Вторична остеопороза - причини, симптоми и диагностика
1549Остеопорозата е заболяване на костите, което включва загуба на костна плътност. Това кара костите да станат по-крехки и податливи на счупвания. Заболяването може да бъде първично или вторично.
Първичната остеопороза е следствие от eстествения процес на стареене. При жените хормоните като естрогени прогестерон намаляват след менопаузата. Тези хормони са от съществено значение за здравите кости и когато нивата са ниски тялото става по-малко способно да произвежда нова, здрава костна тъкан.
Причини за вторична остеопороза
Вторичната остеопороза може да се развие когато определени медицински състояния или лекарства прекъснат образуването на нова костна тъкан. Дисбалансът между загубата на стара кост и производството на нова кост води до по-ниска скорост на костен обмен. Резултатът е загуба на костна плътност.
Медицинско състояние
Медицински състояния, които могат да доведат до вторична остеопороза:
- хиперпаратиреоидизъм
- хипертиреоидизъм
- диабет
- възпалително заболяване на червата
- ревматоиден артрит
- лупус
- целиакия
- хронично бъбречно заболяване
- чернодробно заболяване
- анкилозиращ спондилит
- множествена миелома
- множествена склероза (МС)
- анорексия нервоза
- лекарства
В повечето случаи вторичната остеопороза възниква в резултат на приема на определени лекарства.
Хормони и лекарства, които влияят на ендокринната система
Ендокринната система е мрежа от жлези, които произвеждат и секретират хормони за широк спектър от телесни функции. Хормони и други лекарства, които засягат ендокринната система могат да причинят вторична остеопороза. Примерите включват:
- хормон на щитовидната жлеза
- глюкокортикоиди
- тиазолидиндиони
- агенти, предизвикващи хипогонадизъм: ароматазни инхибитори, медроксипрогестерон ацетат, агонисти на гонадотропин-освобождаващ хормон (GnRH)
Пълен пакет: Профилактика на ОСТЕОПОРОЗАТА за 55 лв. от Лаборатории Кандиларов!
Витамин Д от Лаборатории Кандиларов
Лекарства, които влияят на имунната система
Имунната система се състои от различни органи, клетки и протеини, които работят заедно, за да предпазват тялото от патогени и токсини. Лекарствата, които влияят на имунната система могат да причинят вторична остеопороза. Примерите включват антиретровирусна терапия и инхибитори на калциневрин.
Лекарства, които действат върху централната нервна система
Централната нервна система (ЦНС) се състои от главния и гръбначния мозък. Лекарствата, които засягат ЦНС могат да увеличат риска от вторична остеопороза. Те включват антиконвулсанти и антидепресанти.
Лекарства, които действат на стомашно-чревния тракт
Стомашно-чревният тракт се състои от всички органи участващи в храносмилателния процес. Лекарствата, които засягат стомашно-чревния тракт могат да увеличат риска от вторична остеопороза. Пример са инхибиторите на протонната помпа, които намаляват производството на стомашна киселина.
Симптоми
Пациентите с остеопороза обикновено не знаят, че имат заболяването тъй като обикновено не изпитват никакви симптоми. Често получават диагноза остеопороза едва след счупване на кост от падане или внезапен удар. Най-честите наранявания свързани с остеопороза:
- счупена бедрена кост
- счупена китка
- счупени прешлени
Тъй като костите стават все по-крехки могат да се получат фрактури в други части на тялото. Привидно безобидни дейности като кихане или кашляне понякога могат да причинят тези фрактури.
Някои възрастни хора със заболяването могат да развият прегърбена поза поради фрактури на костите в гръбначния стълб.
Диагностика
Лекарят ще извърши задълбочен медицински преглед, за да открие състояния, които могат да причинят вторична остеопороза. Ще вземе под внимание пълната медицинска история, за да помогне за идентифицирането на всички лекарства, които могат да бъдат свързани със състоянието.
Различни изследвания и скринингови тестове могат да помогнат за идентифициране на възможните причини за вторична остеопороза. Тези процедури могат да включват изследване на кръв или други телесни течности:
- метаболитни костни маркери
- протеин
- електролити
- брой кръвни клетки
- креатинин
- калций
- алкални фосфати
- чернодробни ензими
- хормони
- кръвни тестове за оценка на функцията на щитовидната жлеза
- DEXA или ултразвуково сканиране за оценка на костната плътност
Лечение
Предлагат се различни възможности за лечение на вторична остеопороза. Лекарят ще определи най-добрия подход за лечение за всеки отделен случай. Възможните варианти за лечение включват:
- Лечение на основната медицинска причина: Лекарите ще предписват лекарства или терапии за лечение на всяко основно медицинско състояние, което причинява или допринася за вторична остеопороза
- Намаляване на дозите на лекарствата: Лекарите могат да намалят дозите на всички лекарства, които причиняват или допринасят за вторична остеопороза. Когато е възможно могат да променят изцяло лекарството
- Добавяне на витамин D: Витамин D е от съществено значение за здравето на костите и дефицитът на този витамин може да причини остеопороза. Лекарят може да предпише добавки с витамин D, за да помогне за повишаване на нивата на този витамин при хора, които имат дефицит
- Тестостерон: При мъжете остеопорозата може да бъде свързана с ниски нива на тестостерон. Лекарите могат да предписват тестостерон за нормализиране на нивата на този хормон
- Лечение на остеопороза предизвикана от глюкокортикоиди: В някои случаи лекарствата наречени глюкокортикоиди могат да причинят остеопороза. Лекарите могат да предписват лекарства за противодействие на ефектите на тези лекарства
- Упражнения за носене на тежести: Този тип упражнения могат да бъдат полезни за стимулиране на образуването на нова кост
Бифосфонати: Бифосфонатите са лекарства, които помагат за укрепване на костите и намаляват риска от костни фрактури. Лекарите могат да предписват тези лекарства на пациенти с добра бъбречна функция и адекватни нива на витамин D и калций. Примери за бифосфонати включват:
- золедронова киселина
- ибандронат
- ризедронат
Антагонисти на паратироидния хормон (PTH): PTH допринася за образуването на нова костна тъкан:
- терипаратид
- абалопаратид
- денозумаб
Остеопорозата обикновено не причинява очевидни симптоми и някой може да осъзнае, че има заболяване само след фрактура на кост от падане или внезапен удар.
Лечението на вторичната остеопороза включва идентифициране и лечение на основната причина. Това може да включва справяне с всички основни медицински проблеми или намаляване на дозите на каквито и да е лекарства, които могат да причинят или да допринесат за заболяването.
https://www.medicalnewstoday.com