Възможни причини за пролетна летаргия (пролетна умора)
444Пролетната летаргия е сезонен проблем, който може да има голям ефект върху качеството на живот. Това явление засяга повече жени отколкото мъже като цяло. Може да се отрази на тялото и да Ви остави да се чувствате така сякаш работите на празно. Въпреки това разбирането на причините за този пролетен проблем може да помогне да се почувствате по-добре по-бързо и да Ви позволи да се насладите на сезона.
Пролетната летаргия възниква когато изпитвате състояние на умора, намалена енергия или депресия свързани с настъпването на пролетния сезон. Това нежелано и дискомфортно състояние може да е резултат от нормална реакция към по-високи температури или да е свързано с медицински фактори като алергии.
Пролетната летаргия не се категоризира като болест сама по себе си, а по-скоро явление, което идва с пролетта и засяга някои хора.
Възможни причини за летаргия през пролетта
Въпреки, че може да има много различни причини за летаргия през пролетта факторите, които вероятно играят роля за много хора са:
Според една теория през зимата нивата на серотонин могат да се изчерпят. Производството на „хормона на щастието“ може да бъде стимулирано от слънчева светлина, но дневната светлина е ограничена през зимата. Вместо това тялото произвежда излишък от мелатонин, „хормона на съня“. Ефектът е нарушаване на нормалните циркадни ритми, което може да Ви накара да се почувствате замаяни и сънливи.
През пролетта дните са по-дълги и тялото започва да коригира нивата на хормоните. В процеса се освобождават повече ендорфини, естроген и тестостерон. В резултат на това тази хормонална промяна може да постави допълнителен стрес върху тялото и да доведе до чувство на умора.
Температурни колебания
Пролетният сезон обикновено има променливи температури, постоянни разлики между топло и студено. Преминаването от топъл към студен въздух може да доведе до свиване на кръвоносните съдове в тялото в опит да се предотврати загубата на топлина. Това обаче пречи и на кръвообращението. В резултат на това кръвното налягане се повишава. Симптомите на високо кръвно налягане като замаяност, гадене и сънливост могат да причинят чувство на умора.
Когато пролетта се разгорещи може да изпитате спад на кръвното налягане. Изпотяването може да доведе до загуба на натрий и калий и дехидратация, което може да доведе до скок на хормоните на стреса и спад на кръвното налягане. В резултат на това това може да доведе до умора. Йо-йо ефектът от температурните промени може да влоши пролетната летаргия.
Лятно часово време
Лятното часово време също може да причини умора. През пролетта часовниците се изместват напред и вероятно ще изпитате прекъсване на съня. Вероятно ще спите по-малко през първата нощ когато часовникът е преместен с час напред и може да имате проблеми с достатъчно сън в продължение на няколко седмици. Вашето тяло може да се нуждае от известно време, за да се адаптира. Загубата на сън може да Ви накара да се почувствате уморени, отпаднали и мудни.
Алергии и депресия
Пролетта е сезонът на алергиите и поленовите алергии могат да причинят хаос на тялото. Те могат да Ви накарат да кихате и да подсмърчате. Проучванията показват, че има връзка между алергиите и депресията.
Изследователи от Университета Мериленд в Балтимор откриват, че хора с комбинация от биполярно разстройство и активни поленови алергии изпитват влошаваща се депресия по време на периоди с висок прашец.
Цитокините, химическите пратеници на имунната система, които се задействат от алергични атаки изглежда са причината. Също така тези химически пратеници насърчават възпалението и са свързани с това, което се нарича "болестно поведение". Симптомите на "болестно поведение" са подобни на депресията. Те включват прекомерен сън, намален апетит, намалено сексуално влечение и оттегляне/изолация.
Алергии, възпаление и надбъбречните жлези
Алергиите причиняват свръхактивен възпалителен отговор и скок на хистамин. Обичайно е да се видят алергии при Синдрома на надбъбречната умора (AFS), който се причинява от хроничен стрес, който активира NeuroEndoMetabolic (NEM) реакцията на стрес.
Това възпаление често започва в червата където пролетната летаргия и алергиите могат да доведат до забавяне на храносмилателната система. Това означава, че ще отнеме повече време на тялото да разгради храната и също може да причини дразнене на стомаха. В резултат на това възпалението се увеличава в тялото. Това може да увеличи стреса и да остави надбъбречните жлези неспособни да произведат достатъчно количество кортизол, за да противодействат на възпалението.
Влошаването на възпалението може да доведе до влошаване на AFS и в същото време да влоши пролетната летаргия.
Симптоми на пролетна летаргия
Симптомите обикновено се появяват от средата на март до средата на април. Тези симптоми могат да варират по тежест от човек на човек. Някои често срещани симптоми включват:
- Умора (въпреки достатъчно количество сън)
- Сънливост
- Апатия
- Лошо настроение
- Чувствителност към промени във времето
- Замаяност
- Разтревоженост, неспокойство
- Раздразнителност
- Главоболие
- Намалено либидо
- Болки в ставите
- Липса на стремеж и енергия
Как да намалим летаргията през пролетта
Има няколко начина по които можете да се справите с пролетната летаргия и да се почувствате по-добре:
Излезте на открито
За да победите пролетната летаргия излезте на открито и се възползвайте от повишаване на настроението, енергията и мотивацията. На открито в хубав пролетен ден се насладете на слънчевата светлина на ранната сутрин. Това може да повиши нивата на серотонин, ендорфини, витамин D и да се почувствате добре.
Освен това има много дейности, които можете да правите на открито, от разходка на кучето или колоездене до работа. Ранното зареждане с добро настроение може да помогне да останете мотивирани и пълни с енергия през целия ден. Освен това поемането на чист въздух може да бъде ободряващо като самия пролетен сезон.
Въпреки това, ако се сблъсквате със сериозни пролетни алергии може да изберете да се излагате на слънце на прозорец и да избягвате част от полените. Бихте могли също да приемате някои добавки като кверцетин и бромелаин преди да излезете навън като естествена борба с хистамина, за да можете да понасяте по-добре пролетната сенна хрема.
Яжте пресни здравословни храни
Следвайте балансирана диета, която включва питателни храни от всички основни групи храни. За да стимулирате метаболитните процеси в тялото трябва да се храните правилно. Изберете да захранвате тялото с храни, които са здравословни, богати на хранителни вещества и могат да повишат настроението и енергията.
Постни протеини, пълнозърнести храни, риба (сьомга, риба тон, скумрия), бобови растения, зелени, листни зеленчуци и яйца са добри хранителни източници, които са пълни с основни витамини и минерали. Храните, които съдържат витамини, фибри, здравословни мазнини и минерали от които тялото се нуждае са идеални за преодоляване на летаргията през пролетта.
Избягвайте обаче тежки ястия и се придържайте към леки храни като пролетни плодове и зеленчуци, които са лесни за смилане. Освен това не забравяйте да пиете много вода, за да останете хидратирани. Избягвайте преработени храни и солени храни. Можете да потърсите диетолог, който да помогне да изберете подходящите храни, ако имате някакви притеснения.
Упражнявай се редовно
Може да изглежда невъзможно да спортувате когато се справяте с летаргия, но упражненията могат да повишат енергията. Пролетните сутрешни упражнения могат да раздвижат кръвта, да прогонят умората от тялото и да повдигнат духа. Упражнявайте се поне 20-30 минути извършвайки физическа дейност, която харесвате като джогинг, ходене, плуване, туризъм или колоездене. Това може да помогне да се адаптирате към сезонните промени.
В процеса на упражняване можете да работите и върху фитнес цели. Въпреки това преди да вземете решение за рутинни упражнения консултирайте се с лекаря си, ако имате други здравословни проблеми като AFS.
Осигурете си адекватен сън
Качественият сън може да помогне да възстановите силите, за да посрещнете следващия ден. Създаването на ясен график на съня, който поддържате е важно за управлението на хормоналните промени. Искате да избегнете намесата в цикъла сън-бодърстване и да поддържате балансиран циркадния ритъм на тялото.
През пролетта има повече слънчева светлина, което намалява производството на мелатонин (хормон на съня) в тялото. Това означава, че може да се наложи да бъдете по-активни за получаване на качествен сън.
Отделете време за себе си
Животът става натоварен и понякога може да бъде предизвикателство да си вземете необходимата почивка. Въпреки това, ако се справяте с пролетна летаргия намалете темпото и се погрижите за себе си. Излезте навън и се насладете на по-топлото време и подновяващите се растения. Разходете се в парка с децата, партньор, приятели или домашни любимци.
Медитацията и йогата помагат за освобождаване на стреса и намаляване на напрежението от тялото. Може да се занимавате и с творческа дейност, да развиете своите таланти и приятни занимания. Дайте на тялото си времето от което се нуждае, за да се възстанови от ежедневието.
Пролетната летаргия не трябва да Ви тежи през целия сезон. Ако не се чувствате добре говорете с Вашия лекар, за да предприемете стъпки, за да възстановите енергията си.
https://www.drlamcoaching.com