Връзката на хормона естроген с остеопорозата
1380Хормонът естрогенът играе важна роля в поддържането на костната структура. Ниските нива на естроген могат да доведат до порести, отслабени кости и остеопороза.
Нашите кости са изградени от жива, растяща тъкан. Тялото непрекъснато разгражда старата кост и отглежда нова кост, за да заеме нейното място.
При остеопороза тялото регенерира твърде малко нова кост, губи твърде много кост или и двете.
Менопаузата е естествен процес и води до намаляване на нивата на някои хормони включителноестроген. Това може да доведе до остеопороза.
Как естрогенът влияе върху остеопорозата?
Хормонът естроген регулира костния метаболизъм. Той е от съществено значение за здравето на костите тъй като насърчава активността на остеобластите, клетките, които създават нова кост.
Когато нивата на естроген спаднат например по време на менопаузата може да се загуби костна плътност. Това прави костите им крехки и чупливи, което увеличава риска от счупвания.
Ниски нива на естрогени остеопороза
Костите са изградени от матрица от протеини и минерали, което ги прави здрави и гъвкави. Те съдържат остеоцити, специални клетки, които поддържат тази матрица.
Естрогенът влияе върху остеоцитите, както и върху други клетки като остеобласти и остеокласти. Ниските нива на естроген влияят върху функционирането на тези клетки, което ги кара да произвеждат твърде малко нова кост и не поддържат правилно костната структура.
ВИЖ ВСИЧКИ ОФЕРТИ ЗА ЕНДОКРИНОЛОГ С ОТСТЪПКА ТУК!
Учените продължават да изследват как естрогенът засяга костите, но смятат, че сложната връзка между двете включва:
- Имунната система: Учените смятат, че естрогенът влияе на хомеостазата на костите чрез регулиране на имунната система
- Ефекти върху костните клетки: Естрогенът засяга костните клетки включително остеоцитите, остеобластите и остеокластите
- Оксидативен стрес: Дисбалансът между свободните радикали и антиоксидантите може да причини оксидативен стрес
- Sema3A: Възможно е да има връзка между естрогена и структура в остеоцитите sema3A . С напредването на възрастта нивата на естроген и sema3A намаляват, което оставя костите неспособни да поддържат структурата
Превенция на остеопороза
Има различни начини за предотвратяване на загуба на костна маса:
- храни богати на калций и витамин D
- приемане на добавки с калций и витамин D
- редовни упражнения за носене на тежести, ходене, джогинг, скачане на въже
извършване на съпротивителни упражнения като тренировка с тежести или лицеви опори - избягване на тютюнопушене и прекомерна консумация на алкохол
- усвояване на витамин D чрез малки количества излагане на слънце
Естрогензаместителна терапия
В някои случаи лекарите назначават естрогенна заместителна терапия (ЕЗТ) за предотвратяване на остеопорозата или лечение на остеопороза. Терапията включва приемане на изкуствен естроген за повишаване на нивата на естроген в тялото.
Лекарите могат да препоръчат ЕЗТ на пациентки, които са преминали през менопауза или са с отстранени яйчниците. Лечението може да подобри симптомите на менопаузата като безсъние и горещи вълни, както и загуба на костна маса.
ЕЗТ може да се прилага като хапче или кожен пластир. Лекарят може да предпише прием на хапче всеки ден или прилагане на кожен пластир два пъти седмично. Лечението може да включва и прием на хормона прогестерон.
Рискове и съображения
ЕЗТ преди години е била единственото одобрено лечение за остеопороза. Лекарите обаче вече не го използват широко за тази цел. Това е така, защото учени и здравни експерти свързват ЕЗТ с повишен риск от:
- рак на гърдата
- сърдечен удар
- рак на матката
- намалена памет
- удар
- кръвни съсиреци
ЕЗТ може да предпази пациентките от загуба на костна маса след менопаузата. Ако лекар назначи това лечение вероятно ще предпише най-ниската ефективна доза за най-кратък период от време.
Кога да посетите лекар?
Остеопорозата обикновено не причинява симптоми и някой може да не разбере, че я има докато не счупи кост.
За ранно откриване на костна загуба се свържете с лекар за измерване на костна плътност. Това се отнася за случаи на:
- хронична болка в гърба
- преминаване през менопауза
- жени на възраст над 50 години и имат фрактура или счупена кост
- жени на възраст над 65 години
- мъже на възраст над 70 години
- загуба на повече от 0.5 см височина за 1 година
Грижете се за здравето си. Посещавайте редовно лекаря си за профилактични прегледи и се консултирайте за изследване на костната плътност.
https://www.medicalnewstoday.com