Селен и щитовидна жлеза! Каква е ролята му във функцията на жлезата и има ли ползи от него при щитовидни заболявания?
45380Селенът е един от най-важните микроелементи в човешкия организъм заради своите уникални антиоксидантни свойства и участието си във функцията на щитовидната жлеза. Селенът участва в много биохимични процеси и е незаменим по своите качества. Съдържа се в големи количества в ядки (особено бразилски орех), морски дарове, месо, зърнени храни. Селенът е кофактор на много протеини, т.е. участва в тяхната структура. Образуват се селенопротеини, които имат антиоксидантни свойства и предпазват ДНК от увреди. Той в комбинация с витамин Е е една от най-мощните познати антиоксидантни комбинации. Селенът участва в най-важния ензим глутатион пероксидаза, който обезврежда свободните радикали и по този начин предпазва клетките от оксидативен стрес. Освен това има много важни ефекти върху ендокринната функция и елиминирането на туморните клетки.
Вижте ваучери с отстъпки за изследване на щитовидни хормони ТУК!
Каква е ролята на селена във функцията на щитовидната жлеза? Има ли място в лечението на щитовидните заболявания?
Селенът участва в процесът на конвертиране на Т4 (тироксин) в по-активния щитовиден хормон Т3 (трийодтиронин). Без селен този процес не би могъл да протече. Има проведено проучване относно ефектът на селен върху заболяванията на щитовидната жлеза и резултатите са много положителни. В изследването участвали група от 76 пациенти с доказан автоимунен тиреоидит на Хашимото. Лабораторните им данни показвали завишени антитела срещу тиреопероксидазата (anti-TPO), повишено ТСХ и нормални стойности на периферните щитовидни хормони (Т3 и Т4). Пациентите били разделени на две групи. Първата не получавала никакво лечение, а втората получавала селен в продължение на 1 година. На 6-тия и на 12-тия месец били направени лабораторни и ехографски изследвания. Резултатите показват понижаване на нивата на антителата (anti-TPO) срещу тиреопероксидазата при пациентите, които приемали селен. Освен това ехографските данни били много положителни, тъй като имало намалени промени в щитовидната жлеза. Този резултат е напълно обясним, тъй като ехографските промени в щитовидната жлеза при тиреоидит на Хашимото се дължат на натрупването на лимфоцити и антитела в нея. Когато тяхното количество намалява, то натрупванията в жлезата също са по-малко. Не се отчитат промени в ТСХ и периферните щитовидни хормони при тази група пациенти.
ПАКЕТ "Щитовидна жлеза" TSH, TAT и МАТ за 31 лв. на над 100 адреса, от МДЛ "Рамус"
ОБОБЩЕНО:
Селенът е микроелемент, който е от огромно значение за правилното функциониране на жлезата. Той участва в превръщането на Т4 в Т3. Според проучвания понижава антителата (anti-TPO) и подобрява ехографския вид на жлезата, т.е. намалява или поне забавя патологичния процес в нея. В заключение може да се каже, че селенът има място в лечението на щитовидните заболявания.
Вижте ваучери с отстъпки за преглед при ендокринолог и ехография на щитовидна жлеза ТУК!
Източник: www.pubmed.gov