9-те типа медитация. Кой тип медитация е подходящ за Вас
4342Медитацията може да е древна традиция, но все още се практикува от различни култури по целия свят, за да създаде усещане за спокойствие и вътрешна хармония. Въпреки, че практиката има връзки с много различни религиозни учения медитацията е по-малко свързана с вярата и повече с промяна на съзнанието, намиране на осъзнатост и постигане на вътрешен мир.
В наши дни с нуждата от намаляване на стреса в натоварените ни графици и взискателния живот необходимостта от медитацията се увеличава. Няма правилен или грешен начин за медитация. Важно е да намерите практика, която отговаря на Вашите нужди и допълва Вашата личност.
Има девет популярни вида медитация. Не всички стилове на медитация са подходящи за всеки. Тези практики изискват различни умения и нагласи.
ЯМР на млечни жлези УМБАЛ Света Марина гр. Плевен!
Как да разберете коя практика е подходяща за вас?
Продължавайте да четете, за да научите повече за различните видове медитация и как да започнете. Открийте това, което Ви кара да се чувствате комфортно и това, което се чувствате насърчени да практикувате, казва Мира Деси, автор на медитация и холистичен диетолог.
1. Майндфлуенс медитация. Произхожда от будистките учения и е най-популярната техника на медитация на Запад. При този тип медитация обръщате внимание на мислите си докато те преминават през ума Ви. Не ги осмисляте и не се ангажирате с тях. Просто наблюдавате и отбелязвате всякакви модели. Тази практика съчетава концентрацията и осъзнаването. Може да Ви е от полза да се съсредоточите върху обект или дишането докато наблюдавате някакви усещания на тялото, мисли или чувства. Този тип медитация е добър за хора, които нямат учител, който да ги напътства, тъй като може лесно да се практикува сам.
2. Духовна медитация. Използва се в източните религии като индуизма и даоизма и в християнската вяра. Подобно е на молитвата, тъй като размишлявате върху тишината около Вас и търсите по-дълбока връзка с Вашия Бог или Вселена. Етеричните масла обикновено се използват за засилване на духовното преживяване. Популярните варианти са:
- тамян
- смирна
- градински чай
- кедър
- сандалово дърво
- свещено дърво пало санто
Духовната медитация може да се практикува у дома или в място за поклонение. Тази практика е полезна за тези, които се наслаждават на мълчанието и търсят духовно извисяване.
3. Фокусирана медитация. Включва концентрация използвайки някое от петте сетива. Например можете да се съсредоточите върху вътрешно усещане като дъха си, или можете да внесете външни влияния, за да помогнете да фокусирате вниманието си. Опитайте да броите мъниста, да слушате гонг или да се взирате в пламъка на свещ.
Тази практика може да е проста на теория, но за начинаещите може да е трудно да задържат фокуса си по-дълго от няколко минути в началото.
Ако умът Ви наистина се лута важно е да се върнете към практиката и да се фокусирате отново. Както подсказва името тази практика е идеална за всеки, който изисква допълнителен фокус в живота си.
4. Медитация с движение. Въпреки, че повечето хора мислят за йога когато чуят медитация за движение тази практика може да включва ходене през гората, градинарство, чигонг и други леки форми на движение. Това е активна форма на медитация, при която движението Ви води. Медитацията с движение е подходяща за хора, които намират вътрешния си мир в действие и предпочитат да оставят ума да се лута.
5. Мантра медитация. Практикува се в много учения, включително индуистки и будистки традиции. Този тип медитация използва повтарящ се звук, за да изчисти ума. Може да бъде дума, фраза или звук, като популярното "Oм". Няма значение дали Вашата мантра се говори високо или тихо.
След като изпявате мантрата за известно време ще бъдете по-бдителни и в унисон с обкръжението си. Това Ви позволява да изпитате по-дълбоки нива на осъзнатост. Някои хора се радват на мантра медитация, защото им е по-лесно да се съсредоточат върху дума, отколкото върху дъха си. Това също е добра практика за хора, които не обичат тишината и се радват на повторения.
6. Трансцендентална медитация. Популярен вид медитация. Тази практика е обект на множество изследвания в научната общност. Тя е по-адаптивна от мантра медитация като се използва мантра или поредица от думи, които са специфични за всеки практикуващ. Тази практика е за тези, които обичат структурата и са сериозни в поддържането на медитативна практика.
7. Прогресивна релаксация. Известна още като медитация за сканиране на тялото. Прогресивната релаксация е практика насочена към намаляване на напрежението в тялото и насърчаване на релаксацията. Често тази форма на медитация включва бавно стягане и отпускане на една мускулна група наведнъж в тялото. В някои случаи може също да Ви насърчи да си представите нежна вълна, която преминава през тялото Ви, за да помогне за освобождаване на напрежението. Често се използва за облекчаване на стреса и отпускане преди лягане.
8. Медитация за любяща доброта. Медитацията за любяща доброта се използва за укрепване на чувствата на състрадание, доброта и приемане към себе си и другите. Обикновено включва отваряне на ума за получаване на любов от другите и след това изпращане на поредица от добри пожелания на близки, приятели, познати и всички живи същества. Тъй като този тип медитация има за цел да насърчи състраданието и добротата може да е идеална за тези, които изпитват чувство на гняв или негодувание.
9. Медитация с визуализация. Техника фокусирана върху засилване на чувствата на релаксация, спокойствие и вътрешен мир чрез визуализиране на положителни сцени или образи. С тази практика е важно да си представите сцената живо и да използвате всичките пет сетива, за да добавите възможно най-много детайли. Друга форма на медитация с визуализация включва въобразяване на себе си, че постигате конкретни цели, което има за цел да увеличи фокуса и мотивацията. Много хора използват медитация за визуализация, за да повишат настроението си, да намалят нивата на стрес и да насърчат вътрешния мир.
Как да започнете?
Най-лесният начин да започнете е да седнете тихо и да се съсредоточите върху дъха си. Стара дзен поговорка гласи: "Трябва да седите в медитация по 20 минути всеки ден, освен ако не сте твърде заети. След това стигате до един час.
Най-добре е да започнете за кратки моменти дори 5 или 10 минути и постепенно да увеличавате.
"Седнете по 20 минути на ден и правете това 100 дни поред. Свържете това с допълнителни 2 до 5 минути медитация през целия ден, за да разрушите хаоса и скоро ще усетите ползите.", препоръчва Педрам Шоджай, автор на "Градският монах" и основател на Well.org.
Защо медитацията е полезна
Има много доказателства в подкрепа на ползите от медитацията. Медитацията може да помогне за:
- по-ниско кръвно налягане
- намаляване на безпокойството
- намаляване на болката
- облекчаване на симптомите на депресия
- подобряване на съня
Тези, които следват ежедневна медитативна практика са убедени от ползите.
Независимо дали търсите да намалите стреса или да намерите духовно просветление, да стоите неподвижнни или да преминавате през движения за Вас има практика на медитация. Не се страхувайте да излезете от зоната си на комфорт и да опитате различни видове. Често отнема малко опити и грешки, докато не намерите този, който се вписва.
Медитацията не е предназначена да се практикува принудително. Ако се прави без желание се превръща в скучно занимание. Нежната, редовна практика в крайна сметка става поддържаща, подкрепяща и приятна. Отворете се за възможностите. От различните форми на медитация, ако някоя не работи или не не се чувствате комфортно, просто опитайте нова.
https://www.healthline.com