7 начина за грижа за здравето на костите
909Здравето на костите е от съществено значение за цялостното здраве. Костите са от решаващо значение за добрата стойка, начина на движение, стабилност на тялото и защита на вътрешните органи. Затова е важно да се обърне внимание на здравето на костите. В противен случай може да изпитате загуба на костна плътност и с това влошено качество на живот.
Как да подобрим здравето на костите?
Има ли нещо, което можем да направим, за да се обърне загубата на костна плътност? Има ли храни или някакви упражнения, които да правим, за да подобрим здравето на костите си?
Добрата новина е, че тялото има способността да възстановява костите. Така растат децата и тялото се лекува при счупвания.
Възможно ли е да възстановим загубата на костна плътност?
В по-голямата си част костната плътност се изгражда през детството, юношеството и през 20-те години. Когато човек достигне третото десетилетие от живота си той е достигнал пика на костна плътност. Ако човек има лошо здраве на костите през това десетилетие и напред във времето има повишен риск от развитие на остеопороза. Това означава, че костите са много по-склонни да се счупят.
Признаци за ниска костна плътност
Има няколко начина по които тялото показва признаци на лошо здраве на костите. Те включват:
- Загуба на височина
- Болка в костите
- Отдръпване на линията на венците
- Слаб захват
- Чупливи нокти
- Лош баланс
- Намаляване на общата двигателна функция на тялото
Ако сте забелязали някой от признаците консултирайте се с лекар и той може да насрочи тест за изследване на костната плътност. Това е особено важно при жените на възраст 65 или повече години или ако сте счупили кост след 50-годишна възраст.
Ако плътността на костите е ниска лекарят може да предпише лекарства за предотвратяване на фрактури. Има обаче промени в начина на живот, които можете да направите, за да подобрите здравето на костите.
7 начина за подобряване на здравето на костите
1.Храни, които насърчават здравето на костите
Тъмни листни зеленчуци. Когато повечето хора мислят за салати те мислят за маруля като основа. Вместо това помислете за тъмнолистни зеленчуци: спанак, къдраво зеле, рукола, манголд, кресон и ендивия богати на хранителни вещества.
Една чаша тъмни, листни зеленчуци има около 20% от дневния прием на калций от който се нуждаете за здрави кости. Можете да изядете няколко чаши като ги разпределите в ежедневните си хранения, както и да ги пиете в зелени смутита.
2. Цитрусови плодове
Портокали, тангело, мандарини, розов грейпфрут. Всички те съдържат витамин С, който може да помогне да намалите загубата на костна плътност.
3. Картофи
Точно както калцият е важен, витамин D е необходим, за да могат костите да го абсорбират. Тук се намесват храни богати на магнезий. Независимо дали са на пюре, печени или сотирани със зехтин има много начини да ядете картофи, които ще насърчат здравето на костите.
4. Бадемово масло
Въпреки, че фъстъченото масло е стандартно макар и вкусно, може да помислите за преминаване към бадемово масло. Предлага се в кремообразни или хрупкави версии и съдържа около 112 мг калций на порция (повече калций отколкото всеки друг орех).
5. Мазни риби
Сьомгата, сардината и скумрията са добри източници на витамин D и омега-3 мастни киселини, които помагат на тялото да изгражда остеобласти. Остеобластите са клетки, които живеят в костния мозък и спомагат за изграждането на костна плътност като по този начин предпазват костите от остеопороза.
Упражнения за здравето на костите
6. Силови тренировки. Упражненията с тежести увеличават плътността, силата и размера на костите. Упражненията могат да включват машини във фитнеса, свободни тежести, съпротивителни ленти или собствено телесно тегло.
7. Аеробика с високо въздействие. 15 до 20 минути аеробна активност три пъти седмично увеличава плътността на костите. По-конкретно упражнения, които включват скачане поне 20 пъти два пъти на ден водят до 75% по-голяма костна плътност. Бягането, скачането на въже и изкачването на стълби също са добри аеробни упражнения.
Трябва ли да приемаме добавки?
Въпреки, че добавките с калций и витамин D могат да осигурят хранителни вещества те няма да дублират напълно ползите от яденето на цели храни. Храната съдържа микроелементи и фибри, които са полезни за цялостното здраве.
Като се има предвид това попитайте Вашия лекар относно приемането на добавки, ако имате медицинско състояние, което засяга усвояването на хранителните вещества от тялото, при бременност, ако сте в менопауза или сте на възраст над 65 години.
https://orthotoc.com