Здравето на щитовидната жлеза и добавките - какво трябва да знаем
2986Много компании предлагат добавки за здравето на щитовидната жлеза. Някои хора с нарушения на щитовидната жлеза е възможно да имат дефицит на специфични хранителни вещества и допълнителен прием може да бъде от полза.
Въпреки това приемането на добавки може също да доведе до сериозни рискове за здравето при хора с нарушения на щитовидната жлеза или дори здрава щитовидна жлеза. Винаги се свързвайте с лекаря си преди да приемате каквато и да е добавка за щитовидната жлеза.
Предлагат се добавки без рецепта с етикети деклариращи, че насърчават здравето на щитовидната жлеза, например осигуряват енергия или подпомагат загубата на тегло. Според статия от 2013 г. повечето от тези твърдения нямат научна основа и някои от продуктите могат да съдържат съставки които могат да бъдат потенциално вредни за хора с определени заболявания на щитовидната жлеза. При хора със здрава щитовидна жлеза приемането на допълнителни хранителни вещества може да повиши риска от усложнения на щитовидната жлеза. Освен това приемането на твърде много добавки за щитовидната жлеза може да попречи на резултатите от кръвните изследвания на щитовидната жлеза.
Приемът на добавки и заболявания на щитовидната жлеза
Кои са редимствата и недостатъците на приема на добавки за щитовидната жлеза? Какъв е ефектът на специфични хранителни вещества върху здравето на щитовидната жлеза?
Според Британската фондация за щитовидната жлеза специфични хранителни добавки не могат да помогнат за лечение на заболявания на щитовидната жлеза. Най - добрият начин за насърчаване на здравето на щитовидната жлеза е да следвате балансирана диета която включва правилните нива на необходимите хранителни вещества.
Въпреки това приемането на допълнителни хранителни вещества под формата на добавки може да помогне за насърчаване на здравето на щитовидната жлеза при някои хора които намират за предизвикателство да следват балансирана диета:
- при тези които следват рестриктивна диета
- бременност или кърмене
- всеки със заболяване на щитовидната жлеза
- при други основни здравословни състояния
Трябва да се свържете с лекаря си преди да приеме каквито и да е хранителни добавки. Лекарят може да ви косултира как да определите правилната дозировка и да определи дали добавките могат да повлияят на резултатите от кръвните изследвания на щитовидната жлеза.
Консумирането на големи количества от някои хранителни вещества:
- може да повлияе неблагоприятно на здравето на щитовидната жлеза
- да причини странични ефекти
- да има рискове за общото здраве
Хранителните вещества които могат да повлияят на здравето на щитовидната жлеза по различни начини:
Йод
Дефицитът на йод може да причини нарушения на щитовидната жлеза. При здрава щитовидна жлеза в тялото трябва да има подходящи нива на йод. Препоръчителният прием на йод на ден след 14-годишна възраст е 150 микрограма и за двата пола. Нуждите от него нарастват при бременност на 220 и кърмене на 290 микрограма.
Приемането на твърде много йод под формата на добавки може да причини хипотиреоидизъм или недостатъчно активна щитовидна жлеза, и хипертиреоидизъм или свръхактивна щитовидна жлеза. При пациенти с хипотиреоидизъм и хипертиреоидизъм приемането на йодни добавки може да бъде ненужно или потенциално вредно.
Лекарите обикновено предписват лекарства съдържащи хормони Т3 и Т4. Щитовидната жлеза използва йод за производството на тези хормони. Въпреки това някои налични в търговската мрежа добавки съдържат по - висока доза от Т3 и Т4 отколкото лекарите предписват. Това може да доведе до тиреотоксикоза която може да бъде фатална.
Храни естествени източници на йод:
- морски водорасли
- треска
- гръцко кисело мляко
- яйца
Кафяви водорасли (Келп)
Трябва да се избягват добавки и естествени храни които съдържат водорасли. Може да имат неблагоприятни ефекти върху функцията на щитовидната жлеза. За хората със заболяване на щитовидната жлеза може няма ползи за здравето от консумацията на водорасли.
Селен
Тялото се нуждае от селен за антиоксидантната функция и защита на тялото и метаболизма на хормоните на щитовидната жлеза. Дефицитът на селен може да доведе до дисфункция на щитовидната жлеза.
Въпреки това според Националния институт по здравеопазване (NIH) няма достатъчно доказателства които да предполагат дали добавките със селен могат да намалят риска от заболявания на щитовидната жлеза.
Добавките със селен могат да бъдат полезни за хора с болестта на Хашимото. Въпреки това високият прием на селен при хора без дефицит може да причини различни състояния като хипергликемия, атеросклероза или рак.
Храни източници на селен:
- морска храна
- месо
- яйца
- млечни продукти
- хляб
- зърнени храни
Цинк
Тялото се нуждае от цинк за функцията на щитовидната жлеза. Цинкът играе роля в синтеза и метаболизма на хормоните на щитовидната жлеза.
Въпреки това приемането на твърде много цинк за продължителни периоди може да причини храносмилателни симптоми или да доведе до ниски нива на мед или понижен имунитет.
Добри хранителни източници на цинк:
- стриди
- червено месо
- домашни птици
- морски дарове като раци и омари
- подсилени зърнени закуски
Диагностика на Хашимото: TSH и anti- TRO (МАТ) за 20 лв. в МДЛ "Липогард"
Изследване на Витамин B12, от Лаборатории Cibalab
Желязодефицитната анемия може да причини хипотиреоидизъм. Въпреки това приемането на твърде много желязо може да причини:
- токсичност
- намалена абсорбцията на цинк
- взаимодействие с лекарства
Например таблетки с желязо и мултивитамини които съдържат желязо могат да повлияят на способността на тялото да абсорбира тироксина. Пациенти с хипотиреоидизъм, гуша или рак на щитовидната жлеза могат да приемат тироксин като лекарство. Ето защо някои лекари препоръчват да изчакате няколко часа след приема на тироксин преди да приемате добавка с желязо.
Желязо в диетата може да се включи със следните храни:
- чисто месо
- морска храна
- домашни птици
- подсилени зърнени закуски
- бял боб
- леща за готвене
- спанак
- фасул
- грах
Витамин D е често срещана хранителна добавка която помага на тялото да регулира производството на калций и фосфат.
Някои проучвания показват възможни връзки между ниските нива на витамин D при рак на щитовидната жлеза и автоимунни заболявания на щитовидната жлеза като тиреоидит на Хашимото и болест на Грейвс. Тези връзки обаче не са категорични и изследователите са на мнение да се проведат повече изследвания, за да ги потвърдят.
Приемането на твърде много витамин D може да бъде опасно. Това се случва поради приема на добавки и може да доведе до бъбречна недостатъчност.
Повече витамин D в диетата може да се включи със следните храни:
- мазни риби
- рибено масло от черен дроб
- обогатени храни, като:
- мляко
- портокалов сок
- зърнени храни
Витамин А
Витамин А регулира метаболизма на тироидните хормони и инхибира тироид-стимулиращия хормон (TSH).
Изсладване от 2017 г.подчертава критичната роля която витамин А играе във функцията на щитовидната жлеза. Например дефицитът на витамин А може да влоши нарушенията на щитовидната жлеза които са се случили поради йоден дефицит. Ретиноидите, вид витамин А могат да повлияят неблагоприятно на йодния метаболизъм. Необходими са повече изследвания, за да се потвърдят всички ползи от лечението на заболявания на щитовидната жлеза с витамин А.
Храни източници на витамин А:
- телешки черен дроб
- сьомга
- зеленолистни зеленчуци
- млечни продукти
Добавки за болестта на Хашимото
При това заболяване антителата атакуват щитовидната жлеза което води до неспособността й да произвежда достатъчно хормони на щитовидната жлеза.
Добавките които могат да насърчат здравословната функция на щитовидната жлеза при болест на Хашимото:
- Селен: Изсладване от 2018 г. установява, че приемането на 200 mcg добавки със селен на ден може да намали тироидните антитела при хора с Хашимото. Страничните ефекти при изследаването били минимални
- Мио-инозитол: Тази захар подпомага функцията на щитовидната жлеза. Изследване от 2017 г. показва, че прием на 600 милиграма мио-инозитол и 83 mcg селен при Хашимото може да подобри здравето на щитовидната жлеза
- Желязо: Хората с болестта на Хашимото са по - склонни да имат дефицит на желязо особено при жени с менструация
Добавки за болестта на Грейвс
Болестта на Грейвс е автоимунно заболяване което причинява хипертиреоидизъм. Ако не се лекува може да причини сериозни здравословни проблеми със сърцето, мускулите и костите и да засегне плода по време на бременност.
- Селен: Добавянето на селен може да подобри функцията на някои лекарства за щитовидната жлеза и да насърчи здравето на щитовидната жлеза при хора с болест на Грейвс. Пациентът може да говори с лекаря си за започване на 6-месечен пробен период на селен
- Витамин D: Пациентите с болестта на Грейвс може да имат по-голяма вероятност от недостиг на витамин D така, че добавките или консумацията на богати на витамин D храни могат да помогнат за противодействие на това. Повече изследвания могат да помогнат да се потвърдят други ползи от витамин D при болестта на Грейвс
- Витамин В12: Хората с болест на Грейвс може да имат по - висок риск от недостиг на витамин В12. Може да е по-трудно да забележите симптомите на дефицит на витамин В12 които симптомите на дисфункция на щитовидната жлеза могат да покрият. Трябва да се обсъди прием на добавки на витамин В12 или хранителния прием с лекаря
Добавките и рак на щитовидната жлеза
Влиянието на храненето и добавките върху заболяването все още е неясно. Изследване от 2020 г. разглежда връзката между рака на щитовидната жлеза, хранителните фактори и хранителните навици. Авторите стигат до заключението, че коригирането на йодния дефицит може да направи подтиповете рак на щитовидната жлеза по - малко агресивни без да засяга общия риск от рак. Клиничните ползи на добавките на селен и витамин D при рак все още са несигурни.
Как да избираме хранителни добавки безопасно
При нарушение на функцията на щитовидната жлеза винаги трябва консултация с лекар, за да се проверят дали добавките са безопасни за приемане. Някои добавки могат да взаимодействат със съществуващите лекарства или да бъдат опасни за приемане преди операция или химиотерапия. Потребителите могат да търсят върху опаковките печати за осигуряване на качеството от независими контролиращи организации.
Нарушенията на щитовидната жлеза са сложни здравословни проблеми които изискват лечение от квалифицирани здравни специалисти. Приемането на добавки може да е от полза за някои пациенти при определени обстоятелства, но може също да причини влошаване на симптомите или да доведе до други рискове за здравето.
https://www.medicalnewstoday.com