20-те най-чудодейни и полезни храни! Вижте ползите от тях!
20513Природата ни предлага изключително богатство от полезни и вкусни храни, с които може както да поглезим сетивата, така и да се погрижим за здравето ни. Ще ви представим списък с най-полезните и чудодейни храни, познати в света, с техните ефекти върху тялото. Грижата за здравето включва здравословна и вкусна храна, която да му дава нужните елементи, вещества и енергия.
1. Мед и пчелни продукти.
Медът е изключително богатство за човечеството, тъй като събира в себе си палитра от полезни съставки, благодарение на огромното количество билки и цветя, от които го събират пчелите. Медът има доказано антибактериално действие, укрепва имунната система, има антиоксидантно действие, успокоява кашлицата и стомашният дискомфорт, предлага много голямо изобилие от микро- и макроелементи. Пчелният прашец, прополисът и пчелното млечице са продукти със същите свойства и действия върху организма и са много ефективни за подсилване на тялото.
2. Сурови ядки и семена.
Суровите ядки са много полезни за здравето, защото съдържат голямо количество ненаситени мастни киселини, от които има нужда организма. Термичната им обработка намалява количеството на полезните мазнини, затова е добре да се консумират сурови в умерени количества.
3. Авокадо.
Авокадото има положителни действия върху нивата на холестерола и понижаването на LDL, тъй като е богато на ненаситени мазнини. Има регулиращо действие върху кръвната захар и антибактериален ефект. Успокоява гастритни оплаквания и подобрява функцията на гастро-интестиналния тракт. Авокадото е богато на витамини и минерали.
4. Кайсии.
Плод, много богат на витамин С, бета-каротен и калий. Витамин С има антиоксидантен ефект и благоприятства функцията на имунната система. Бета-каротенът е много полезен за очите, а съдържанието на калий осигурява регулирана функция на храносмилателната система. Кайсиите съдържат фибри, които противодействат на запека.
5. Цитрусови плодове.
Прекрасни на вкус и още по-полезни за здравето. Богати са на витамин С, много микроелементи и витамини. Имат антиоксидантен ефект и много добре влияние върху кожата.
6. Яйца.
Яйцата са богати на лутеин, което ги прави верен съюзник на очите. Богати са на протеини и съдържат всички незаменими аминокиселини, които човек не може да синтезира. Съдържат също така холин, който участва във функциите на нервната и сърдечно-съдовата система. Подобряват нивата на холестерола и на LDL.
7. Лук и чесън.
Освен че са подправка за много ястия, лукът и чесънът са естествените антибиотици, които е осигурила природата. Имат доказан антибактериален, противогъбичков и антивирусен ефект, подсилват имунната система и подобряват общото състояние на организма.
8. Алое вера.
Алое вера е растение с дебели и сочни листа, от което се произвеждат сокове и гел са употреба. Има благоприятно действие върху защитните сили, силен антиоксидантен ефект, антиканцерогенен и противовъзпалителен. Това растение е истински дар от природата.
9. Билки - мащерка, мента, ехинацея, котешки нокът.
За щастие по нашите земи се откриват прекрасни билки, които се използват за успокояване на нервната система, потискане на кашлицата, подсилване на имунитета, втечняване на секрети в дихателните пътища, общо укрепване на тялото.
Профилактичен преглед при гастроентеролог и ехография на коремни органи в ДКЦ ГУРГУЛЯТ!
10. Банани.
Баните предлагат изключителен вкус и много здравни ползи. Съдържат фибри, които подобряват функцията на храносмилателната система. Богати са на калий и други елементи. Съдържат серотонин, който подобрява настроението и се бори с депресията. Богати са на витамини и осигуряват достатъчно количество въглехидрати.
11. Ябълки.
Съдържат голямо количество пектин, витамини, минерали и антиоксиданти. Борят се със запека, диарията, вирусните и бактериалните инфекции, подобряват здравето на сърцето.
12. Джинджифил.
Джинджифилът може да бъде консумиран в комбинация с мед или във вид на чай. Има противовъзпалителен, антиоксидантен и муколитичен ефект. Използва се при гадене, спастични болки, гастрит, възпалителни процеси. Има доказан добър ефект върху нивата на холестерола.
13. Пълнозърнести продукти, киноа, овес.
Богати са на витамини от групата В, които са важни за функцията на нервната система. Съдържат фибри, които регулират гастро-интестиналния тракт.
14. Ленено семе.
Използва се при запек, настинки, отслабени защитни сили. Богати са на омега 3 мастни киселини, което ги прави много полезни за кожата и за сърцето. Лененото семе доказано повлиява атеросклерозата.
15. Българско кисело мляко.
Ползите от българското кисело мляко идват от изобилието от полезни млечно-кисели бактерии, които действат като пробиотик и подобряват храносмилателната функция.
16. Студено пресовани масла.
Зехтин, студено пресовано слънчогледово, сусамово и ленено масло са една малка част от изобилието на пазара. Тези продукти съдържат омега 3 и 6 мастни киселини.
17. Тиква и моркови.
Съдържат големи количества бета-каротен, витамин А и фибри. Укрепват зрението и имат антиоксидантен ефект.
18. Броколи.
Едни от най-полезните зеленчуци. Съдържат цинк, селен, фибри, много витамини (сред които основно С и А), лутеин. Богати са на индол-3карбинол, който подпомага възстановяването на увредената ДНК и според проучвания има антитуморен ефект.
19. Спанак и други зеленолистни зеленчуци.
Съдържат много хлорофил, ензими, минерали, аминокиселини, калций. Подобряват метаболизма и антиоксидантните функции на тялото.
20. Бобови култури.
Богати са на калций, магнезий, калий, протеини, витамини от групата В.