Какви промени настъпват в очите при заболявания на щитовидната жлеза? На какво се дължат?
42082Щитовидните хормони оказват влияние на почти всички органи и системи. Патологията свързана с щитовидната жлеза влияе на сърдечно-съдовата система, метаболизма, нервната система, опорно-двигателния апарат, кожата, включително и зрителния анализатор. Най-често срещаните заболявания на щитовидната жлеза са автоимунните - Базедова болест (болест на Грейвс) и тиреоидит на Хашимото. И при двете заболявания може да има промени в очите с напредване на времето.
Какво трябва да знаем за тиреоид-асоциираната офталмопатия (ТАО)?
Това представлява увреда на зрителната система в резултат на щитовидна патология (най-често Базедова болест - в 85% от случаите). Тиреоид-асоциираната офталмопатия (ТАО) още се нарича Базедова офталмопатия. Причини за усложнението са тиреотоксикозата и автоимунитетът. При някои случаи ТАО може да съществува и без хиперфункция на жлезата, но антителата задължително са налице. При 2/3 от случаите ТАО започва да се развива на първата или втората година след поставянето на диагнозата. Почти винаги са засегнати и двете очи, макар че има описани случаи и за едностранно засягане.
Механизмът на развитие на ТАО е комплексен. Образуват се гликопротеини, които започват да се отлагат в мускулите, които движат окото. Освен това имунни клетки като лимфоцити, плазматични клетки, макрофаги и еозинофилни клетки започват да инфилтрират тъканите около окото. Всички тези процеси водят до ангажиране на мускулите и на мастната тъкан, която се намира в орбитата и те започват да изместват окото напред.
Какви са симптомите на тиреоид-асоциираната офталмопатия (ТАО)?
Заболяването първоначално протича дискретно. Нужно е определено време, за да се натрупат комплексите, да ангажират тъканите и да настъпят промени в очите. Първоначално се наблюдава ретракция (придърпване) на клепачите. След това се появява лек екзофталм (изпъкване на очната ябълка). Това е най-характерният и явен симптом на Базедовата офталмопатия. С времето той се задълбочава. Появява се сухота на роговицата, тъй като окото се затваря по -трудно и клепачите не я покриват. Конюнктивата не се овлажнява достатъчно. Това създава условия и риск от язви и нарушения в зрителната острота. Това е естествената еволюция на ТАО, но тя може да бъде значително забавена при проведено подходящо лечение.
Изследване на АНТИТЕЛА ТАТ и МАТ на щитовидната жлеза от Лаборатории Кандиларов
ПАКЕТ "Щитовидна жлеза" TSH, TAT и МАТ за 31 лв. на над 100 адреса, от МДЛ "Рамус"
Тиреоид-асоциираната офталмопатия (ТАО) се оценява по следната скала:
- 0 - липсват оплаквания.
- 1 - сълзене на окото, дразнене от светлина, придърпване на клепачите.
- 2 - оток на клепачите, зачервяване.
- 3 - екзофталм (изпъкване на очните ябълки).
- 4 - нарушения в движенията на окото поради ангажиране на очедвигателните мускули.
- 5 - засягане на роговицата.
- 6 - намалена зрителна острота до слепота.
Какво е лечението на тиреоид-асоциираната офталмопатия (ТАО)?
Първата стъпка в лечението е контрол на основното заболяване и нормализиране на щитовидните хормони. Дразненето и зачервяването на очите може да се повлияе чрез изкуствени сълзи. При по-напреднали случаи може да се прилагат кортикостероиди. Лечението на заболяването се провежда само и единствено от специалист.