, апендицит, лошо храносмилане (диспепсия), чревна псевдообструкция, панкреатит , синдром на късото черво, болест на Whipple, синдром на Zollinger-Ellison, синдроми на малабсорбция и хепатит.
Не пропускайте профилактичните годишни прегледи и грижата за здравето.
https://my.clevelandclinic.org