Гръдната болка - за какво може да ни сигнализира?
136509Една от честите причини за посещение на спешните кабинети е гръдната болка. Зад този симптом обаче могат да се крият редица състояния, произхождащи от различни системи на организма. Според статистиките, едва в 4 % причината за гръдната болка е остър миокарден инфаркт, а в повечето случаи това оплакване има друг произход -гастроинтестинална, нервно-мускулна, дихателна система.
Ето ги и най - честите причини за болка в гърдите:
Нервно-мускулна болка
Статистиките сочат, че в 40 % от случаите гръдната болка се дължи на възпален или раздразнен междуребрен нерв - невралгия. За разлика от сърдечната болка, невралгията има характер на бодеж, пациентите я посочват с един пръст. Тази болка може да се провокира от резки движения и се засилва при дълбоко вдишване. Облекчава се от аналгетици, нестероидни противовъзпалителни, а витамините от група Б спомагат за възстановяването на нерва.
Остеохондроза
Остеохондрозата е състояние на хронично увреждане на междупрешленовите дискове, хрущяли и свързочния апарат на гръбначния стълб, което се дължи на смущения в кръвообращението на гръбначния канал. Когато остеохондрозата засегне гръдната част на гръбначния стълб, болката може да имитира сърдечен проблем. За нея обаче е характерно, че се появява сутрин, след ставане от сън и е съпроводена от скованост, която след раздвижване преминава.
Гастроезофагеален рефлукс
Гастроезофагеалният рефлукс е състояние, при което киселото стомашно съдържимо се придвижва в обратна посока - от стомаха към хранопровода. Лигавицата на хранопровода не е устойчива към киселините от стомаха и това води до усещане за парене и болка зад гръдната кост, които могат да имитират сърдечна болка. При рефлукса обаче освен болката, пациентите описват и усещане за киселини. За него е характерно, че се появява вечер след обилно нахранване и се облекчава от медикаменти от групата на инхибиторите на простонната помпа.
Контрастно рентгеново изследване на стомах и хранопровод от МБАЛ "Доверие"!
Възпаление на белия дроб
При възпалителни процеси на__ белите дробове__ и обвивките на белите дробове, съответно пневмония и плеврит, също е характерна появата на болка в гърдите, която обаче в повечето случаи се предхожда и съпътства от редица други оплаквания - кашлица, температура, затруднено дишане. При пациенти с подобна симптоматика се прави рентгеново изследване на гръдния кош, с цел да се открие възпалителния процес в белите дробове.
Друга причина за остра гръдна болка с произход от дихателната система е пневмоторакса - спешно състояние, което се характеризизира с разкъсване на белодробния паренхим, при което въздух навлиза от белия дроб в плевралната кухина. Белият дроб се свива и дишането сериозно се затруднява. Пациенти с подобни оплаквания трябва незабавно да потърсят лекарска помощ!
Кардиологичен проблем
Исхемичната болест на сърцето е една от най - сериозните причини за поява на болка в гърдите. В някои случаи болката може да се появи при физически и емоционален стрес, да бъде краткотрайна ( с продължителност от няколко минути) и да се облекчава от приема на нитроглицерин. Това е така наречената, стабилна ангина. В други случаи - болката се появява при покой, продължава повече от няколко минути и не се повлиява от медикаменти - нестабилна ангина. В такъв случай е необходимо незабавно да потърсим лекарска помощ.
Най - спешното състояние, характеризиращо се със силна, разкъсваща болка в гърдите е миокардния инфаркт. При него болката е разположена на широка площ, пациентите показват мястото с юмрук или длан и е съпроводена със изпотяване, пребледняване, страх. Обикновено има и промени в кръвното налягане - повишаване или по - често понижаване. Пациенти с подобни оплаквания трябва незабавно да потърсят спешна медицинска помощ! До получаването на такава, могат да приемат таблетка аспирин от 500 милиграма и нитроглицерин, под формата на таблетка под езика, или като спрей.