Витамин К и здравето на костите
868Знаем, че тялото се нуждае от калций и витамин D за силни и здрави кости. Но знаете ли, че костите се нуждаят от витамин К?
Отдавна е известно, че витамин К играе важна роля в съсирването на кръвта. Последните изследвания са фокусирани върху влиянието на витамин К при заболявания като сърдечни заболявания, остеопороза, диабет и рак.
Във връзка със здравето на костите ревматологът д-р Чад Дийл, клиника Кливланд разяснява за значението на витамин К.
Как витамин К поддържа здравето на костите?
Има научна обосновка за разглеждане на връзката между витамин К, костната плътност и риска от фрактури. Витамин К активира протеините участващи в образуването и минерализацията на костите, процесът, който прави костите здрави. Витамин К има две форми - К1 и К2.
Витамин К1 се намира предимно в зелени, листни и кръстоцветни зеленчуци.
Витамин K2, който се произвежда предимно от бактерии е допълнително разделен на подгрупи, наречени MK4 до MK13. Храните богати на витамин К2 включват някои млечни продукти, свинско и пилешко месо и ферментирали храни.
Витамин K2 има повече защитен ефект върху костите отколкото витамин K1. Въпреки това изглежда недостатъците и на витамин K1 и на витамин K2 и имат отрицателен ефект. Липсата на достатъчно витамин К се отразява на здравето на костите.
Няколко проучвания са установили, че неадекватният прием на витамин К е свързан с ниска костна плътност и повишен риск от фрактури.
Проучване анализира данни от голямо изследване на здравето на медицински сестри и установява, че жените, които консумират по-малко от 109 микрограма (mcg) витамин К на ден са по-склонни да получат фрактури на бедрената кост.
Проучване Framingham Heart Study на участници както мъже така и жени също показа връзка между ниския прием на витамин К и повишения риск от фрактури на бедрената кост. Това проучване също така показва връзка между ниския хранителен прием на витамин К и ниската костна плътност при жените.
За адекватен прием на витамин К се считат 120 mcg за мъже и 90 mcg за жени. Такъв дефицит на витамин К, който се характеризира с неспособност на кръвта да се съсирва нормално и лесно образуване на синини се наблюдава рядко. Повечето хора могат да избегнат дефицит като приемат достатъчно витамин К в диетата си.
Източници на витамин К1:
- спанак
- кейл
- манголд
- броколи
- брюкселско зеле
- зеленолистни зеленчуци
- растително масло
Източници на витамин К2:
- твърди сирена (гауда, швейцарско сирене)
- синьо сирене
- пилешко месо
- свинско месо
- яйца
- натто (ферментирали соеви зърна)
Трябва ли да приема добавка с витамин К?
Въз основа на връзката между витамин К и здравето на костите няколко проучвания разглеждат дали е необходимо всеки включително хора с остеопороза или изложени на риск от остеопороза да приемат добавки с витамин К. Досега резултатите са смесени.
Някои проучвания много от които проведени в Япония установяват, че добавките с витамин K1 или витамин K2 подобряват минералната плътност на костите, а няколко други проучвания показват намален риск от костни фрактури.
Необходими са още допълнителни проучвания. Много от проведените досега проучвания са ограничени от някои недостатъци или малък брой участници.
Доказателствата в подкрепа на добавки с витамин К са предварителни и противоречиви, за да се дават препоръки. Има доказателства за известен положителен ефект при проведени проучвания.
Добавките с витамин К са относително безопасни и много хора ги приемат. Хората приемащи лекарства за разреждане на кръвта като варфарин не трябва да приемат витамин К без да се консултират с лекаря си тъй като витамин К може да обърне ефектите на тези лекарства.
https://health.clevelandclinic.org