7 възможни сериозни травми на глезена и стъпалата
2264Има множество леки наранявания на стъпалата и глезените, които можете да лекувате у дома обикновено с почивка, компрес с лед или топлина и някои лекарства без рецепта. Въпреки това някои тежки наранявания изискват незабавна медицинска помощ за лечение на нараняването, предотвратяване на усложнения и назначаване на подходящи медицински процедури.
7 сериозни типа травми на глезените и стъпалата
Никога не пренебрегвайте и не приемайте лекомислено тези 7 възможни типа травми.
1.Фрактури
Фрактури известни още като счупени кости обикновено се причиняват когато прекомерна сила въздейства върху кост. Фрактурите варират по тежест:
- от леки пукнатини, които обикновено заздравяват в рамките на шест до осем седмици с леко лечение и подходящи грижи
- до сложни и фрактури при които костта се е счупила на две или повече части, което обикновено изисква операция и значителна рехабилитация за възстановяване
Нараняванията с фрактура също могат да бъдат допълнително усложнени, ако е имало увреждане на кръвоносните съдове, нервите и/или ставите около фрактурата. В зависимост от тежестта на нараняването леченията могат да варират от задържане крака от прилагане на тежест и усилие, прилагане на лед и използване на патерици за известно време за лечение на лека фрактура до поставяне на гипс за по-сериозни фрактури.
Може дори да се наложи пострадалият да се подложи на операция за отворена редукция и вътрешна фиксация при която се използват метални пръти, пластини и винтове за възстановяване и поддържане на костта, ако фрактурата е достатъчно тежка.
2.Изкълчване на глезен
Изкълчването е нараняване на връзките, които свързват костите. Често хората смятат, че имат фрактура когато всъщност са претърпели изкълчване. И двата вида наранявания могат да причинят силна болка и могат да се появят едновременно, което влошава нещата.
Изкълчванията могат да бъдат разделени на три групи в зависимост от тежестта:
Изкълчване от първа степен - разтягането на сухожилно-лигаментните структури е минимално и няма разкъсване. Болката може да бъде лека до умерена. Възможно е и леко подуване, но все пак ще можете да ходите макар и с известен дискомфорт. Обикновено няма синини.
Изкълчване от втора степен - случва се частично разкъсване на лигаментните структури. Проявяват се симптоми на болка и подуване, възможно е наличие на синини. Има лека нестабилност на ставата, загуба на движение и функция. При натоварване на ставата с тежестта на тялото ще има болка.
Изкълчване от трета степен - връзката е разкъсана или прекъсната напълно. Симптомите са силна болка, подуване, наличие на синини. Налице е значителна нестабилност на ставата и загуба на функционалност и свободно движение. Няма да може да се понесе болката дори при извършване на прости действия като ходене.
Често можете да лекувате леки изкълчвания у дома, но умерените или тежки случаи може да изискват гипс, физиотерапевтично лечение или дори операция за възстановяване.
3. Разкъсвания на сухожилия
Най-известният пример за този вид нараняване е разкъсване на ахилесовото сухожилие, което се случва когато ахилесовото сухожилие свързващо мускулите на прасеца с петата се разкъса леко или изцяло.
Симптомите от този вид травма могат да включват:
- умерена до силна болка
- невъзможност да ходите или дори да се изправите правилно
- ограничено движение в краката и глезените
- както и подуване и синини в околните тъкани
Малките случаи като например когато сухожилието е било разтегнато, но не и разкъсано понякога могат да бъдат лекувани у дома, но в тежки случаи когато сухожилието е разкъсано прекомерно може да се наложи операция за възстановяване на увреждането.
Този тип нараняване често може да бъде избегнато чрез подходящо и правилно разтягане на глезена и мускулите на прасеца преди да се ангажирате с интензивна физическа активност като бягане на дълги разстояния например.
4.Разместване (дислокация) на глезена
Разместването възниква когато една кост се отдели от другите кости в ставата. При глезена разместването често се причинява от спъвания, падания или хаотични усукващи движения.
Понякога костта може да бъде върната обратно в гнездото, но дори веднъж преместена пак може да има други увреждания, които могат да доведат до продължаваща болка и потенциално други проблеми като увреждане на меките тъкани в ставата, околните нерви и близките кръвоносни съдове.
Мерките за първа помощ при разместване на ставата на глезена са осигуряване на пълен покой на крайника и вдигане нагоре. Ледът помага за намаляване на отока.
Лечението обикновено включва приемане на болкоуспокояващи и евентуално извършване на затворена редукция като лекар ще постави отново костта на място без да прави операция.
Въпреки това в екстремни случаи все пак може да се наложи спешна операция за възстановяване на ставата, повторно свързване на околните тъкани и ръчно поставяне на костта на мястото така, че да заздравее правилно.
5. Плантарен фасциит
Плантарният фасциит е пример за нараняване от прекомерно натоварване в резултат на твърде много използване на определен мускул или лигаментна структура. Самият плантарен фасциит се причинява когато тъканта, която свързва петата с крака се раздразни и възпали поради претоварване.
Симптомите могат да включват лека до умерена болка в краката особено сутрин, стягане в и около ахилесовото сухожилие, мускулите на прасеца и подуване на петите.
Тежестта на симптомите до голяма степен зависи от това колко екстремно е било нараняването на лигамента. За връзки, които са били разтегнати за малко време някои упражнения за разтягане могат да облекчат болката и симптомите докато състоянието се подобри.
В случаите когато връзката е разкъсана може да се наложи операция за възстановяване на тъканта. За да се улесни правилното заздравяване могат да бъдат предписани и ортопедични средства.
6. Прободни рани на стъпалата
Прободни рани на стъпалата възникват когато чуждо тяло проникне през кожата и навлезе в стъпалото. Типичен пример за този вид нараняване се случва при стъпване върху пирон, остър метален шип или парче стъкло, което пробива обувката и след това пробива крака.
Разбира се прободните рани са мъчителни когато се появят за първи път. И все пак реалната опасност е, че мястото може да се зарази от бактерии водещи до други потенциални усложнения водещи до по-тежки и трайни увреждания.
Малките до умерени случаи обикновено могат да бъдат лекувани с първа помощ:
- първо измийте добре ръцете си, за да предотвратите навлизането на бактерии в мястото
- спрете кървенето
- почистете раната с антисептик
- нанесете малко антибиотик
- превържете раната с бинт или марля
В по-сериозни случаи когато кръвта шурти или кървенето не е спряло в рамките на 10-15 минути след превързването може да се наложи спешна операция и лечение на раната.
7. Наранявания при притискане и натиск
Когато костите и/или лигаментните структури се притиснат трябва незабавно да потърсите спешна помощ. Тези видове наранявания не само причиняват силна болка в нервите, вените и мускулите около нараняването, но могат да доведат до много по-лошо състояние известно като компартмент синдром. Появява се когато мускулите, костите и нервите в определена област вече не са способни да функционират нормално.
Ако не се лекува незабавно компартмент синдромът може да доведе до тъканна смърт и трайна загуба на функция в засегнатата област. Лечението на наранявания от смачкване и притискане, които могат да доведат до компартмент синдром включва процедура на фасциотомия, която включва пробождане на кожата от лекар, за да се освободи налягането. Обикновено след това се използва шина или отливка, за да се задържат засегнатите кости на място докато зарастват.
Ако претърпите някое от посочените сериозни наранявания трябва да потърсите незабавна медицинска помощ, за да получите навременно и ефективно лечение.
https://islandfootclinics.com