7-те най - важни здравни теста, които всеки пушач трябва да направи
1722Пушачите са по - податливи на много животозастрашаващи състояния от рак и белодробни заболявания до сърдечни заболявания и диабет. Откажете пушенето и подобрете здравето си. Повече от 5 десетилетия здравните експерти свързват пушенето с рака на белите дробове. Изследванията продължават да посочват повече начини по които тютюнът вреди на здравето от рак до хронични заболявания.
Как пушенето влияе на тялото?
Употребата на тютюн засяга почти всеки орган в тялото. Тютюнът въвежда не само никотин, но и повече от 5000 химикала включително няколко канцерогенни (причиняващи рак) химикали в тялото.
Вредите причинени от тютюнопушенето могат значително да съкратят живота. В допълнение към известните рискове от рак тютюнопушенето причинява и много други хронични здравословни проблеми, които се нуждаят от постоянни грижи. Специфичните проблеми свързани с тютюнопушенето, които се нуждаят от лечение:
- Намален HDL (добър) холестерол и повишено кръвно налягане (увеличава риска от инфаркт и инсулт)
- Еректилна дисфункция
- Намаляване на кислорода в сърцето и другите тъкани в тялото (увеличаване на риска от коронарна артериална болест, периферна артериална болест и диабет)
- Честа поява на рутинни заболявания като настинки особено при деца живеещи с пушачи
- Лоша белодробна функция (намалена способност за получаване на достатъчно кислород водеща до астма, бронхит или емфизем)
Витамин Д от Лаборатории Кандиларов
Диагностика на здравословните проблеми от тютюнопушенето
Диагностиката зависи от специфичните симптоми. Лекарят ще поиска подробности относно употребата на тютюн, ще направи физически преглед и може да назначи различни лабораторни тестове и сканирания, за да оцени здравето.
Някои тестове могат да открият и измерят никотина и неговия първичен разпаден продукт (метаболит) котинин в кръвта, урината, слюнката или косата.
Медицински изследвания, които всеки пушач трябва да си направи:
1.Рентгенова снимка на гръдния кош: Този тест е задължителен за всеки пушач. Рентгеновата снимка на гръдния кош може да помогне на патолозите да измерят увреждането нанесено на белите дробове.
Освен това помага да се получи информация за здравето на сърцето.
Рентгеновите лъчи предоставят подобно на снимка изображение на белите дробове и сърце и помагат при откриването на всякакви проблеми с кръвоносните съдове причинени от тютюнопушене като запушени артерии и други заболявания свързани с рак на белия дроб, които са по - податливи в белите дробове на пушачите.
2. Спирометрия: Един от най - важните тестове за пушачите. Спирометрията е специфичен вид дихателен тест, който трябва да се прави заедно с рентгенова снимка на гръдния кош.
Този първичен тест обикновено се прави, за да се измери колко ефективно функционират белите дробове и следователно да се изключи всяка възможност за рак на белия дроб, белодробна фиброза, рак на хранопровода и други интерстициални белодробни заболявания.
Тестът протича като пациентът духа или вдишва в машина, за да се определи колко въздух влиза и излиза от белите дробове. Най - добре е да избягвате този тест, ако наскоро сте имали сърдечна или гръдна операция.
3.КT сканиране на бял дроб: Компютърната томография с ниска доза помага да се открият големи проблеми като рак на белия дроб. Пушачите не трябва да пропускат да си направят компютърна томография тъй като осигурява по - добри диагностични изображения позволявайки на лекарите да открият проблеми като рак на белия дроб в по - ранни етапи отколкото с обикновени рентгенови лъчи.
Ранното диагностициране на рак на белия дроб може да спаси животи тъй като операцията често все още е възможна в ранните етапи. Пациентите с рак на белия дроб в стадий 1 имат 60%-70% преживяемост пет години след операцията в сравнение с преживяемост от само 5%-30% в по - късните етапи.
4. Тест за високочувствителен С-реактивен протеин (hs-CRP): Кръвен тест, който открива по - ниски нива на С-реактивен протеин. CRP и измерва общите нива на възпаление в тялото.
Тестът hs-CRP може да бъде използван и за установяване на риска от сърдечно заболяване и инсулт при хора, които все още нямат сърдечно заболяване.
Проучванията съобщават за пряка връзка между повишените нива на CRP и пушенето на цигари. Според изследване пушачите развиват сърдечно заболяване при по - ниско ниво на hs-CRP в сравнение с непушачите.
5.Електрокардиограма: Вещества като въглероден окис в тютюна се свързват с хемоглобина в червените кръвни клетки като по този начин предотвратяват навлизането на кръв в сърцето. Това нарушава нормалното функциониране на сърцето и може също да доведе до запушване на кръвоносните съдове и блокиране на артериите.
Електрокардиограмата може да помогне на здравните специалисти да открият всякакви усложнения в сърцето на пушача. ЕКГ тества редовността и скоростта на сърдечния ритъм и помага за откриване на евентуални проблеми на по - ранен етап.
6. Тест за диабет: Пушенето прави тялото по - устойчиво на инсулин което води до по - високи нива на кръвната захар. Пушачите обикновено имат висок риск от развитие на диабет тип 2, който може да е основната причина за няколко други проблема като сърдечни и бъбречни заболявания. Това е причината скрининговият тест за диабет също да е задължителен.
7.Кръвен тест за витамин D: Ако сте на възраст над 40 години и сте пушач трябва да отидете на този тест. Повечето пушачи обикновено имат ниско количество витамин D в кръвта.
Когато се откажете ползите се появяват почти веднага. Спирането на тютюнопушенето непременно ще подобри здравето на всяка възраст.
Уврежданията от години на тютюнопушене могат да се обърнат с времето. Какви промени настъпват след отказване от тютюнопушенето:
- След 20 минути кръвното налягане и пулсът падат, а температурата на ръцете и краката се повишава
- След осем часа кръвта ще съдържа по - ниски нива на въглероден окис и по - високи нива на кислород
- След 24 часа рискът от инфаркт намалява
- След 48 часа нервните окончания се адаптират към липсата на никотин и започвате да възвръщате способността си за вкус и обоняние
- След един до три месеца кръвообращението се подобрява и можете да правите повече упражнения
- След около девет месеца общото енергийно ниво се повишава и кашляте по-малко. Освен това конгестията на синусите, умората и задухът също намаляват
- След една година рискът от сърдечни заболявания намалява наполовина в сравнение с този при настоящ пушач
- След 10 години рискът от смърт от рак на белите дробове намалява до почти същата скорост като при непушач през целия живот.
Освен това намалявате риска от други форми на рак. Най - добрият начин да не се разболеете от пушенето е никога да не започвате. Ако пушите спирането възможно най - скоро може да предотврати или да обърне здравословните проблеми. Освен това следете здравословното си състояние, за да откриете здравословен проблем навреме.
https://www.metropolisindia.com